ΓΑΛΛΙΑ

Τριάρα η Λυών, διέλυσε 3-1 τη Μπορντό

marseillestetienne

H καρδιά του πρωταθλητή φάνηκε να χτυπά και πάλι στα στήθη των παικτών του Περέν που όπως και πέρυσι έτσι και φέτος ήταν καταιγιστικοί στα ντέρμπι

Το σκορ, στο ντέρμπι της ημέρας με τη Μπορντό να υποδέχεται τη Λυών, άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό όταν ο Άντερσον με κεφαλία εκμεταλλεύτηκε την άψογη σέντρα του Ζουνίνιο στο δεύτερο δοκάρι και νίκησε τον Ραμέ για να χαρίσει στους λυωνέ το γρήγορο προβάδισμα στο Σαμπάν Νταλμάς και να γεμίσει την ομάδα του Περέν αυτοπεποίθηση.
Η Λυών προέρχονταν από το ντροπιαστικό 0-3 από την Ρέιντζερς και το γρήγορο γκολ ήταν βάλσαμο για την πεσμένη ψυχολογία της ομάδας μετά από τη βαρύτερη εντός έδρας ήττας της ιστορίας της στο Champions League. H καρδιά του πρωταθλητή φάνηκε να χτυπά και πάλι στα στήθη των παικτών του Περέν που όπως και πέρυσι έτσι και φέτος ήταν καταιγιστικοί στα ντέρμπι μην αφήνοντας κανέναν διεκδικητή να πιστέψει πως είχε πραγματικές πιθανότητες να την κοντράρει.

Ακόμα και μετά το 0-1 οι λυωνέ ήταν η μοναδική ομάδα που υπήρχε στο γήπεδο και σφυροκόπησαν ανελέητα του Γιρονδίνους στο πρώτο μέρος. Ο Μπενζεμά είδε τέρμα του να ακυρώνεται στο 11', ενώ τη σκυτάλλη στις ευκαιρίες πήρε ο Ζουνινιο που δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ στο 21' ενώ άτυχος ήταν και ο Γκοβού στο 32' αφού δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ραμέ.

Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος όμως Μπενζεμά και μακράν ο πιο φορμαρισμένος παίκτης του Championnat είχε προλάβει να αυξήσει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 24' και να φτάσει τα 10 τέρματα φέτος στη Ligue 1 πριν καν ολοκληρωθεί η 10η αγωνιστική.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη με τους λυωνέ να επιδίδονται σε παράσταση για ένα ρόλο, αποφασισμένοι να αποδείξουν για μια ακόμα φορά πως δεν έχουν αντίπαλο στο Championnat. Στο 61' ήταν η σειρά του Κάλστρομ να χριστεί σκόρερ μετά από στημένο που εκτέλεσε ο Ζουνίνιο και η νίκη των φιλοξενούμενων άρχισε να παίρνει διαστάσεις θριάμβου.

To μόνο που κατάφεραν τελικά οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Ζουσιέ στο 85', ενώ η Λυών σε μια δύσκολη στιγμή δήλωσε και πάλι παρόν στο πρωτάθλημα.

Στο άλλο ματς η Σοσό συνέχισε τις χαμηλές πτήσεις αφού ένα γκολ του Εμανά για την Τουλούζ ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους να περάσουν με 1-0 από το Μπονάλ και να αφήσουν τους σοσιαλέν να βολοδέρνουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας και να συνεχίζουν να προβληματίζουν με την απόδοσή τους.

Μεγάλες νίκες για Ρεν, Σεντ Ετιέν και Λιλ
Μεγάλες νίκες για Ρεν, Σεντ Ετιέν και Λιλ που επικράτσησαν σε Παρκ ντε Πρενς, Ζοφρουά Γκισάρ και Μετροπόλ αντίστοιχα βυθίζοντας σε μεγάλο προβληματισμό Παρί, Μαρσέιγ και Βαλενσιέν που δεν καταφέρνουν να... σταυρώσουν νίκη για σερί αγωνιστικές.

H Παρί προέρχονταν από την εντός έδρας ήττα με θύτη τη Μπορντό και όντας περισσότερο ξεκούραση από τη Ρεν που είχε ευρωπαϊκές υποχρεώσεις μεσοβδόμαδα ήλπιζε να πετύχει την πρώτη της νίκη μπροστά στο κοινό της, έχοντας μάλιστα στο πλάι της συντριπτικά την παράδοση κόντρα στην ομάδα της Βρετάνης.

Οι παίκτες του Λε Γκεν όμως απογοήτευσαν για μια ακόμα φορά του οπαδούς τους και μετά από 10 αγωνιστικές δεν έχουν ακόμα καταφέρει να τους προσφέρουν τη χαρά της νίκης. Η Ρεν που παραμένει αήττητη εκτός έδρας πάγωσε το (μαθημένο φέτος πάντως στα... χιόνια) Παρκ ντε Πρενς με τον Λερουά στις αρχές του πρώτου μέρους και πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Στα μέσα της επανάληψης η Παρί ισοφάρισε, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ακόμα πει την τελαυταία τους κουβέντα και με 2 ακόμα γκολ προς το τέλος της αναμέτρησης έγιναν μια ακόμα ομάδα που άλωσε το Παρκ ντε Πρενς για να πάρει ένα μεγάλο διπλό και να προκαλέσει ταυτόχρονα τριγμούς στο στρατόπεδο των πρωτευουσιάνων.

Τα ντέρμπι είχαν νικητές

Tόσο το ντέρμπι μίσους ανάμεσα στη Μετς και το Στρασβούργο όσο και το γειτονικό της Λιλ με τη Βαλενσιέν στο Μετροπόλ είχαν θριαμβευτές. Η Λιλ με τον Κλάιφερτ να ξεκινά βασικός και να σκοράρει το πρώτο του γκολ στο Championnat μόλις στο 5΄ από τη βούλα του πέναλτι κατάφερε να φτάσει σε ένα εμφατικό 3-0 επί της Βαλενσιέν που δεν κατάφερε να αντιδράσει στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και φαίνεται να ξεφουσκώνει τις τελευταίες αγωνιστικές διατηρώντας ένα κακό σερί, αντιστρόφως ανάλογο με αυτό του ξεκινήματος.

To Στρασβούργο αντίθετα δήλωσε παρόν στο μεγάλο ντέρμπι στην έδρα της Μετς, σε ένα από τα πιο ιδιαίτερα ματς στη Γαλλία με τους οπαδούς των δυο ομάδων να διατηρούν τεράστιο φανατισμό για τον αντίπαλο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 χάρις σε δυο τέρματα μοιρασμένα στα δυο ημίχρονα και το μόνο που κατάφερε η Μετς ήταν να μειώσει σε 1-2 και να γνωρίσει μια ακόμα ήττα για τη Ligue 1 παραμένοντας το μεγαλύτερο φαβορί για υποβιβασμό και επιστροφή στη δεύτερη κατηγορία.

Νίκη ανάσα πέτυχε η ομάδα του Παπέν, Λανς που πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη Ligue 1, επιτυγχάνοντας όχι μονο να ξεπεράσει κούραση και απογοήτευση μετά το 1-1 και τον αποκλεισμό στα πέναλτι από την Κοπεγχάγη πριν 48 μόλις ώρες, αλλά και να φρενάρει μια Οσέρ που προέρχονταν από δυο σερί νίκες και την πειστική επικράτηση με 2-0 στο Αμπέ Ντεσάν επί της Μαρσέιγ.

Η Λοριάν τέλος απέτυχε να σκοράρει για ένα ακόμα ματς και έμεινε στο μηδέν κόντρα στην Καέν που πάλεψε σθεναρά, είχε υπεροπλία στην κατοχή της μπάλας και θα μπορούσε να είχε αποδράσει με κάτι καλύτερο από τη Λοραίνη. Τελικά οι επιθετικοί αλληλοεξουδετερώθηκαν αφού Βαϊρουά και Σαϊφί από την πλευρά της Λοριάν, αλλά και Κομπάν, Γκουφράν από αυτή της Καέν δεν κατάφεραν να πετύχουν το κρίσιμο τέρμα.

Νίκη... στο θάνατο για Σεντ Ετιέν
Νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε η Σεντ Ετιέν από τη Μαρσέιγ με 1-0 βυθίζοντας ακόμα περισσότερο την ομάδα του Γκέρετς στη βαθμολογία. Ο νέος τεχνικος των Μασσαλών γνώρισε την ήττα στο επίσημο ντεμπούτο του για τη Ligue 1 και αυτή η ήττα έσβησε γρήγορα τις εντυπώσεις από το διπλό στο Άνφιλντ καθώς η Μαρσέιγ παραπαίει στο πρωτάθλημα.

H Σεντ Ετιέν μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, αλλά ήταν η Μαρσέιγ αυτή που έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 7' με τον σκόρερ του Άνφιλντ Βαλμπουένα, να μην μπορεί να νικήσει τον Ζανό που κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Οι στεφανουά έκαναν αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 11' αφού ο Βαρό τραυματίστηκε και ο Ρουσέ έβαλε στη θέση του τον Ντιαβαρά για να καλύψει την αριστερή πλευρά της άμυνας της Σεντ Ετιέν. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν πλήρη πρωτοβουλία μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξαν καλό και γρήγορο ποδόσφαιρο πιέζοντας σημαντικά τη Μαρσέιγ, ήταν όμως επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια και δεν κατάφερναν να αξιοποιήσουν φάσεις με πολύ καλές προοπτικές για γκολ.

Ο Ιλάν με δυο πολύ καλές προσπάθειες έφτασε κοντα στο γκολ για τους στεφανουά όμως ο Μανταντά αντέδρασε σωστά, ενώ η απάντηση της Μαρσέιγ ήρθε στο 30' με το δυνατό σουτ του Νιανγκ να σώζεται με δύσκολη επέμβαση από τον Ζανό.

Δυο λεπτά αργότερα ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι υπέρ της Σεντ Ετιέν όταν ο Ιλάν με κάθετη μπαλιά έβγαλε τετ α τετ τον Παγιέ που ανατράπηκε καθαρά από τον Ματαντά εντός περιοχής με όλο το γήπεδο και τους ποδοσφαιριστές των στεφανουά να διαμαρτύρονται έντονα. Στο 34' ο Γκομίς έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ για τη γηπεδούχο με τον Ματαντά να αποκρούει με τα πόδια και το πεντάλεπτο από το 30 μέχρι το 35 ήταν πραγματικά εφιαλτικό για την ομάδα του Γκέρετς.

Πάντως και οι φιλοξενούμενοι δικαιούνται να διαμαρτύρονται για πέναλτι σε ανατροπή του Σισέ που δε δόθηκε από τον αρχοντα της αναμέτρησης που εξισσορόπησε κατ' αυτόν τον τρόπο το λάθος του στην αντίστοιχη φάση υπέρ των στεφανουά.

Yπό βροχή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και η Σεντ Ετιέν ήταν και πάλι εκείνη που έφτασε κοντά στο γκολ, δείχνοντας για άλλη μια φορά επιπόλαιη στην τελική προσπάθεια με τον Γκομίς να χάνει από πολύ κοντά τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ υπέρ των γηπεδούχων, η μπάλα όμως έφυγε άουτ.

Mε μια φάση για κάθε ομάδα κύλησε το ματς μέχρι το 75' αφού ο Φεϊντουνό από πλευράς στεφανουά και ο Βαλμπουένα και πάλι από την μεριά της Μαρσέιγ απέτυχαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα όντας σε πλεονεκτική θέση, ενώ συνολικά η Σεντ Ετιέν έμοιαζε σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση και πιο επικίνδυνη απο την αντίπαλό της που είχε τον στράικερ Νιάνγκ σε πολύ κακή μέρα.

Στο 88' ο Φεϊντουνό βγήκε τετ α τετ με τον Ματαντά, ανατράπηκε από τον Ταϊβό και η Σεντ Ετιέν κέρδισε μια μεγάλη ευκαιρία με φάουλ στη γραμμή της περιοχής για να ανοιξει το σκορ, ενώ ο παίκτης της Μαρσέιγ αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες για τα τελευταία λεπτά. Ο Φεϊντουνό δεν εκτέλεσε καλά το φάουλ όμως και κάπως έτσι το ματς έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους στεφανουά να είναι συνολικά καλύτεροι αλλα να μην καταφέρνουν να κεφαλοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.