SERIE A

Ισόπαλο το ντέρμπι του "Ολίμπικο" (videos)!

New Image

Χωρίς νικητή έληξε το σούπερ ντέρμπι του "Ολίμπικο" ανάμεσα σε Ρόμα και Γιουβέντους, με τον Τότι να σκοράρει δις για τους Ρωμαίους, και τη "βέκια σινιόρα" να ισοφαρίζει σε 2-2 στο παρά... δύο με τον Ιακουίντα

Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για τη Ρόμα στο πρωτάθλημα, η οποία εξακολουθεί πάντως να είναι πρώτη στη βαθμολογία με δύο πόντους διαφορά από τη δεύτερη Ίντερ, ενώ ο Ντόνι είδε για πρώτη φορά την εστία του να παραβιάζεται στη φετινή Serie A.
Στον αντίποδα, η Γιουβέντους έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά μετά την εντός έδρας ήττα που γνώρισε την περασμένη Κυριακή από την Ουντινέζε, με τους "μπιανκονέρι" να φεύγουν για τρίτη συνεχόμενη φορά με θετικό αποτέλεσμα από το "Ολίμπικο" για το πρωτάθλημα.

Στο "Αρμάντο Πίκι", η Ίντερ κόλλησε στο 2-2 με την Λιβόρνο, ενώ σπουδαίες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν οι Φιορεντίνα και Παλέρμο, κόντρα σε Κατάνια και Κάλιαρι αντίστοιχα.

Μετά από τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμους αγώνες, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ, Λάτσιο, υπέστη την πρώτη της ήττα, με σκορ 2-1 από την Αταλάντα, ενώ ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις Τορίνο-Σιένα (1-1) και Έμπολι-Νάπολι (0-0).

Ο Ιακουίντα "φρέναρε" τη Ρόμα

Το απόλυτο των νικών για την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Ρόμα, σταμάτησε την 4η αγωνιστική, κόντρα στη Γιουβέντους.

Οι Ρωμαίοι κατάφεραν με δύο γκολ του αρχηγού τους, Φραντσέσκο Τότι, μέσα σε διάστημα έξι λεπτών, να γυρίσουν το εις βάρος τους 0-1 από το γκολ του Νταβίντ Τρεζεγκέ, όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το πολύτιμο για αυτούς αποτέλεσμα και να πετύχουν την 4η νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες, με τον Ντόνι να κάνει λανθασμένο υπολογισμό στην κεφαλιά του Ιακουίντα στο 88ο λεπτό και να γράφεται το τελικό 2-2.

Έτσι, η "βέκια σινιόρα" κατάφερε να φύγει για τρίτη συνεχόμενη φορά αήττητη από το "Ολίμπικο" κόντρα στη Ρόμα (είχε δύο νίκες πριν από αυτή την ισοπαλία), με τους Τορινέζους να έχουν γνωρίσει μόνο δύο ήττες στις εννέα τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Ρόμα.

Το πρώτο σουτ στην αναμέτρηση το επιχείρησε ο Νοτσερίνο από απόσταση 28 μέτρων, το οποίο δεν ανησύχησε τον Ντόνι καθώς πέρασε 3-4 μέτρα αριστερά από την εστία του, ενώ η "απάντηση" από τη Ρόμα ήρθε στο 11ο λεπτό με το διαγώνιο σουτ του Κασέτι εκτός περιοχής να βρίσκει τον Μπουφόν σε ετοιμότητα, καθώς κατάφερε να απομακρύνει με τις άκρες των δαχτύλων.

Στο 17ο λεπτό οι περίπου 70.000 θεατές της Ρόμα που κατέκλυσαν το "Ολίμπικο" δέχτηκαν την απόλυτη ψυχρολουσία, με το "βαρύ πυροβολικό" της Γιουβέντους, Νταβίντ Τρεζεγκέ να ανοίγει το σκορ για τους Τορινέζους.

Ο Ιακουίντα κινήθηκε ωραία από τα δεξιά και έκανε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Ρόμα, με τον "Τρεζεγκόλ" να προλαβαίνει τον προσωπικό του αντίπαλο, Μεξές, και με όμορφη κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή (κλειστή) γωνία του Ντόνι, γράφοντας το 0-1, πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα το 5ο του φετινό τέρμα στη Serie A (πρώτος σκόρερ) αλλά και το 100ο του με τη φανέλα της Γιουβέντους.

Το γκολ αυτό αποδιοργάνωσε τους γηπεδούχους και έδωσε ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στη "βέκια σινιόρα", η οποία απείλησε λίγο μετά και με ένα δεύτερο γκολ.

Ήταν στο 23ο λεπτό, με τον σπεσιαλίστα στις εκτελέσεις φάουλ Ντελ Πιέρο, να αναλαμβάνει την ευθύνη λίγο πίσω από το ημικύκλιο της περιοχής και να στέλνει τη μπάλα σύριζα πάνω από τη διασταύρωση των δοκών, με τον Ντόνι απλώς να παρακολουθεί "ακινητοποιημένος" την πορεία της μπάλας.

Το πρώτο ημίωρο βρήκε τη Γιουβέντους να ελέγχει το ματς, με την εξαιρετική αμυντική της λειτουργία να έχει μπλοκάρει τα ατού της Ρόμα, που αδυνατούσαν να πιάσουν ρυθμό και να επιβάλλουν το παιχνίδι τους, με τις πολλές και γρήγορες πάσεις που ανοίγουν την άμυνα των αντιπάλων.

Ήταν προφανές πως για να "ανοίξει" η σφιχτή άμυνα των "μπιανκονέρι" χρειαζόταν κάποια ατομική ενέργεια, με τον Φραντσέσκο Τότι να αναλαμβάνει να βγάλει τα "κάστανα από τη φωτιά".

Στο 30ο λεπτό ο Μαντσίνι τροφοδότησε τον "καπιτάνο" της Ρόμα που ήταν με πλάτη προς την εστία, αυτός γύρισε υπέροχα το σώμα του αδειάζοντας τον προσωπικό του αντίπαλο, Κρισίτο, βγήκε τετ α τετ με τον Μπουφόν και με ψύχραιμο πλασέ με το δεξί μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Έξι λεπτά αργότερα ολοκληρώθηκε η ανατροπή για τους Ρωμαίους, με τον Τότι να στέλνει τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Μπουφόν και το "Ολίμπικο" να "σηκώνεται στο πόδι".

Ο Μαντσίνι έκανε το γύρισμα από τα αριστέρα στο ύψος της μικρής περιοχής, το πλασέ του Ακουιλάνι με το αριστερό αποκρούστηκε από τον Μπουφόν με τα πόδια, στην επαναφορά της μπάλας όμως ο αρχηγός των "τζαλορόσι" πρόλαβε τον Αντράντε και με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να γράψει το 2-1.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντόνι έκανε σωτήρια επέμβαση, διώχνωντας σε κόρνερ το πολύ δυνατό σουτ του Ντελ Πιέρο από τα 11 μέτρα, ενώ η τελευταία φάση για το πρώτο μέρος ήταν το σουτ του Τονέτο που πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπουφόν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με τη Γιουβέντους να φτάνει μία ανάσα από την ισοφάριση στο 49ο λεπτό, με τον Νέντβεντ να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Σισίνιο και τον διαιτητή της αναμέτρησης, Μοργκάντι, να υποδεικνύει (σωστά) το σημείο του πέναλτι.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Ντελ Πιέρο, που έστειλε όμως τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντόνι, χάνοντας έτσι μία μοναδική ευκαιρία να κάνει το 2-2. Η ειρωνία είναι ότι την περασμένη Κυριακή, ο Ντελ Πιέρο, ήταν και πάλι ο... μοιραίος παίκτης για την ομάδα του, σημαδεύοντας τρεις φορές τα δοκάρια της Ουντινέζε, σε ένα ματς που η "βέκια σινιόρα" υπέστη την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Τρία λεπτά αργότερα πάντως, η Ρόμα "φλέρταρε" με το 3-1, όταν μετά από συνεργασία Περότα-Ντε Ρόσι, η μπάλα στρώθηκε στον πρώτο, ο οποίος όμως έστειλε από κοντά τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπουφόν.

Στο 54ο λεπτό ο Αντράντε αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο (μετά από σύγκρουσή του με τον Περότα), δίνοντας τη θέση του στον Μπιριντέλι, ενώ ένα λεπτό μετά ο Μπουφόν "κατέβασε τα ρολά", όταν σταμάτησε διαδοχικά τα σουτ των Τότι και Μαντσίνι.

Από εκεί και πέρα, έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα, με την επόμενη καλή φάση να καταγράφεται στο 68ο λεπτό, με τον Μπουφόν να μπλοκάρει εύκολα το σουτ του Τότι.

Η Ρόμα άρχιζε να προσέχει περισσότερο την άμυνα της όσο το ματς πλησίαζε στο τέλος του, θέλοντας να διαφυλάξει τη νίκη, το 4 στα 4 στο πρωτάθλημα, και την πρωτοπορία στη βαθμολογία, με τη Γιουβέντους να έχει την εδαφική υπεροχή προς το τέλος αλλά να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά.

Η κεφαλιά του Κιελίνι στο 76ο λεπτό έφυγε αρκετά μέτρα από την εστία του Ντόνι, ενώ στο 80' ήταν η σειρά του Περότα να απειλήσει, με την κεφαλιά του (σέντρα από Σισίνιο) να περνά άουτ. Εκεί που όλα όμως φαίνονταν χαμένα για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι, ήρθε ένα λάθος του Ντόνι για να φέρει την ισοφάριση για τους "μπιανκονέρι".

Ο Κιελίνι εκτέλεσε στο 88ο λεπτό πλάγιο άουτ φέρνοντας τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή της Ρόμα, ο Ιακουίντα πήρε τη γυριστή κεφαλιά, με τον Ντόνι να κάνει λανθασμένο υπολογισμό και την μπάλα να καταλήγει στην εστία του, παρά την προσπάθεια του Ζουάν να αποσοβήσει το μοιραίο (το μόνο που κατάφερε ήταν να στείλει τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων).

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ματς, με τη Ρόμα να "πληρώνει" την οπισθοχώρησή της στα τελευταία 20 λεπτά, και τη Γιουβέντους να μένει "όρθια" σε μία καυτή έδρα, όπως είναι το "Ολίμπικο".

Συνεχίζεται η κρίση για Ίντερ

Μετά την ήττα που γνώρισε μεσοβδόμαδα από την Φερνάμπαχτσε (1-0) στην Κωνσταντινούπολη για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ, η Ίντερ απέτυχε να πάρει τη νίκη και στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι άφησε δύο πολύτιμους πόντους στην Τοσκάνη, καθώς υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2 με την Λιβόρνο, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να φτάσει στην κορυφή τη Ρόμα, που με τη σειρά της αναδείχθηκε ισόπαλη με το ίδιο σκορ με τη Γιουβέντους.

Οι γηπεδούχοι και ουραγοί στη βαθμολογία προηγήθηκαν στο σκορ μετά από μόλις 58 δευτερόλεπτα αγώνα με τον Ντε Βέζε, με την Ίντερ να πιέζει στη συνέχεια, και να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 25ο λεπτό, με το δοκάρι αλλά και τους παίκτες της Λιβόρνο να διώχνουν τρεις φορές πάνω στη γραμμή τα διαδοχικά σουτ των Καμπιάσο, Ζανέτι και Αντριάνο.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε από τον Ιμπραΐμοβιτς στο 35ο λεπτό, ενώ το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στην επανάληψη από τα δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι των Λοβίζο και Ιμπραΐμοβιτς.

Σαν να μην έφτανε για την Ίντερ η απώλεια των βαθμών θα "χάσει" στο επόμενο ματς και τον Μαϊκόν, που αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για ανόητη κλοτσιά στον Μπογκντάνι, που ήταν ήδη πεσμένος στο έδαφος.

Πρώτη ήττα για τη Λάτσιο

Μετά από τρεις σερί ισοπαλίες στο Καμπιονάτο στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, η Λάτσιο γνώρισε την πρώτη της ήττα, με 2-1 από την Αταλάντα στο Μπέργκαμο, αποτέλεσμα που εκτόξευσε την ομάδα του Λουίτζι Ντελ Νέρι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, δύο πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Ρόμα.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 43ο λεπτό ο Λαντζέλα που νίκησε με κεφαλιά από κοντά τον γκολκίπερ των "λατσιάλι" Μουσλέρα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 69ο λεπτό με τον Μουταρέλι (είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς δύο λεπτά νωρίτερα στη θέση του Μουντινγκάγι) που εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την σέντρα του Πάντεφ για να γράψει το 1-1 με κοντινό πλασέ.

Τη νίκη για τους γηπεδούχους έδωσε στο 93ο λεπτό ο Τζαμπάνια, ο άνθρωπος που είχε χαρίσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του μία βδομάδα νωρίτερα, με το γκολ που είχε πετύχει κόντρα στη Φιορεντίνα. Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους "μπεργκαμάσκι" κόντρα στη Λάτσιο από το 1997.

Σπουδαία "διπλά" για Φιορεντίνα-Παλέρμο

Την αήττητη πορεία της στο Καμπιονάτο συνέχισε η Φιορεντίνα, η οποία πέρασε νικηφόρα, 1-0, από το "Μασιμίνο" με αντίπαλο την Κατάνια, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και σκαρφαλώνοντας στην δεύτερη θέση του πίνακα, όπου ισοβαθμεί με τις Ίντερ και Αταλάντα.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Άντριαν Μούτου, με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ σημαντικό ρόλο στο να φύγει η Φιορεντίνα με το "τρίποντο" από τη Σικελία έπαιξε και ο γκολκίπερ των "βιόλα", Φρέι, με τις σωτήριες επεμβάσεις του.

Ιστορική νίκη πέτυχε η Παλέρμο στο "Σεντ'Ελία" με 1-0 επί της Κάλιαρι, καθώς ήταν η πρώτη νίκη στην ιστορία της στη Σαρδηνία, μετά από τρεις ήττες και τρεις ισοπαλίες.

Το εντυπωσιακό με τους "ροζανέρι" είναι ότι πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα (σε ισάριθμους αγώνες), σε αντίθεση με τον "φτωχό" απολογισμό που έχουν στο "Ρέντσο Μπαρμπέρα", όπου έχουν απολογισμό μία ισοπαλία και μία ήττα.

Το νικητήριο τέρμα για τους Σικελούς επιτεύχθηκε με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου της αναμέτρησης, με τον Μιλιάτσο να κάνει τη σέντρα και τον Τζακάρντο να βρίσκεται εντελώς αμαρκάριστος μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με προβολή από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτα του Φορτίν.

"Γλυκιές" ισοπαλίες για Σιένα και Νάπολι
Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος αποδεικνύεται "γούρικος" για την ομάδα της Σιένα, καθώς στην δεύτερη του επίσημη εμφάνιση με τη φανέλα της, η ομάδα της Τοσκάνης κατέκτησε τον δεύτερο της βαθμό στο πρωτάθλημα.

Η αρχή έγινε το περασμένο Σάββατο κόντρα στη Μίλαν (1-1), με τον Έλληνα πορτιέρο να πραγματοποιεί επιβλητική εμφάνιση και να βλέπει μόνο τον Αλεσάντρο Νέστα να παραβιάζει την εστία του στο 91ο λεπτό, ενώ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, η Σιένα απέσπασε ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Τορίνο στο "Ολίμπικο", με τον Μαντορλίνι να εμπιστεύεται και πάλι τον "Ελέ" για τη θέση κάτω από τα γκολπόστ της Σιένα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Ντελαφιόρε, με τον Μακαρόνε να φέρνει το ματς στα ίσια στο 53ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σιένα τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κοντρέα στο 79ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ ο Μακαρόνε είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει από το πρώτο μέρος, με το πέναλτι που εκτέλεσε όμως να αποκρούεται από τον Σερένι.

Το εντυπωσιακό με τη Τορίνο είναι πως μετά την ήττα της Λάτσιο, απέμεινε η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που έχει μόνο ισοπαλίες στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές!

Τέλος, στο "Καστελάνι" της Τοσκάνης, Έμπολι και Νάπολι έμειναν στη "λευκή" ισοπαλία, αποτέλεσμα που εξυπηρετεί περισσότερο τους "παρτενοπέι".

Και αυτό γιατί η Έμπολι εξακολουθεί να αγνοεί την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας απολογισμό δύο ισοπαλίες και δύο ήττες, σε αντίθεση με τη Νάπολι, που έφτασε τους επτά βαθμούς, μένοντας για τρίτο σερί ματς αήττητη (δύο νίκες και μία ισοπαλία).

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Γένοβας
Στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική του Καμπιονάτο, Σαμπντόρια και Τζένοα αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, στο ντέρμπι της Γένοβας, το οποίο ήταν πολύ φτωχό σε συγκινήσεις και σπουδαίες φάσεις.

Για την τυπικά γηπεδούχο "Σαμπ" αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ισοπαλία και μάλιστα χωρίς τέρματα (είχει προηγηθεί το 0-0 με τη Λάτσιο την 2η αγωνιστική), η νεοφώτιστη Τζένοα εξακολουθεί να αγνοεί την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα, έχοντας πάντως να επιδείξει τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες.

Πέρα από τις πολλές κίτρινες κάρτες που μοιράστηκαν στο ματς, στα αξιοσημείωτα καταγράφεται και το ντεμπούτο του Αντόνιο Κασάνο με τη φανέλα των "μπλουτσερκιάτι", με τον Ιταλό φορ να περνάει στο ματς στο 76ο λεπτό στη θέση του Μοντέλα.

Το ευχάριστο είναι ότι η συμπεριφορά των φιλάθλων των δύο ομάδων ήταν υποδειγματική κατά τη διάρκεια του ματς, σε αντίθεση με μερικές ώρες πριν που σημειώθηκαν σοβαρά επεισόδια στον περιβάλλοντα χώρο του "Μαράσι".

Αυτή ήταν ήταν η πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο συμπολιτών μετά τις 4 Δεκεμβρίου 1994, ενώ η τελευταία επιτυχία της Τζένοα επί της Σαμπντόρια σημειώθηκε το 1990!

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ

Ουντινέζε-Ρετζίνα 2-0 (5', 62' Ντι Νατάλε)
Μίλαν-Πάρμα 1-1 (45' Zέεντορφ / 73' Πιζάνου)

ΚΥΡΙΑΚΗ

Αταλάντα-Λάτσιο 2-1 (43' Λαντζέλα, 93' Τζαμπάνια / 69' Μουταρέλι)
Κάλιαρι-Παλέρμο 0-1 (14' Tζακάρντο)
Κατάνια-Φιορεντίνα 0-1 (4' Μούτου)
Έμπολι-Νάπολι 0-0

Λιβόρνο-Ίντερ 2-2 (1' Ντε Βέζε, 62' (πεν.) Λοβίζο / 35', 72' (πεν.) Ιμπραΐμοβιτς)
Ρόμα-Γιουβέντους 2-2 (30', 36' Τότι / 17' Τρεζεγκέ, 88' Ιακουίντα)
Τορίνο-Σιένα 1-1 (24' Ντελαφιόρε / 53' Μακαρόνε)
Σαμπντόρια-Τζένοα (21.30)

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις από το ντέρμπι της αγωνιστικής Ρόμα-Γιουβέντους:

Δείτε τα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση Λιβόρνο-Ίντερ:

Δείτε τα γκολ από την αναμέτρηση της Τορίνο με την Σιένα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου :