ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σκόρερ ο "Fanis"

Γκεκας

Η Λεβερκούζεν με σκόρερ τον Φάνη Γκέκα πέρασε απο το Αννόβερο (3-0). Περίπατος για την Μπάγερν κόντρα στην Καρλσρούη (4-1)

Όπως και και στην αναμέτρηση με την Λεϊρία για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, ο Στέφαν Κίσλινγκ ήταν αυτός που βοήθησε την Λεβερκούζεν να φθάσει σε μια άνετη νίκη κόντρα στο Αννόβερο και να "σκαρφαλώσει" στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Οι "ασπιρίνες" κατάφεραν να προηγηθούν στο 50ο λεπτό. Ο Βιντάλ εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα χτύπησε αρχικά στο τείχος, όμως ο Χιλιανός αμυντικός διατήρησε τον έλεγχο της και τροφοδότησε τον Κίσλινγκ που με σουτ στην αριστερή γωνία νίκησε τον Ένκε (1-0).

Οι παίκτες του Σκίμπε μετά το γκολ είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 68' διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Γκέκας άφησε να περάσει η μπάλα μετά την προσπάθεια του Μπάρμπαρεζ για τον Βιντάλ που ακολουθούσε την φάση και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φάνης Γκέκας στο 74'. Ο Βιντάλ τροφοδότησε τον Έλληνα επιθετικό που μπήκε στην περιοχή, όμως ο Ένκε τον ανέτρεψε και ο Χέλμουτ Φλάϊσερ έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο φορ της Λεβερκούζεν ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία, έκανε το 3-0 και σημείωσε το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Περίπατος Μπάγερν στην Καρλσρούη

Η Μπάγερν μετά τις δυο ισοπαλίες με Σάλκε και Αμβούργο επέστρεψε στις νίκες και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς (ακολουθεί η Χέρτα με 12). Οι Βαυαροί φρόντισαν απο νωρίς να δείξουν τις διαθέσεις τους απέναντι στην Καρλσρούη και σημείωσαν δυο γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης.

Στο 5ο λεπτό ο Φαν Μπόμελ έκανε την προσπάθεια απο τα δεξιά και έφερε την μπάλα στην περιοχή, όπου ο Τόνι με εξαιρετική προσπάθεια νίκησε τον Μίλερ και έδωσε το προβάδισμα στους Βαυαρούς (1-0). Ένα τέταρτο μετά ήρθε η δεύτερη "ψυχρολουσία" για τους γηπεδούχους, ο Αλτιντοπ επιχείρησε σουτ απο τα 17 μέτρα, ο Μίλερ προσπάθησε να μπλοκάρει χωρίς επιτυχία και ο Κλόζε που παρακολουθούσε την φάση, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα απο κοντινή απόσταση (2-0).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με γκολ για την Μπάγερν. Αρχικά, ο Χίτζφελντ έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Ζε Ρομπέρτο (46') και στην συνέχεια (49') ο Αλτιντοπ με καταπληκτικό σουτ απο τα 16 μέτρα έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα της Καρλσρούης.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και μείωσαν σε 3-1 στο 52' με τον Πορτσέλο, όμως ο Ζε Ρομπέρτο στο 75' αξιοποίησε την πάσα του Κλόζε και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Δείτε τα γκολ στην αναμέτρηση Καρλσρούη-Μπάγερν

Συνοπτικά τ' ασποτελέσματα
Αννόβερο-Λεβερκούζεν 0-3 (50' Κίσλινγκ, 68' Βιντάλ, 74' πεν. Γκέκας)
Καρλσρούη-Μπάγερν 1-4 (52' Πορτσέλο - 5' Τόνι, 20' Κλόζε, 49' Αλτιντοπ, 75' Ζε Ρομπέρτο)