ΑΡΗΣ

Λάρισα-Άρης 1-1

Λάρισα-Άρης-φάση

Aνοιχτούς λογαριασμούς, στη μάχη για την είσοδο στα πλέι-οφ, άφησαν Λάρισα και Άρης, που ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο "Αλκαζάρ"

Η Λάρισα προηγήθηκε κόντρα στον Άρη στο "Αλκαζάρ" με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζουράφσκι στο 77', όμως ο Άρης την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα στο 88' με το πέναλτι του Κόκε, και έτσι το +3 των "βυσσινί" παρέμεινε αναλλοίωτο.
Το ματς ήταν κάκιστο ποιοτικά στα πρώτα 75 λεπτά, με αμφότερες τις ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, ωστόσο το τελευταίο τέταρτο ήταν αυτό που επεφύλασε συγκινήσεις και αποζημίωσε τους φιλάθλους.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί εντός έδρας ισοπαλία για τους Θεσσαλούς, που παρέμειναν για 12ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητοι και εξακολουθούν να διατηρούν το προβάδισμα για την είσοδο στα πλέι-οφ, ενώ στον αντίποδα ο Άρης μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένος από το γεγονός ότι έμεινε όρθιος σε μία δύσκολη έδρα.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως αυτή ήταν η έβδομη ισοπαλία στα οκτώ τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων, ανεξαρτήτως έδρας.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Μπουκουβάλας, Γιαννακόπουλος (23' Ζουράφσκι), Γκουέλα (46' Μετίν), Πάρα, Σαρμιέντο (67' Φωτάκης), Ίλιτς

Άρης (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Καράμπελας, Ρομπέρζ, Γιάχιτς, Γκαρσία, Μπατιόν (85' Κάμπορα), Χαβίτο (52' Βλόνταρτσικ), Κάλβο, Κόκε, Ρεγκέιρο (73' Ζεντίλ)

Διαιτητής: Β.Παμπορίδης (Κιλκίς)

Βοηθοί διαιτητή: Δ.Γούκος (Ηπείρου), Κ.Βλάχος (Γρεβενών)

Κίτρινες κάρτες: Γιάχιτς (27'), Γκουέλα (34'), Βενετίδης (51'), Πάρα (72'), Νάτσο Γκαρσία (79'), Κυριακίδης (84')

Κόκκινες κάρτες: -

Με μια ματιά
Η Λάρισα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απέκτησε με το καλημέρα την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μιχάλη Σηφάκη στο πρώτο δεκάλεπτο πέρα από μία κεφαλιά από πλάγια θέση του Νταμπίζα στο 4' που μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο γκολκίπερ των "κιτρίνων".

Στη συνέχεια, ο Άρης ισορρόπησε το ματς και μετέφερε το παιχνίδι προς την περιοχή της Λάρισας μέχρι το 25', όμως στο διάστημα αυτό δεν υπήρχε καθόλου ρυθμός, με τον τραυματισμό του Γιαννακόπουλου από σκληρό φάουλ του Νάτσο Γκαρσία να οξύνει τα πνεύματα στις κερκίδες και να αναγκάζει τον Μαρίνο Ουζουνίδη να στερηθεί τον πλέον φορμαρισμένο παίκτη του για τη συνέχεια του ματς (πήρε τη θέση του στο 23' ο Ζουράφσκι).

Η πρώτη... υποψία φάσης στα καρέ μίας εκ των δύο ομάδων καταγράφηκε στο 28'. Μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Σαρμιέντο, ο Πάρα μπήκε στη μεγάλη περιοχή από αριστερά αποφεύγοντας περίτεχνα έναν αμυντικό του Άρη, όμως πριν προλάβει να φέρει μπροστά του τη μπάλα και να κάνει το σουτ είδε τον Σηφάκη να βγαίνει έγκαιρα και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Το πλέον εντυπωσιακό είναι πως αυτή ήταν και η μοναδική (!) αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος, σε ένα 45λεπτο που σημαδεύτηκε από ημιτελείς προσπάθειες στην επίθεση, αδυναμία και των δύο ομάδων να παίξουν από τα πλάγια και πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις που έβαζαν "απαγορευτικό" σε όποια προσπάθεια για να αποκτήσει ρυθμό το παιχνίδι.

Ενδεικτικό του "απόλυτου μηδενός" που χαρακτήρισε το πρώτο ημίχρονο, ήταν πως Λάρισα και Άρης είχαν μόνο από ένα σουτ έκαστος προς την αντίπαλη εστία (1-0 οι κεφαλιές), με τους Σηφάκη και Κοτσόλη να έχουν από τα ευκολότερα απογεύματά τους στη φετινή Σούπερ Λίγκα.

Όσοι περίμεναν με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να αλλάξει η εικόνα της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες να ανεβάσουν μία (τουλάχιστον) ταχύτητα στο παιχνίδι τους, διαψεύστηκαν παταγωδώς, καθώς παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών (Μετίν αντί Γκουέλα στο 46' και Βλόνταρτσικ αντί Χαβίτο στο 52'), οι φάσεις ήταν είδος εν ανεπαρκεία...

Στο 48' ένα λάθος στην καρδιά της άμυνας του Άρη πήγε να δημιουργήσει κίνδυνο για τον Σηφάκη, όμως το σουτ του Ζουράφσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ η "απάντηση" του Άρη ήρθε μόλις 15 λεπτά αργότερα (63'), με τον Βλόνταρτσικ να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή των "βυσσινί" αλλά να στέλνει τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Κοτσόλη.

Μετά από ένα υποτονικό πρώτο μισάωρο στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ήταν καρμπόν του πρώτου με ελάχιστες φάσεις στις δύο εστίες, το ματς πήρε... φωτιά στο τελευταίο τέταρτο.

Η αρχή έγινε στο 76' με την εκτέλεση φάουλ του Μετίν που δεν πρόλαβε για λίγο να βρει τη μπάλα ο Πάρα, με αποτέλεσμα να καταλήξει στην αγκαλιά του Σηφάκη, ενώ ένα λεπτό αργότερα το "Αλκαζάρ" σηκώθηκε στο... πόδι, με τον Ρομπέρζ να ανατρέπει τον Μετίν από θέση πλάγια δεξιά και τον Παμπορίδη να υποδεικνύει σωστά την άσπρη βούλα.

Ο έμπειρος Ματσέι Ζουράφσκι ανέλαβε την ευθύνη της εκτέλεσης και έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων, για να κάνει το 1-0 για τους "βυσσινί" και να τους φέρει ολοένα και πιο κοντά στην 5η θέση και στα πλέι-οφ.

Μετά το γκολ του Πολωνού επιθετικού, οι "κίτρινοι" του Μαζίνιο βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και πίεσαν άμεσα για την ισοφάριση, κάτι που πέτυχαν λίγο πριν την εκπνοή.

Στο 83' ο Ζεντίλ βρέθηκε σε επίκαιρη θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Κοτσόλη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, ενώ λίγα λεπτά αργότερα (88') οι Θεσσαλονικείς "πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα" τη Λάρισα.

Και αυτό γιατί η "χρυσή αλλαγή" του Μαζίνιο (πέρασε στο ματς στο 85'), Κάμπορα, ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Κώτσιο, με τον Παμπορίδη να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι και τον Κόκε να γράφει το 1-1 νικώντας από τα 11 βήματα τον Κοτσόλη.

Το φάουλ που εκτέλεσε ο Μετίν στις καθυστερήσεις έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Σηφάκη, με το τελικό 1-1 να διατηρεί το +3 της Λάρισας έναντι του Άρη στον βαθμολογικό πίνακα και μαζί αμείωτο το ενδιαφέρον στη μάχη για την κατάληψη της προνομιούχου 5ης θέσης που οδηγεί στα πλέι-οφ.

Συνέντευξη Τύπου
Mαρίνος Ουζουνίδης (τεχνικός Λάρισας): "Oταν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στην έδρα μας έχουμε το σκορ και δεχόμαστε γκολ στο τέλος, αυτό μας πληγώνει, αλλά είμαστε εμείς αυτοί που φταίνε. Oταν έχεις στόχο το αποτέλεσμα, πρέπει να είσαι 100% συγκεντρωμένος.

Δυστυχώς και στα τρία τελευταία παιχνίδια κάναμε λάθη. Δεν εξετάζω αν ήταν πέναλτι ή όχι ή ακόμη αν υπήρχε οφ σάιντ. Δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες, απλώς πρέπει να προβληματιστούμε.

Κάνουμε λάθη και τα πληρώνουμε. Δεν μπορώ να δώσω κάποια εξήγηση. Ισως τα παιδιά έχουν αγχωθεί, απλά δεν μπορεί να είναι τυχαίο ότι κάνουμε λάθη.

Ο Γιαννακόπουλος δέχθηκε μια πολύ δυνατή κλωτσιά και πραγματικά απορώ, πώς είναι δυνατόν μέσω και της ενδοεπικοινωνίας κι ενώ ήταν καθαρή η φάση, να μην τιμωρηθεί ο αντίπαλος. Αν όχι κόκκινη κάρτα, ήταν τουλάχιστον κίτρινη κάρτα.

Στα τελευταία παιχνίδια έχουμε κάποια προβλήματα με τις διαιτησίες, αλλά ας τα αφήσουμε αυτά και ας κοιτάξουμε τα δικά μας λάθη. Το βέβαιο είναι ότι αναγκαστήκαμε να κάνουμε μια γρήγορη αλλαγή, γεγονός που μας στέρησε τη δυνατότητα μιας διαφορετικής διαχείρισης του παιχνιδιού".

Ιομάρ Μαζίνιο (τεχνικός Άρη): "Ηταν ένα παιχνίδι το οποίο θέλαμε να το κερδίσουμε. Είμαι ικανοποιημένοι από την διάθεση και την όρεξη ποδοσφαιριστών στο γήπεδο. Θεωρώ ότι είναι σημαντικός ο βαθμός που πήραμε στη Λάρισα.

Υπάρχουν πολλοί αγώνες ακόμη και η διαφορά είναι μόνο στους τρεις βαθμούς. Βάσει των δυνατοτήτων της ομάδας, θεωρώ όμως μπορούμε να καλύψουμε αυτούς τους βαθμούς, αρκεί να κοιτάζουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, αλλά και να συνεχίσουμε να δουλεύουμε με τον ίδιο τρόπο.

Μετά το πέναλτι χρειάστηκε να ανεβούμε πιο μπροστά για να δημιουργήσουμε περισσότερες ευκαιρίες. Σε ότι αφορά τον Ρομπέρζ, ήταν μια επιλογή βάσει και του υλικού του αντιπάλου.

Ηθελα έναν ποδοσφαιριστή πιο φρέσκο και γρήγορο, διότι η Λάρισα έχει γρήγορα εξτρέμ. Με τον Βαλεντίν θεωρώ ότι είχαμε περισσότερη ταχύτητα".

Όλα τα λεφτά...
Το ζεστό χειροκρότημα με το οποίο υποδέχτηκε ο κόσμος της Λάρισας τον Τουμέρ Μετίν όταν πέρασε στο 46' στο ματς στη θέση του Γκουέλα, με τον Τούρκο μεσοεπιθετικό να πραγματοποιεί το εντός έδρας ντεμπούτο του με τη φανέλα των "βυσσινί" μετά την επιστροφή του στον κάμπο.

Το τελευταίο 15λεπτο, όπου οι δύο ομάδες σκόραραν -έστω και από την άσπρη βούλα-, και έδωσαν φοβερό σασπένς όσον αφορά στο τελικό αποτέλεσμα.

Το τηλεοπτικό πλάνο που "συνέλαβε" τον πρόεδρο του Άρη, Λάμπρο Σκόρδα, να τραγουδάει σύνθημα της ομάδας του, στις εξέδρες που φιλοξενούσαν τους εκδρομείς φίλους των "κιτρίνων".

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την απόφαση του Παμπορίδη να δώσει πλάγιο άουτ στη φάση του 15', όταν ο Νάτσο Γκαρσία υπέπεσε σε σκληρό φάουλ πάνω στον Γιαννακόπουλο, με το μαρκάρισμα του Βολιβιανού να χρίζει τιμωρίας με κίτρινη κάρτα.

Τα αντικείμενα και τις κροτίδες που έπεσαν βροχή στο 23' στον αγωνιστικό χώρο, όταν ο Τόνι Κάλβο προσπαθούσε να εκτελέσει κόρνερ για λογαριασμό του Άρη. Μάλιστα, μία κροτίδα έσκασε ακριβώς δίπλα στον παίκτη των "κιτρίνων" με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς για περίπου δύο λεπτά.

Τα πρώτα 75 λεπτά του αγώνα, που προσέφεραν ελάχιστες συγκινήσεις στους οπαδούς των δύο ομάδων που βρέθηκαν στις εξέδρες του "Αλκαζάρ".

To Live του αγώνα... Από τον Γρηγόρη Μπάτη
Η 11άδα των γηπεδούχων Λάρισα
(Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Μπουκουβάλας, Γιαννακόπουλος, Γκουέλα, Πάρα, Σαρμιέντο, Ίλιτς.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Αρης
(Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Καράμπελας, Ρομπέρζ, Γιάχιτς, Γκαρσία, Μπατιόν, Χαβίτο, Κάλβο, Κόκε, Ρεγκέιρο.
1' Έναρξη αγώνα
4' Κεφαλιά Λάρισα Νταμπίζας
Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βενετίδη, ο Νταμπίζας πιάνει την κεφαλιά, μπλοκάρει εύκολα ο Σηφάκης.
13' Σχόλιο
Οι βυσσινί έχουν μπει πιο δυνατά στον αγώνα, δεν έχουν καταφέρει όμως να δημιουργήσουν μεγάλη ευκαιρία.
20' Σχόλιο
Ένα σκληρό μαρκάρισμα του Νάτσο Γκαρσία πάνω στον Γιαννακόπουλο (που δεν δόθηκε από τον Παμπορίδη) έφερε νεύρα και έριξε το ρυθμό της αναμέτρησης.
23' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Ζουράφσκι παίρνει τη θέση του Γιαννακόπουλου που δεν μπορεί να συνεχίσει καθώς το τάκλιν του Γκαρσία του έφερε έναν τραυματισμό.
24' Σχόλιο
Ολιγόλεπτη διακοπή στον αγώνα καθώς οπαδοί της Λάρισας πέταξαν κροτίδες δίπλα στον Κάλβο που ήταν έτοιμος να εκτελέσει κόρνερ. Το παιχνίδι συνεχίζεται πλέον κανονικά...
27' Κίτρινη κάρτα Αρης Γιάχιτς
28' Ευκαιρία Λάρισα Πάρα
Εξαιρετική πάσα του Σαρμιέντο για τον Πάρα που μπήκε στην μεγάλη περιοχή, απέφυγε υπέροχα έναν αμυντικό του Άρη, όμως ο Σηφάκης βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε την μπάλα.
34' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Γκουέλα
39' Σχόλιο
Δίχως τη μεγάλη φάση μέχρι στιγμής ο αγώνας.
43' Κεφαλιά Λάρισα Βενετίδης
Σέντρα από τα δεξιά του Ζουράφσκι, ο Βενετίδης κάνει την κεφαλιά όμως περνά απελπιστικά άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων +2 λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Μετίν παίρνει τη θέση του Γκουέλα.
47' Σουτ Λάρισα Ζουράφσκι
Ο Ζουράφσκι εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας του Άρη, κάνει απευθείας το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα καταλήγει πολύ άουτ.
51' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Βενετίδης
52' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Βλόνταρτσικ παίρνει τη θέση του Χαβίτο.
56' Σουτ Λάρισα Σαρμιέντο
Δυνατό συρτό σουτ του Σαρμιέντο έξω από την περιοχή δεν ανησυχεί τον Σηφάκη.
64' Κεφαλιά Αρης Βλόνταρτσικ
Ο Πολωνός επιθετικός του Άρη κερδίζει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ, δίχως όμως να βρει στόχο.
65' Σχόλιο
Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις στις αντίπαλες εστίες.
67' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Φωτάκης παίρνει τη θέση του Σαρμιέντο.
72' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Πάρα
73' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Ζεντίλ στη θέση του Ρεγκέιρο.
76' Ευκαιρία Λάρισα Πάρα
Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μετίν ο Πάρα δεν καταφέρνει να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.
77' Πέναλτι Λάρισα
Ο Ρομπέρζ ανατρέπει τον Μετίν μέσα στην περιοχή και ο Παμπορίδης δίνει πέναλτι.
77' Γκολ Λάρισα Ζουράφσκι
Εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι από τον Ζουράφσκι που ανοίγει το σκορ για την ΑΕΛ.
79' Κίτρινη κάρτα Αρης Νάτσο Γκαρσία
83' Σουτ Αρης Ζεντίλ
Ωραίο σουτ του Ζεντίλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Κοτσόλης μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.
85' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κυριακίδης
85' Αλλαγή παίκτη Αρης
Τελευταίο "χαρτί" από τον Μαζίνιο. Ο Κάμπορα παίρνει τη θέση του Μπατιόν.
87' Πέναλτι Αρης Κάμπορα
Ο Κώτσιος ανατρέπει τον Κάμπορα και ο Παμπορίδης δίνει πέναλτι.
88' Γκολ Αρης Κόκε
Ο Κόκε στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κοτσόλη και ισοφαρίζει σε 1-1.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά