ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Aποχαιρέτησε με νίκη το 2007

Βουγιούκας

Η ομάδα της Κυψέλης πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 71-65 επί του Ρεθύμνου

Με τον Άντονι Γκράντι να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση για ακόμη έναν αγώνα, ο Πανελλήνιος έκλεισε ιδανικά το 2007 έπειτα και από την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας την περασμένη εβδομάδα.
Από την άλλη πλευρά το Ρέθυμνο έχει ακόμα πολύ δρόμο για να πετύχει το στόχο του και θα περιμένει η νέα χρονιά να του φέρει... τις νίκες που θα το οδηγήσουν στην παραμονή. Αυτό που θα κρατήσουν πάντως στην κρητική ομάδα είναι το θετικό ντεμπούτο του Στεφάν Νάτζφεϊ και του Νέναντ Πιστόλιεβιτς (Παρότι στο τέλος ήταν μοιραίος).

Απόλυτη ισοροπία...

Οι δύο ομάδες έδειξαν τις προθέσεις τους από την αρχή της αναμέτρησης καθώς η νίκη ήταν επιτακτική για διαφορετικούς λόγους. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα έχοντας επιθετικές αιχμές τους Ρέτζι Φρίμαν και Ίαν Βουγιούκα. Παράλληλα έπαιζαν καλή άμυνα πάνω στον Άντονι Γκράντι.

Ο Πανελλήνιος, πάντως, δεν αιφνιδιάστηκε και ισορόπησε τον αγώνα καθώς στη συνέχεια ο Γκράντι βρήκε ρυθμό και άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στους Κρητικούς. Λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, μάλιστα με δύο συνεχόμενα τρίποντα έβαλε μπροστά την ομάδα της Κυψέλης με 34-33.

H αναμέτρηση έδειχνε ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες αφού ανάμεσα στις δύο ομάδες υπήρχε ισοροπία σε όλους τους τομείς κάτι άλλωστε που έδειχνε και το σκορ του ημιχρόνου (36-36).

Συνέχεια στο... θρίλερ

H εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο καθώς συνέχισαν να "σπάνε" κερδιές στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη". Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια με τους Αργυρόπουλο και Καλαϊτζίδη με συνέπεια να προηγηθούν με 51-45.

Οι γηπεδούχοι όμως επανήλθαν μετά το αρχικό σοκ και με δύο εύστοχα τρίποντα των Καραποστόλου και Νάτζφεϊ έκαναν ισοφάρισαν (51-51).

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΓΟΡ ξέφυγε με πέντε πόντους (58-53) θέλοντας να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό, ωστόσο, η απάντηση από τους φιλοξενούμενους δεν άργησε να έρθει. Με ένα σερί 6-0 πέρασαν μπροστά με 59-58 έπειτα από τρίποντο που σημείωσε ο Άντονι Γκράντι.

To φινάλε του αγώνα ήταν δραματικό κάτι που αναμενόταν... Στα 17'' ο Νέναντι Πιστόλιεβιτς αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές και ενώ το σκορ ήταν 67-65 υπέρ του Πανελληνίου. Στη συνέχεια με ένα κάρφωμα του Γκράντι και δύο βολές του Αργυρόπουλου οι Κυψελιώτες έφτασαν στη νίκη με 71-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-36, 55-53, 65-71

Ρέθυμνο (Πεδουλάκης): Νικολαΐδης, Γκιζόγιαννης 3(1), Τόπιτς 3, Βαγενάς, Καραποστόλου 9(3), Γκαγκαλούδης, Νάτζφεϊ 9(1), Βαρδαβάς, Πιστόλιεβιτς 11 (3), Φρίμαν 12 (2), Βουγιούκας 18.

Πανελλήνιος (Ζούρος): Σιμς 11, Αργυρόπουλος 13(1), Καλαϊτζίδης 8(2), Γκράντι 25(5), Ντόζετ, Αποστολίδης, Ράντσιτς 6(2), Σκλάβος 2, Εντζάι 6, Μπάντερ, Παπαιωακείμ.

Ζούρος: "Ήταν απλά μία νίκη"

Ο Ηλίας Ζούρος έπειτα από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ανέφερε: " Περιμέναμε το Ρέθυμνο να εμφανιστεί ανανεωμένο και πιο δυνατό. Δεν είχαμε υπολογίσει τον Πιστόλιεβιτς καθώς γνωρίζαμε λίγα στοιχεία για εκείνον. Ήταν απλά μία νίκη για εμάς. Πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι στον στόχο μας".

Ο Νταμίρ Ράντσιτς που έκανε το ντεμπούτο του τόνισε: " Νιώθω ικανοποιημένος που επέστρεψα στο ελληνικό πρωτάθλημα και σε μία ομάδα όπως ο Πανελλήνιος. Στο πρώτο ημίχρονο το Ρέθυμνο πέτυχε κάποια δύσκολα καλάθια χωρίς άμυνα. Στο δεύτερο μας βγήκαν τα σουτ και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο και εύχομαι να παραμείνει στην Α1".

Πεδουλάκης: "Εμείς χάσαμε το παιχνίδι"

Ο Αργύρης Πεδουλάκης μετά το τέλος του αγώνα σχολίασε: " Γνωρίζαμε ότι θα είναι ένα δύσκολο και σκληρό ματς λόγω της ποιότητας και το πάθος του Πανελληνίου, όμως θεωρώ ότι σήμερα εμείς χάσαμε το παιχνίδι. Και αυτό γιατί στο τελευταίο δεκάλεπτο χάσαμε εντελώς την αυτοπειθαρχία και το προσανατολισμό μας.

Ο Βουγιούκας έκανε εξαιρετική δουλειά κάτω από τα καλάθια, στο δυνατό σημείο του Πανελληνίου. Στο τελευταίο διάστημα σταματήσαμε να παίζουμε με μυαλό και βγάλαμε τον παλιό, κακό μας εαυτό. Κάναμε αχρείαστα τρίποντα χωρίς να περάσουμε τη μπάλα μέσα στη ρακέτα, στους ψηλούς μας.

Αυτό εν μέρει δικαιολογείται, γιατί είμαστε μια νέα ομάδα, με νέα παιδιά και αυτό βελτιώνεται σε βάθος χρόνου. Κρίμα πάντως, γιατί θα μπορούσαμε να κάνουμε μια καλή νίκη απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Αυτά τα αποτελέσματα μας γεμίζουν εμπειρίες για τη συνέχεια, μιας και πλέον κοιτάζουμε στα μάτια κάθε αντίπαλο".

Ο Σωκράτης Γκιζόγιαννης από την πλευρά του ανέφερε: " Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Στο α' ημίχρονο καταφέραμε να πάμε το ματς εκεί που θέλαμε. Χάσαμε όμως πολλά ριμπάουντ στο τέλος και δώσαμε την ευκαιρία στον Πανελλήνιο να κάνει δεύτερες και τρίτες επιθέσεις.

Στο τελευταίο λεπτό χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας, δεν κάναμε πράγματα που είχαν ειπωθεί και δώσαμε την ευκαιρία στον Πανελλήνιο να πάρει τη νίκη. Κρίμα που χάσαμε, είχαμε και ατυχία, κρατάμε ψηλά το κεφάλι και συνεχίζουμε".

Το live του αγώνα
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Ρέθυμνο Φρίμαν (3-0)
3' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (5-2)
5' Δύο βολές Πανελλήνιος Καλαϊτζίδης (8-6)
6' Δύο βολές Ρέθυμνο Φρίμαν (10-8)
7' Δίποντο Ρέθυμνο Φρίμαν (12-8)
7' Τρίποντο Πανελλήνιος Καλαϊτζίδης (12-11)
8' Τρίποντο Ρέθυμνο Φρίμαν (15-11)
9' Δίποντο Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (15-15)
10' Λήξη 1ης περιόδου 15-15
11' Έναρξη 2ης περιόδου
13' Τρίποντο Ρέθυμνο Πιστόλιεβιτς (20-17)
14' Δύο βολές Ρέθυμνο Νάτζφεϊ (22-20)
15' Δίποντο Ρέθυμνο Νάτζφεϊ (24-22)
17' Τρίποντο Ρέθυμνο Φρίμαν (27-24)
17' Δύο βολές Ρέθυμνο Φρίμαν (29-24)
19' Τρίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (33-34)
20' Τρίποντο Ρέθυμνο Καραποστόλου (36-34)
20' Λήξη ημιχρόνου 36-36
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (40-36)
23' Δίποντο Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (42-43)
23' Τρίποντο Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (42-46)
24' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (44-46)
25' Δίποντο Πανελλήνιος Σιμς (44-48)
25' Δύο βολές Ρέθυμνο Βουγιούκας (45-48)
Αστόχησε στη μία.
26' Τρίποντο Πανελλήνιος Καλαϊτζίδης (45-51)
29' Τρίποντο Ρέθυμνο Νάτζφεϊ (51-51)
30' Λήξη 3ης περιόδου 55-53
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Τρίποντο Ρέθυμνο Πιστόλιεβιτς (58-53)
33' Τρίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (58-59)
40' Λήξη αγώνα 65-71