ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Αυστραλία-Ελλάδα: 69-89

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Ελλάδος επικράτησε της Αυστραλίας με 89-69 στο Ακρόπολις

Με αυτό το αποτέλεσμα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το 2-0 στο "Ακρόπολις", το οποίο ολοκληρώνεται την Τετάρτη (22.00, ΕΤ1) απέναντι στην Κροατία.
Πρώτος σκόρερ για την Εθνική ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε με 16 ο Αντώνης Φώτσης. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς (που είχε και τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής) τέλειωσε το παιχνίδι με 12 ποντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Συνολικά η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη παρουσιάστηκε καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο (33-13 το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο και 53-29 του 20λέπτου). Με όπλο τα ριμπάουντ κατάφερε να τρέξει, μα πάνω από όλα να ελέγξει το ρυθμό. Η ψαλίδα άνοιξε όταν η κυκλοφορία (20 ασίστ) μετατράπηκε σε πόντους.

Εκτός 12άδας έμειναν οι Διαμαντίδης (για δεύτερο σερί ματς λόγω ενοχλήσεων στο πέλμα), Ξανθόπουλος, Καλαμπόκης και Τσαλδάρης. Τη θέση του αριστερόχειρα σουτέρ στην αποστολή της Εθνικής πήρε ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης, που αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον Αντώνη Φώτση και πάλι να πρωταγωνιστή η Εθνική ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να αλλάζει νωρίς-νωρίς σχήματα και πρόσωπα. Αναγκάστηκε να το κάνει μετά τον ελαφρύ τραυματισμό του Νίκου Ζήση, που ξεκίνησε στην πεντάδα αλλά αποχώρησε για να δεχτεί τις πρώτες βοήθειες.

Οι Αυστραλοί όσο περνούσε η ώρα βρήκαν τον ρυθμό τους και με όπλο την ταχύτητα και τον Ντέιβιντ Άντερσεν (5 μαζεμένους πόντους απέναντι στο δίδυμο Μπουρούση-Σχορτσιανίτη) προηγήθηκαν με 18-17 στο 10' κάνοντας ένα σερί 7-0.

Το προβάδισμα των "μπούμερς" αυξήθηκε ακόμη και στους 6 πόντους (34-28) μετά τις δύο σερί "βόμβες" των Μπρούτον και Μπάρλοου. Η ομάδα του Μπράιαν Γκούριαν δοκίμασε αρκετές άμυνες (ακόμη και ζώνη) και κατάφερε να διατηρήσει το ρυθμό του αγώνα.

Ως το ημίχρονο (40-36) η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη-Παπαλουκά, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο παρουσίασε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και σημείωσε το επιμέροηε 33-13 για να κάνει το 66-53.

Η καλή κυκλοφορία δεν ήταν αυτό που έλειπε στην Εθνική. Αυτό που δεν είχε (και το βρήκε σε αυτό το δεκάλεπτο) ήταν ο τρόπος να τελειώσει τις φάσεις, και να τρέξει, "καθαρίζοντας" πρώτα τα ριμπάουντ (10-2).

Οι Σπανούλης-Παπαλουκάς βρήκαν στηρίγματα στην επίθεση και συγκεκριμένα στον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη που με τρία καλάθια που αποτελούν τη... σπεσιαλιτέ του, "σφράγισαν" τη νίκη της Εθνικής.

Ως το τέλος του παιχνιδιού ο Παναγιώτης Γιαννάκης συνέχισε να αλλάζει πρόσωπα και σχήματα, κάνοντας τις... τελευταίες δοκιμές πριν το 89-69.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 18-16, 40-36, 53-66, 69-89

Αυστραλία (Γκούριαν): Άνστεϊ, Μιλς 2, Ίνγκλις 8, Κένταλ, Νιούλεϊ, Μπρούτον 5 (1), Ρέντχεϊτζ 6, Ουόρθινγκτον 5, Σαβίλ 6, Άντερσεν 13 (5/8δ,1/1τρ), Νίλσεν 8, Μπάρλοου 12 (2).

Ελλάδα (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 12 (4/6δ, 1/3τρ,1/2β,5ρ, 7ασ), Μπουρούσης 8, Ζήσης 7, Σπανούλης 18 (3/5δ,2/4τρ,6/6β,1ρ,3ασ), Βασιλόπουλος, Φώτσης 16 (4/4δ,2/4τρ,2/2β,4ρ2ρ), Περπέρογλου 6 (2), Γλυνιαδάκης, Τσαρτσαρής, Πρίντεζης 6 (1), Σχορτσιανίτης 7, Πελεκάνος 9 (1).

Γιαννάκης: "Ταχύτητα και Διαμαντίδης"

" Είχαμε υπομονή σαν ομάδα. Όταν πιέσαμε στο δεύτερο ημίχρονο, ανεβάσαμε ταχύτητα σε άμυνα και επίθεση. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε κάτι τέτοιο" είπε ο Παναγιώτης Γιαννάκης μετά τον αγώνα, αρκετά ικανοποιημένος από την εμφάνιση της εθνικής στην επανάληψη.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο "Ακρόπολις", ο Δημήτρης Διαμαντίδης, έμεινε εκτός δωδεκάδας λόγω των ενοχλήσεων που νιώθει στο πέλμα. " Ο Δημήτρης έχει πρόβλημα στο πέλμα, ξεκουράζεται αλλά θα είναι μαζί μας στην προσπάθειά μας στο προολυμπιακό τουρνουά" διευκρίνισε ο ομοσπονδιακός προπονητής, ενώ ο διεθνής άσος ενδεχομένως να προλάβει τον αγώνα της Τετάρτης με την Κροατία.

" Το προολυμπιακό δεν είναι εύκολο τουρνουά. Υπάρχουν αρκετές ομάδες που διεκδικούν το εισιτήριο..." σχολίασε ο Αντώνης Φώτσης για να προσθέσει: " Άρα τα φιλικά ματς έχουν σημασία για τον βαθμό ετοιμότητας της ομάδας"

Ο Γιάννης Μπουρούσης είπε:" Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά. Μπήκαμε όμως δυνατά στο δεύτερο, είχαμε καλές επιλογές, το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο και ο κόσμος το ευχαριστήθηκε. Εμείς, όμως, δεν βλέπουμε αυτούς τους αγώνες σαν διασκέδαση. Προετοιμαζόμαστε για το προολυμπιακό".

Τις δυσκολίες που έχει το προολυμπιακό τουρνουά επισήμανε και ο Κώστας Τσαρτσαρής: " Δεν πρέπει κανείς να νομίζει ότι είναι εύκολη η πρόκριση. Σήμερα παίξαμε με μια ομάδα που έχει ήδη προκριθεί στους Ολυμπιακούς και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε κάποια στοιχεία που δοκιμάζουμε σαν ομάδα"

Τον αγώνα διαιτήτευσε (μαζί με τους Σχινά-Γκόντα) ο Κώστας Κορομηλάς, που φόρεσε για τελευταία φορά την σφυρίκτρα του, καθώς αποχωρεί οριστικά από την ενεργό δράση, για να ασχοληθεί με την ΚΕΔ (μαζί με τον Στέλιο Συμεωνίδη). Ο διεθνής ρέφερι τιμήθηκε από την ομοσπονδία, την ΚΕΔ αλλά και τους διεθνείς διαιτητές που μπήκαν στο παρκέ για να τον ασπαστούν...