PREMIER LEAGUE

Συντριπτική Άστον Βίλα

Κάριου

Η Άστον Βίλα διέλυσε τη Νιουκάσλ με 4-1 στο "Βίλα Παρκ", με τον Τζον Κάριου να πετυχαίνει τρία τέρματα

Ούτε στο "Βίλα Παρκ" ήταν... γραφτό για τον Κέβιν Κίγκαν να γευτεί τη χαρά της πρώτης νίκης στην τεχνική ηγεσία της Νιουκάσλ, στο πλαίσιο του αγγλικού πρωταθλήματος (σ.σ. σε πέντε αγώνες).
Το γρήγορο γκολ του Μάικλ Όουεν με κεφαλιά έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (4'), όμως στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Ο Βίλφρεντ Μπόουμα ισοφάρισε σε 1-1 στο 48' με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 51' ο Τζον Κάριου με γυριστή κεφαλιά "έγραψε" το 2-1.

Ο Νορβηγός επιθετικός, στο 72', "καθάρισε" το παιχνίδι, σκοράροντας ξανά με το κεφάλι, ενώ το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 90' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του διεθνούς άσου. Ο Κάριου σημείωσε το τρίτο του γκολ στον αγώνα και ήταν ο πρωταγωνιστής της Άστον Βίλα στην εύκολη επικράτηση επί της Νιουκάσλ, που διανύει περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Σαββάτου (9/2), στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, η Τότεναμ δυσκολεύτηκε στο "Πράιντ Παρκ", αλλά από το 68' και μετά σημείωσε τρία τέρματα, επικρατώντας της ουραγού και καταδικασμένης σε υποβιβασμό, Ντέρμπι Κάουντι, με 3-0. Σπουδαίο "διπλό" για την Πόρτσμουθ, που με γκολ του Λασάνα Ντιαρά στο 81ο λεπτό επιβλήθηκε της Μπόλτον με 1-0 στο "Ρίμποκ". Ο Στέλιος Γιαννακόπουλος αγωνίστηκε ως αλλαγή, αντικαθιστώντας στο 82ο λεπτό τον Μάθιου Τέιλορ.

Στο "Γκούντισον Παρκ", η Έβερτον με τέρμα του Φιλ Τζαγκιέλκα στο 62' νίκησε τη Ρέντινγκ με 1-0 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της κατάταξης, ενώ η Σάντερλαντ έκανε σημαντικό βήμα παραμονής, καθώς επικράτησε της Γουΐγκαν με 2-0 στο "Στάδιο του Φωτός". Στο "Ρίβερσαϊντ", η Μίντλεσμπρο νίκησε τη Φούλαμ με 1-0, ενώ στο "Άπτον Παρκ", Γουέστ Χαμ και Μπέρμινγχαμ ήρθαν ισόπαλες 1-1.