ΗΡΑΚΛΗΣ

Αστέρας Τρίπολης-Ηρακλής 2-0

αστερας τριπολης ηρακλης κατσαμπης νταμοντε

Ο Αστέρας Τρίπολης προκρίθηκε στους "8" του Κυπέλλου hellas online μετά το 2-0 επί του Ηρακλή

Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν ο Στρατάκης στο 72ο λεπτό και ο Αργυρόπουλος στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 5ο λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Μαρσελάο να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Κοβαλέβσκι, μετά από σέντρα του Μπαστία.

Από εκεί και πέρα, μόνο με κάποιες ενέργειες του Φελίσιο απείλησαν οι Αρκάδες την εστία των φιλοξενούμενων, ενώ από την πλευρά του ο Ηρακλής είχε μόλις μία αξιόλογη "επίσκεψη" στην περιοχή του Αναστασόπουλου, όταν στο 27' ο Ντιέ δοκίμασε ένα σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με τον Αστέρα στην επίθεση και με δύο πολύ καλά σουτ από Φελίσιο και Νταμόντε, με το πρώτο να καταλήγει άουτ και το δεύτερο να εξουδετερώνεται από τον Κοβαλέβσκι.

Στο 58ο λεπτό, ο Ηρακλής έχασε σημαντική ευκαιρία να "παγώσει" το γήπεδο της Τρίπολης, όταν ο Επστάιν από αριστερά βρήκε με παράλληλη πάσα τον Γκαρσία μέσα στην περιοχή, αλλά το αριστερό πλασέ του Αργεντινού μπλόκαρε ο Αναστασόπουλος, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

Από πλευράς Αστέρα, ο Φελίσιο συνέχισε να απειλεί και με ωραία προσωπική ενέργεια στο 67' απέφυγε δύο αντιπάλους, αλλά ο Παπαζαχαρίας βρέθηκε στη σωστή θέση για να διώξει σε κόρνερ το σουτ του Πορτογάλου.

Δύο λεπτά αργότερα, στην άλλη πλευρά του γηπέδου, ο Γκαρσία επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, με τον Αναστασόπουλο να διώχνει με υπερένταση την μπάλα και λίγο αργότερα να προλαβαίνει την μπάλα προτού αυτή φτάσει στον Αγρίτη.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι σ' εκείνη τη φάση, το πέτυχαν τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι. Συγκεκριμένα, στο 72ο λεπτό, ο Φελίσιο εκτέλεσε από δεξιά ένα κόρνερ, ο Μαρσελάο κέρδισε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά με γυριστό σουτ ο Στρατάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοβαλέβσκι.

Ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου απειλήθηκαν σημαντικά στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όταν σε δύο περιπτώσεις, στο 83' και το 87', ο Αγρίτης και ο Κατσαμπής αντίστοιχα, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Στο σουτ του Αγρίτη, ο Αναστασόπουλος αντέδρασε άμεσα αποκρούοντας εντυπωσιακά την μπάλα, ενώ στην κεφαλιά του αρχηγού του "γηραιού" η μπάλα έφυγε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, σε μια αντεπίθεση του Αστέρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καούνος βρήκε με ωραία πάσα τον Αργυρόπουλο, ο οποίος πλάσαρε τον Κοβαλέβσκι, κάνοντας το 2-0 και τελειώνοντας την υπόθεση-πρόκριση.

Αστέρας Τρίπολης (Κωστένογλου): Αναστασόπουλος, Φαμπέτα (62' Εστέβες), Αργυρόπουλος, Μαρσελάο, Ουριμπαρί, Φυτανίδης, Ρόκας (68' Καούνος), Στρατάκης, Μπαστία, Νταμόντε, Φελίσιο (76' Ψωμάς)
Ηρακλής (Κατσαβάκης): Κοβαλέβσκι, Παπαζαχαρίας (75' Κονέ), Κατσαμπής, Φούφουλας (82' Βούκοβιτς), Σαρακατσάνος, Γιαννούλης, Ντιέ, Παπαστεριανός, Γκαρσία, Ρατόν (56' Επστάιν), Αγρίτης

Κίτρινες κάρτες: Μπαστία, Νταμόντε

Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Μπιτσίδης (Θράκης), Τρύφων (Δράμας)