ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μαρούσι-Ολυμπιακός: 97-90

Γκριρ

Με ήρωα τον Μπουντούρη επικράτησε στην παράταση του Ολυμπιακού (97-90) κι ισοφάρισε σε 1-1

Συγκεντρωμένοι από την αρχή μέχρι το τέλος οι παίκτες του Αμαρουσίου κατάφεραν να κάνουν το 1-1. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο το Μαρούσι έκανε ότι έπρεπε για να πάρει αυτό το παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες που του έδινε ο Ολυμπιακός, δείχνοντας χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Ιάκωβο Τσακαλίδη που ήταν γνωστό αλλά και τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο που δεν έχει ξεπεράσει το πρόβλημα στον αχίλλειο. Οι "ερυθρόλευκοι" για μεγάλο διάστημα δεν έπαιξαν καλή άμυνα και μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση ήταν ο Λιν Γκριρ.

Πολύ σκληρό... για να πεθάνει

Το Μαρούσι άφησε πίσω την κακή εμφάνιση του πρώτου αγώνα και μπήκε στο παρκέ με σκοπό να δυσκολέψει τον Ολυμπιακό. Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν πολύ δυνατά πιέζοντας σε όλο το γήπεδο, δημουργώντας προβλήματα στην ομάδα του Αμαρουσίου.

Μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη έδειχναν να αποκτούν τον έλεγχο της αναμέτρησης καθώς τρέχοντας ένα σερί 7-0 (19-11) άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά η οποία δύο λεπτά πριν από τη λήξη του δεκαλέτπου έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (23-12), έπειτα από καλάθι του Λιν Γκριρ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 26-15, ωστόσο στη συνέχεια όλα ανατράπηκαν. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και στην επίθεση ανέλαβαν δράση οι Τζαρόντ Στίβενσον και Μπράνκο Μιλισάβιτς. Η άμυνα των "ερυθρολεύκων" ήταν πολύ κακή και πήγε σε πολλές λανθασμένες επιλογές στην επίθεση.

Το Μαρούσι με ένα επιμέρους σκορ 15-2 πέρασε μπροστά με 30-27 στο 15' και από κει και έπειτα οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου κρατούσαν ένα σταθερό προβάδισμα με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις μόνο από τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη και τον Λιν Γκριρ.

Προσπάθησε να σοβαρευτεί

Στην επανάληψη οι "ερυθρόλευκοι" προσπάθησαν να σοβαρευτούν και να βελτιώσουν την απόδοση τους κάτι που έγινε και πέρασαν μπροστά. Το Μαρούσι βρισκόταν κοντά στο σκορ όμως έχανε τα αμυντικά ριμπάουντ τα ήλεγχε το πρώτο μέρος αφήνοντας τον Ολυμπιακό στο ένα επιθετικό.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το παιχνίδι έδειχνε ότι θα είναι ντέρμπι αφού ο Ολυμπιακός συνέχισε να πηγαίνει σε βιαστικές προσπάθειες που δεν δεν κατέληγαν σε θετικό αποτέλεσμα. Το Μαρούσι πήγε στην τελευταία περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 66-60 αφού και ο Κώστας Καϊμακόγλου ανέβασε την απόδοση του και όλα έμοιαζαν ιδανικά για την ομάδα του Αμαρουσίου.

Η διαφορά για τους γηπεδούχους έφτασε στο +9 (69-60) για πρώτη φορά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου μετά από τρίποντο που σημείωσε ο Καϊμακόγλου.

Δεν τελείωνε...

Στα τελευταία λεπτά η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να τα έχει βρει σκούρα για τα καλά. Ο Λιν Γκριρ έβγαλε τους "ερυθρόλευκους" από το αδιέξοδο καθώς σημείωσε πόντους σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και παράλληλα η ομάδα έπαιξε άμυνα δυσκολεύοντας αρκετά τους Μαρουσιώτες.

Με τρίποντο του Μιλισάβλιεβιτς το Μαρούσι ισοφάρισε σε 79-79 μισό λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα. Στα 18'' ο Γκριρ ευστόχησε σε δύο βολές και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 81-79. Ο Νίκος Μπουντούρης κέρδισε φάουλ στα 10'' όπου ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών (81-81). Την τελευταία επίθεση ανέλαβε ο Γκριρ ο οποίος όμως ήταν άστοχος και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα, βρήκαν λύσεις στα κρίσιμα σημεία και ισοφάρισαν τη σειρά της ημιτελικής φάσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 49-45, 66-60, 81-81 (κ.α.), 97-90

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 15(1), Μιλισάβλιεβιτς 18(2), Χαραλαμπίδης 14(2), Μπουντούρης 8(2), Τζάζβιν 1, Μπράιαντ 10(1), Τουντζιαράκης, Μαυροειδής 4, Παπαντωνίου, Μπάκιτς 4(1), Γλυνιαδάκης 6, Καϊμακόγλου 17(1).

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 8(2), Γουντς 10(2), Καυκής, Σειμπούτις 3(1), Μπουρούσης 9, Τεόντοσιτς, Γκριρ 31(3), Μαυροκεφαλίδης 9(1), Πρίντεζης 12, Βασιλειάδης, Σχορτσιανίτης 8.

Mαρκόπουλος: "Δεν είμαστε η ομάδα του πρώτου αγώνα"

Ο Σούλης Μαρκόπουλος μετά το τέλος του αγώνα σχολίασε: " Θέλαμε να παίξουμε ένα δυνατό παιχνίδι απέναντι σ’ ένα αντίπαλο με πολλούς καλούς παίκτες. Ο στόχος ήταν να δείξουμε ότι δεν είμαστε η ομάδα που παρουσιάστηκε στο πρώτο παιχνίδι.

Εμείς εκμεταλλευτήκαμε τη χαλάρωση του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο και ίσως να αποσυντονίστηκε. Ένα παιχνίδι ήταν, συνεχίζουμε. Όταν είχα έρθει στην ομάδα είχαμε πολλές απουσίες. Αυτό συνέτεινε στο να παίξουμε περισσότερα παιδιά μέσα στο γήπεδο και όταν επέστρεψαν οι τραυματίες γίναμε καλύτερη ομάδα. Σίγουρα μας δίνουν μεγάλη βοήθεια οι δυο παίκτες που προστέθηκαν στο ρόστερ, ο Στίβενσον και ο Μιλισάβλιεβιτς, αλλά το όπλο μας είναι η διάθεση που έχουν τα παιδιά να πετύχουν περισσότερα

".

Ο Κώστας Καϊμακόγλου που αύριο παρουσιάζεται για να υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία ανέφερε: " Εμείς μετά απ' ένα πολύ άσχημο ημίχρονο στο ΣΕΦ, είχαμε ξεκινήσει από το δεύτερο ημίχρονο στο πρώτο παιχνίδι να δείξουμε ότι δεν ήρθαμε άδικα εδώ. Μ' αυτό το ημίχρονο ως οδηγό παίξαμε σήμερα.

Το επόμενο παιχνίδι είναι σε δυο μέρες, υπάρχει μεγάλη κούραση και μετά την παράταση. Πιστεύω ότι οι άνθρωποι της ομάδας δεν θα με αφήσουν να μείνω μέσα και θα είμαι με την ομάδα.

Νομίζω ότι εμείς μπήκαμε λίγο πιο χαλαροί μετά τη μεγάλη επιτυχία επί του Άρη. Στο επίπεδο που παίζουμε δεν είναι δικαιολογία η κούραση. Πιο πολύ είναι ότι μετά τη μεγάλη επιτυχία πιστεύω ότι αδειάσαμε πριν από τον πρώτο ημιτελικό. Στο ημίχρονο είδαμε ότι αν δεν παίξουμε δυνατά θα χάσουμε με μεγάλη διαφορά και πατήσαμε στα πόδια μας

".

Γιαννάκης: "Χάσαμε την υπομονή μας"

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης από την πλευρά του τόνισε: " Συγχαρητήρια στο Μαρούσι για τη νίκη του. Εμείς ενώ ξέραμε ότι θα βρούμε μια άλλη ομάδα απέναντι μας σήμερα, στο δεύτερο είχαμε πολύ κακή συγκέντρωση και χάσαμε την υπομονή μας.

Γι' αυτό έφτασε το παιχνίδι σ’ αυτό το σημείο. Θα κοιτάξουμε τα λάθη μας και θα προσπαθήσουμε όταν δεν είμαστε καλά να μη χάνουμε τη συγκέντρωσή μας. Αυτή η ήττα μπορεί να κάνει και καλό. Οι ομάδες φτιάχνονται για να παίζουν 15 παίκτες. Καλό είναι να τους έχεις όλους, αλλά αν δεν τους έχεις πρέπει να παίζεις με συγκέντρωση. Εμείς κάναμε πολλά λάθη, 19 και ήταν σχεδόν όλα επιπόλαια

".

Ο Ρεϊνάλντας Σεϊμπούτις υποστήριξε: " Είναι δύσκολο να μιλάς μετά από ήττα. Συγχαρητήρια για το Μαρούσι, έπαιξε πολύ καλά απόψε. Εμείς δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι κι αυτό μας στοίχισε. Έχουμε το επόμενο παιχνίδι σε δυο μέρες και πρέπει να είμαστε έτοιμοι για τη μάχη.

Σίγουρα υπάρχει επιβάρυνση. Το ρόστερ το δικό μας δεν είναι ίδιο ούτε με του Ολυμπιακού, ούτε με του Παναθηναϊκού, ούτε και μ’ άλλον ομάδων. Θα δείξει στη συνέχεια αν θα μας επηρεάσει η κούραση

".

Τo live του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (0-2)
2' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (0-4)
2' Δύο βολές Μαρούσι Μπράιαντ (2-4)
4' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (6-6)
Αστόχησε στη βολή.
4' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (6-9)
6' Τρίποντο Ολυμπιακός Γουντς (11-15)
8' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (12-23)
9' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλους (14-23)
10' Δίποντο Ολυμπιακός Σχορτσιανίτης (14-25)
10' Λήξη 1ης περιόδου
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (21-25)
12' Δίποντο Ολυμπιακός Σχορτσιανίτης (23-27)
15' Δύο βολές Ολυμπιακός Μπουρούσης (30-29)
15' Δύο βολές Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (32-29)
16' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (32-33)
18' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (38-35)
18' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (40-38)
18' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (44-38)
20' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (47-42)
20' Λήξη ημιχρόνου 49-45
21' Έναρξη 3ης περιόδου
23' Δίποντο Ολυμπιακός Γουντς (49-49)
23' Τρίποντο Ολυμπιακός Γουντς (49-52)
25' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (51-56)
26' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (54-56)
30' Λήξη 3ης περιόδου 66-60
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (69-60)
35' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (72-70)
37' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (72-74)
39' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (74-77)
39' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (76-77)
40' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (79-79)
40' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (79-81)
40' Δύο βολές Μαρούσι Μπουντούρης (81-81)
40' Λήξη αγώνα 81-81
41' Έναρξη παράτασης
41' Τρίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (84-81)
42' Δύο βολές Ολυμπιακός Πρίντεζης (84-82)
Αστόχησε στη μία.
43' Δύο βολές Ολυμπιακός Μπουρούσης (84-83)
43' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (86-83)
44' Τρίποντο Μαρούσι Μπουντούρης (89-85)
45' Λήξη παράτασης 97-90