Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Ναφτί

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με τον ΠΑΣ χάρη στο γκολ του Ναφτί στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης.

Σε ένα μέτριο όσο αφορά το θέαμα παιχνίδι, ο Άρης κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης εναντίον του ΠΑΣ Γιάννινα, χάρη στο γκολ του Ναφτί στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης.
Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους είχαν πολύ καλή παρουσία, αφού έφτασαν πολλές φορές κοντα στην ισοφάριση, με τον Σηφάκη ωστόσο να αρνείται το γκολ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης
Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Τρύφων (Δράμας), Γκάγκας (Λάρισα)

Ιομάρ Μαζίνιο: Σηφάκης, Αράνο, Ρονάλντο (Βαλεντίν 50'), Ναφτί, Κάλβο (Χαβίτο 78'), Φερνάντες, Κόκε, Γκρασιάν, Νασούτι, Κάμπορα (Ρόβας 72'), Φλάβιο.

Γιώργος Παράσχος: Ελευθερόπουλος, Κούσας, Κώτσιος, Ντάσιος, Μενδρινός, Μπαλάφας (Μιχαλόπουλος 69'), Σαϊτιώτης, Τζάνης (Μπακαγιόκο 46'), Σκαρντοβέλι (Κανακούδης 76'), Μαϊστόροβιτς, Ντιμπαλά.

Κίτρινες: Ντιμπαλά (21' ΠΑΣ), Σαϊτιώτης (29' ΠΑΣ), Μπαλάφας (31΄ΠΑΣ), Ναφτί (39' Άρης), Κώτσιος (70' ΠΑΣ).

Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Με επιθετικούς προσανατολισμούς και οι δυο ομάδες ψάχνουν τη νίκη για να συνεχίσουν ψηλά στην βαθμολογία της Σούπερ Λιγκ.

Ο Ντάριο Φερνάντες από την πλευρά του Άρη θα κάνει το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα, καθώς έχει κληθεί να αντικαταστήσει τον Νάτσο Γκαρσία που αντιμετωπίζει ένα μικροτραυματισμό.

Από την πλευρά του ο ΠΑΣ θα προσπαθήσει να "κλέψει" ένα καλό αποτέλεσμα στο Κλεάνθης Βικελίδης, ποντάροντας στην ταχύτητα των Σαϊτιώτη και Ντιμπαλά.

Γκολ με το καλημέρα

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Άρη, οποίος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ νωρίς στον αγώνα με τον Ναφτί. Ο Τυνήσιος μέσος βρέθηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ και έκανε το σουτ, με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο να μην αντιδρά σωστά και να δέχεται το γκολ στο τρίτο λεπτό.

Βέβαια ο Άρης είχε δείξει τις προθέσεις του λίγο νωρίτερα με τον Σέρχιο Κόκε να κάνει το πλασέ από καλή θέση μετά από πάσα του Κάμπορα, όμως η μπάλα πέρασε μακριά άουτ.

Μετά το τέρμα που δέχθηκε ο ΠΑΣ προσπάθησε να ρίξει τον ρυθμό του αγώνα, αφού ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου πάγωσαν τον ρυθμό κλείνοντας όλους τους διαδρόμους στους Κάλβο και Κόκε, που μέχρι το 10ο λεπτό έκαναν "πάρτι" έξω από την περιοχή του Ελευθερόπουλου.

Το.. γνωστό σύστημα με τις "καμινάδες"

Το γκολ του Ναφτί στο 3ο μόλις λεπτό φαίνεται πως δεν λειτούργησε ευεργετικά για το παιχνίδι, αφού και οι δυο ομάδες δεν μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες.

Ο ΠΑΣ από την πλευρά του με βαθιές μπαλιές προσπαθεί να βρει τον Σαϊτιώτη και να δημιουργήσει κινδύνους, χωρίς ωστόσο να βγαίνει κάτι στο γήπεδο, ενώ ο Άρης δεν έχει την ενέργεια των πρώτων λεπτών.

Αξιοσημείωτο της αναμέτρησης οι τρεις κίτρινες κάρτες για παίκτες του ΠΑΣ στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με τις δυο ομάδες να έχουν από μια ευκαιρία. Αρχικά ο Άρης είχε ένα καλό σουτ με τον Φερνάντες στο 38', όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

Ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Ντιμπαλά έκανε δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Άρη, με τον Μιχάλη Σηφάκη να αποκρούσει με δυσκολία σε κόρνερ.

Άρχισε όπως τελείωσε

Το ματς στο δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μην δείχνουν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο. Ο ΠΑΣ από την πλευρά του έχει τον έλεγχο του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι έχουν "κάτσει" στο 1-0 του πρώτου μέρους.

Στο 62' ωστόσο ο Άρης έκανε την πρώτη καλή φάση του δεύτερου μέρους όταν ο Κάμπορα έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, όμως η μπαλιά που έκανε δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα οι αμυντικοί του ΠΑΣ να την ανακόψουν.

Στην συνέχεια της φάσης ο Κάλβο έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Ελευθερόπουλου, με τον έμπειρο τερματοφύλακα να μπλοκάρει με δυσκολία.

Η απάντηση για τους φιλοξενούμενος ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν σε σέντρα από τε δεξιά μέσα στην περιοχή του Σηφάκη ο Σαϊτιώτης έκανε το σουτ στην κίνηση, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να πραγματοποιεί εντυπωσιάκή απόκρουση.

Το ματς δεν έχει ιδιαίτερες συγκινήσεις με τον ΠΑΣ να συνεχίσει να έχει μια ελαφρά κατοχή του κέντρου και να βγαίνει συνεχώς στην επίθεση. Από την πλευρά του Άρης έχει σε κακή μέρα τον Κόκε, που όσες φορές βρέθηκε μέσα στην περιοχή, δεν είχε καθαρό μυαλό.

Μάλιστα ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 78' όταν ο Ντιμπαλά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Μιχαλόπουλο να βρίσκεται σε καλή θέση και να κάνει το σουτ, με την μπάλα ωστόσο να πηγαίνει αδύναμα στην αγκαλιά του Σηφάκη.

Το ματς φτάνει προς το τέλος του με τουσ γηπεδούχους να έχουν πάρει ξανά τα ινία του αγώνα. Στο 86' μετά από σέντρα του Κόκε ο Αράνο πήρε την κεφαλιά, όμως ο Ελεύθερόπουλος έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

Το ματς τελείωσε με τουσ γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη, χάρη στο γκολ του Ναφτί στο τρίτο λεπτό με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ελευθερόπουλου.

Συνέντευξη Τύπου

Γιώργος Παράσχος: "Νομίζω ότι θα πρέπει να συμφωνήσουμε όλοι ότι έγινε ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι και ανοιχτό. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το γκολ που δεχθήκαμε νωρίς και το παιχνίδι άνοιξε ίσως όμως και να έγινε φάουλ πριν το γκολ. Παίξαμε στα ίσια στον Άρη παρά το ότι έχει καλούς κυνηγούς και μπαλαδόρους εμείς όμως δεν τον φοβηθήκαμε. Ρισκάραμε πάρα πολύ και στο δεύτερο ημίχρονο και μας μένει από αυτήν την εμφάνιση ότι κάναμε μια καλή προσπάθεια και ότι είμαστε σε σωστό δρόμο".

Για την ισοπαλία με 0-0 της Καβάλας στο Γεώργιος Καραϊσκάκης με αντίπαλο τον Ολυμπιακό είπε: "Η ψαλίδα έχει κλείσει. Εγώ βλέπω το φετινό πρωτάθλημα πάρα πολύ συναρπαστικό. Όλες οι ομάδες ενισχύθηκαν και οι νεοφώτιστες και έχουμε να δούμε πολλά ακόμη".

Για το ότι παρά τι ευκαιρίες οι παίκτες δεν ήταν αυτοί που έπρεπε στην τελική προσπάθεια σχολίασε: "Με ανησυχεί. Αλλά δεν είναι δυνατόν ο προπονητής να βάλει γκολ. Εξαρτάται από την ικανότητα των παικτών. Αν μπορούσα να βάλω θα ήμουν αλλού. Στον ουρανό".

Για το φάουλ που είπε πριν το γκολ του Ναφτί δήλωσε: " Έγινε φάουλ πάνω στον Ντιμπαλά.

Για την ατμόσφαιρα στις κερκίδες: "Το Χαριλάου είναι γνωστό πάντα υπάρχει μία φανταστική ατμόσφαιρα. Ήταν μια πολύ γιορτινή ατμόσφαιρα και μακάρι όλα τα γήπεδα να μιμούνται αυτές τα έδρες όπως ωστόσο και την δικιά μας".

Για τα όσα γράφτηκαν στην διάρκεια της εβδομάδας απάντησε: "Εμένα ούτε με άγγιξαν".

Ιομάρ Μαζινιο (προπονητής Άρης): "Το αποτέλεσμα ήρθε σε μια πολύ καλή στιγμή. Το να κερδίσουμε ένα τέτοιο παιχνίδι δεν είναι εύκολο. Από την αρχή έχω πει ότι δεν υπάρχουν μικροί αντίπαλοι με τον καθέναν να έχει την δική του ποιότητα και τακτική. Και πιστεύω ότι ο ΠΑΣ μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» απέδειξε ότι είναι μια μεγάλη ομάδα. Μια ομάδα που ήρθε να παίξει την ζωή της.

Το σημαντικό είναι ότι μπήκαμε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, εκμεταλλευτήκαμε το ξεκίνημα και βάλαμε γκολ στα πρώτα λεπτά. Για 25΄ είχαμε μια πολύ καλή ένταση που ήταν λογικό να πέσει με το δεύτερο ημίχρονο να ήταν διαφορετικό από το πρώτο. Έγινε ένα παιχνίδι πάνω κάτω όπου η μία επίθεση εναλλασσόταν την άλλη. Και όπως λέω πάντα είναι πολύ σημαντικό η ομάδα να κερδίζει στο «Κλεάνθης βικείδης"

.

Για την πίεση του ΠΑΣ Γιάννενα στην ομάδα του είπε: "Πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό. Όταν η ομάδα είναι πίσω στο σκορ αλλάζει ο τρόπος παιχνιδιού. Αρχικά εμείς είχαμε τον έλεγχο του αγώνα και μετά το γκολ είναι αλήθεια ότι οπισθοχωρήσαμε λίγο. Ήταν φυσιολογική η αντίδραση για τον ΠΑΣ μετά το γκολ και το να αλλάξει το στιλ του".

Για την αλλαγή του Ρονάλντο με τον Ρομπέρζ ξεκαθάρισε πως: "Είχε έναν τραυματισμό και για αυτό έγινε αλλαγή. Δεν είναι κάτι το σοβαρό και προήλθε από μία κίνηση να διεκδικήσει κάποια κεφαλιά".

Για το αν έχει κάποιο παράπονο από τους παίκτες του είπε: "Φυσικά και έχω παράπονο από τους ποδοσφαιριστές μου αφού θέλουμε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» εμείς να έχουμε τον πλήρη έλεγχο κάτι που συνέβη μόνο σε κάποια διαστήματα και κρατάω μόνο το αποτέλεσμα".

Για το αν θα ήθελε να αφιερώσει την νίκη στον τραυματισμένο του γιο είπε: "Σίγουρα θα του την αφιερώσω. Με παίρνει τηλέφωνο εξάλλου μετά από κάθε παιχνίδι μας ώστε να μάθει το αποτέλεσμα και ανησυχεί για την ομάδα γιατί τον ενδιαφέρει. Και αναμφίβολα και στο καταπληκτικό κοινό μας και τους αφιερώνουμε την νίκη".

Για την είσοδο του Ρόβα και την αλλαγή του συστήματος από 4-2-3-1 σε 4-4-2 με ρόμβο και το αν το έχει στο μυαλό του δήλωσε πως: "Είναι ένα σύστημα που το έχουμε δουλέψει πάρα πολύ στις προπονήσεις όταν έχουμε χάσει τον έλεγχο του κέντρου μας για να εκμεταλλευτούμε την ταχύτητα των επιθετικών μας όπως συνέβη σήμερα".

Ελευθερόπουλος: "Με το υλικό που έχει ο Άρης θα πάει σίγουρα στην τετράδα. Εμείς από την πλευρά μας κάναμε ένα πολύ καλό ματς. Μια ατυχία στην αρχή του αγώνα μας στέρησε την ευκαιρία να πετύχουμε κάτι παραπάνω στο ματς.

Όσο αφορά τους στόχους μας να πω πως παρά την καλή μας εμφάνιση θα πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι μέχρι το τέλος. Στόχος μας είναι η παραμονή στην κατηγορία και τίποτε άλλο"

.

Ναφτί: "Ακόμα θέλουμε πολύ δουλειά. Παίξαμε με μια ομάδα που έκανε παιχνίδι με την μπάλα κάτω και προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο. Είχαμε ένα μικρό εκνευρισμό σήμερα, όμως το σημαντικό είναι πως κερδίσαμε και πήραμε τους τρεις βαθμούς".

Τα εισιτήρια ήταν 13.383 και οι εισπράξεις 124.905 ευρώ.

Όλα τα λεφτά...

Ο Κάρλος Αράνο. Πραγματικό μηχανάκι ο Αράνο όργωσε κυριολεκτικά όλη την πλευρά ευθύνης του, και μάλιστα έφτασε κοντά στο να χριστεί και σκόρερ. Αν συνεχίσει έτσι σίγουρα θα είναι από τις πιο πετυχημένες μεταγραφές της σεζόν.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Τον Σέρχιο Κόκε. Ο Ισπανός αρχηγός του Άρη δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση παρά το γεγονός πως έχει χάσει τα περιττά κιλά που είχε την περσινή σεζόν. Βρέθηκε μέσα σε 2-3 καλές φάσεις, όμως οι επιλογές του ήταν πολύ κακές, με αποτέλεσμα να στερήσει από την ομάδα του ένα ακόμα τέρμα.

To Live του αγώνα...

Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΣ Γιάννινα
Ελευθερόπουλος, Κούσας, Κώτσιος, Ντάσιος, Μενδρινός, Μπαλάφας, Σαϊτιώτης, Τζάνης, Σκαρντοβέλι, Μαϊστόροβιτς, Ντιμπαλά.
Η 11άδα των γηπεδούχων Άρης
Σηφάκης, Αράνο, Ρονάλντο, Ναφτί, Κάλβο, Φερνάντες, Κόκε, Γκρασιάν, Νασούτι, Κάμπορα, Φλάβιο.
1' Έναρξη αγώνα
3' Γκολ Άρης Ναφτί
Ο Ναφτί με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό.
5' Ευκαιρία Άρης Κόκε
Πολύ καλή αντεπίθεση από τον Άρη με τον Κάμπορα να ανοίγει στον Κόκε αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν κακό με αποτέλεσμα να χαθεί μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.
15' Σχόλιο
Προσπαθεί να αντιδράσει ο ΠΑΣ χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρία μπροστά από την εστία του Σηφάκη.
20' Σχόλιο
Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα η απόδοση των γηπεδούχων έχει πέσει αισθητά.
21' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Ντιμπαλά
29' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
31' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Μπαλάφας
32' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Ντιμπαλά
Ο Ντιμπαλά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω από τα δοκάρια του Σηφάκη.
39' Κίτρινη κάρτα Άρης Ναφτί
40' Σχόλιο
Κακό παιχνίδι στο Βικελίδης με τον Άρη να έχει κατεβάσει ταχύτητα μετά το γκολ και τον ΠΑΣ να μην μπορεί να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή.
44' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Ντιμπαλά
Ο Ντιμπαλά έκανε το σουτ αλλά ο Σηφάκης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Βαλεντίν στη θέση του Ρονάλντο
46' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μπακαγιόκο στη θέση του Τζανή.
55' Σχόλιο
Πολλά λάθη από τις δύο ομάδες που έχουν ως αποτέλεσμα τη μηδενική δημιουργία φάσεων.
61' Σουτ Άρης Κάλβο
Ο Κάλβο έκανε το σουτ αλλά ο Ελευθερόπουλος έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.
65' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Ο Σαϊτιώτης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Σηφάκη έδιωξε.
67' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
Ο Μπακαγιόκο σούταρε από πλάγια θέση αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
69' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μιχαλόπουλος στη θέση του Μπαλάφα
70' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Κώτσιος
72' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Ρόβας στη θέση του Κάμπορα.
76' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Κανακούδης στη θέση του Σκαρντουέλι.
79' Αλλαγή παίκτη Άρης