Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις: 78-51

Μπατίστ

Με 17.000 οπαδούς να δημιουργούν φανταστική ατμόσφαιρα ο ΠAO νίκησε με 78-51 τη Ζαλγκίρις

Οι "πράσινοι" εκτός από ένα πεντάλεπτο στη δεύτερη περίοδο δεν αντιμετώπισαν οποιοδήποτε πρόβλημα στο ματς απέναντι στη λιθουανική ομάδα που εκτός από τα δικά της προβλήματα είχε να αντιμετωπίσει και την υπερπληθώρα λύσεων του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.
Ο Σέρβος κόουτς χρησιμοποίησε όσους παίκτες είχε στη διάθεσή του και από τους περισσότερους αποζημιώθηκε με καλή εμφάνιση (δεν σκόραραν μόνο οι Αλβέρτης-Σάκοτα).

Ξεκινώντας δυνατά και επιβάλλοντας γρήγορο ρυθμό μέσω της πιεστικής άμυνας, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10-3 στο τετράλεπτο με τους Μπατίστ και Περπέρογλου να "βγάζουν φωτιές". Ένα τάιμ άουτ που πήρε ο Κράπικας ανέκοψε κάπως τον ρυθμό των "πράσινων" που είχαν ένα νεκρό δίλεπτο στο παιχνίδι κατά τη διάρκεια του οποίου όμως οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις δύο βολές με τον Γουντς.

Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους Πρωταθλητές Ελλάδας που με σερί 8-0 και την είσοδο του Γιασικεβίτσιους στη θέση του άστοχου Νίκολας να δίνει νέα πνοή στην ομάδα απέκτησαν τον πλήρη έλεγχο και ξέφυγαν με 18-5 βοηθούμενοι και από τον Πέκοβιτς. Ο Μαυροβούνιος ήταν ανίκητος κάτω από το καλάθι και οδήγησε τους γηπεδούχους στη διεύρυνση της υπέρ τους διαφοράς (26-11 στο δεκάλεπτο) την ώρα που μόνο ο Γουντς αποτελούσε αξιόπιστη λύση για τη Ζαλγκίρις μαζεύοντας επιθετικά ριμπάουντ και σκοράροντας.

Απόλυτος κυρίαρχος
Καταιγιστικοί ήταν οι παίκτες του Ομπράντοβιτς μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο αφού με ηγέτη τον Πέκοβιτς μετέτρεψαν το 26-11 σε 36-12 θέλοντας να τελειώσουν νωρίς το ματς. Παρόλα αυτά οι Λιθουανοί δεν παρέδωσαν τα όπλα και σιγά-σιγά ξεκίνησαν αν χτίζουν ένα σερί που στο τέλος του ημιχρόνου εξελίχθηκε σε ένα εντυπωσιακό 2-18.

Με τον Γιαναβίτσιους να μπαίνει στο ματς και να δίνει πολλές λύσεις, τα επιθετικά ριμπάουντ να διαδέχονται το ένα το άλλο και τους Σαλένγκα-Γουντς να σκοράρουν το σκορ στο ημίχρονο έγινε 38-30 βάζοντας και πάλι τους φιλοξενούμενους στο ματς με τα ριμπάουντ στο πρώτο μέρος να είναι 24-12 υπέρ της Ζαλγκίρις που είχε σε αυτό το διάστημα 12 επιθετικά.

Αποκατάσταση της τάξης
Δεν άργησε να πάρει ξανά τον έλεγχο του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός που στο τρίτο δεκάλεπτο οικοδόμησε σιγά-σιγά μία διαφορά 16 πόντων (53-37) μέσα σε 6 λεπτά παιχνιδιού με τον κόσμο να "σπρώχνει" σε αυτό το διάστημα με ιδανικό τρόπο την ομάδα που με τον Διαμαντίδη να οδηγεί ιδανικά, τον Νίκολας να είναι υπομονετικός και τον Φώτση να κάνει τη "βρώμικη δουλειά" έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα 65-39 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο στο ματς.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εκτός του ότι αποτέλεσε απλά μία τυπκή διαδικασία όσον αφορά στην τελική έκβαση του αγώνα, χρησίμευσε για να αποθεωθεί τόσο ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Φραγκίσκος Αλβέρτης που πέρασε στο παρκέ ένα τετράλεπτο πριν το τέλος όσο και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς που καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο. Το τελικό 78-51 απλά σφράγισε τη μεγάλη νίκη και το θετικό ξεκίνημα στη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 38-30, 65-39, 78-51

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Κέτσμαν 2, Περπέρογλου 8, Μπατίστ 10, Φώτσης 10 (2), Χατζηβρέττας 5 (1), Νίκολας 4, Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 15 (1), Πέκοβιτς 14, Σάκοτα, Γιασικεβίτσιους 9 (1)

Ζαλγκίρις (Κράπικας): Γουντς 17, Μασιούλις 7 (1), Καλνιέτις, Γιαναβίτσιους 7, Ζουκάουσκας, Κλιμαβίτσιους 4, Βάρντα 3 (1), Μασιούλις, Ντιν 2, Σαλένγκα 11 (1), Αλίγιεβας

Ομπράντοβιτς: " Όλα τέλεια πλην ενός πενταλέπτου"
Απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του με εξαίρεση το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους εμφανίστηκε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

" Πιστεύω ότι παίξαμε πολύ σοβαρά. Ξεκινήσαμε άριστα και μέχρι το 15ο λεπτό αγωνιστήκαμε πολύ καλά. Στα 40 λεπτά το μοναδικό πρόβλημα ήταν τα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους. Πρώτα απ' όλα παίξαμε άσχημα στο 5 εναντίον 5, προσπαθήσαμε να βάλουμε το καλάθι βιαστικά, δεν σεβαστήκαμε τα επιθετικά συστήματα και γι' αυτό ήταν κακό το πεντάλεπτο. Στο ίδιο διάστημα παίξαμε καλή άμυνα αλλά χάσαμε επιθετικά ριμπάουντ που κατέληξαν σε εύκολα καλάθια".

Στο δεύτερο μέρος πήγαμε καλά και διαβάσαμε καλά τη ζώνη και τη ματς απ ζώνη της Ζαλγκίρις. Είχαμε καλές αντιδράσεις και δίνω συγχαρητήρια στους παίκτες για το καλό ξεκίνημα. Αυτό που τους είπα πριν το παιχνίδι ήταν ότι θα έπρεπε να σεβαστούμε τους πολλούς οπαδούς που θα έρχονταν απόψε. Γι' αυτό μπράβο στους αθλητές αλλά και τους φιλάθλους για την σπουδαία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν την οποία χρειαζόμαστε όπως έχω πει πολλές φορές

".

Στη συνέχεια μίλησε για τη διάρκεια που δείχνει ο Παναθηναϊκός στα παιχνίδια του: " Είναι πολύ σημαντικός ο τρόπος που παίζουμε. Ήταν ο ίδιος όπως με το Μαρούσι και τον Κολοσσό. Από την αρχή ως το τέλος είχαμε μεγάλη συγκέντρωση και αν θυμάστε σουτάραμε ειδικά στην αρχή μόνοι μας και δεν σκοράραμε, γεγονός που δεν μας επηρέασε αφού παίξαμε σωστά και με υπομονή τηρώντας τα συστήματα. Όπως είπα δεν είναι δυνατόν να μας βγαίνουν όλα, αλλά πρέπει να σεβόμαστε όλα όσα κάνουμε στην προπόνηση και να υπάρχει ομαδικό πνεύμα. Αν σκεφτώ τα αποτελέσματα του πρώτου δεκαλέπτου και του τρίτου όταν έχεις τόσο μεγάλη διαφορά, πείτε μου έναν προπονητή που δεν θα του άρεσε".

Αναφερόμενος στον Νίκολα Πέκοβιτς είπε: " Είναι σημαντικός παίκτης για μας όπως όλοι για την ομάδα. Όσο για το συγκεκριμένο ματς, η Ζαλγκίρις είναι μία από τις λίγες ομάδες που έχει τρεις ψηλούς Βάρντα, Ζουκάουσκας και Γουντς αλλά ο περιορισμός τους αποτέλεσε ομαδική δουλειά. Ο Νίκολα ξέρει γιατί τον πήραμε και τι προσδοκίες έχουμε γι' αυτόν. Αλλά αυτό δεν ισχύει μόνο για τον Πέκοβιτς αλλά για όλους. Ίσως είναι μία ευκαιρία να πούμε κάτι και για τον Νίκολας που μπορεί να μην σκόραρε αλλά έπαιξε πολύ καλά αμυντικά και δημιουργικά. Επίσης από τους καλύτερους ήταν και ο Κέτσμαν παρά το γεγονός ότι έβαλε λίγους πόντους. Αυτές τις προσπάθειες πρέπει να αναγνωρίζουμε αφού είναι εύκολο να πούμε ότι ήταν καλός ο Διαμαντίδης και ο Φώτσης".

" Στα προηγούμενα παιχνίδια είχαμε τον έλεγχο των ριμπάουντ. Σήμερα ήταν διαφορετικά τα πράγματα αλλά το αποτέλεσμα ήταν ίδιο αφού είχαν 22 λάθη εκ των οποίων τα 5 προήλθαν από κλεψίματα λόγω της επιθετικής άμυνας που παίξαμε".

Κράπικας: " Κάνουμε ότι μπορούμε"
Ο προπονητής της Ζαλγκίρις Κάουνας, Ριμάντας Κράπικας, τόνισε μετά το τέλος της αναμέτρησης: " Πρώτ απ' όλα η Ευρωλίγκα ξεκινάει με μας να συγχαίρουμε μία σπουδαία ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός την οποία δεν ήμασταν έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε. Θα πρέπει να κρατήσουμε ψηλά το κεφάλι και να κάνουμε ότι καλύτερο ώστε να ξεπεράσουμε αυτή την κρίση που μας ταλαιπωρεί εδώ και δύο εβδομάδες".

"Λένε ότι στο μπάσκετ κερδίζει κάποιος το παιχνίδι όταν παίρνει τα ριμπάουντ, αλλά τελικά χάσαμε το παιχνίδι. Τις τελευταίες εβδομάδες άλλαξαν πολλά και η διοίκηση προσπαθεί να πληρώσει τους παίκτες. Το Σάββατο έγινα πρώτος προπονητής και δεν είναι εύκολο να τα αλλάξω όλα αλλά θα κάνω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε".

"Κάθε χρόνο είναι μία από τις πιο δυνατές ομάδες της Ευρωλίγκας. Αν δεις ποιοι παίκτες κάθονται στον πάγκο και μπαίνουν στο παρκέ καταλαβαίνεις ότι ο κάθε προπονητής θα τους ήθελε. Εμείς δεν είμαστε σε θέση να αντιμετωπίσουμε τον Παναθηναϊκό

".

Φάσεις από το ματς με τη Ζαλγκίρις

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (2-0)
2' Τρίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Βάρντα (2-3)
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (4-3)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (6-3)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (8-3)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (10-3)
4' Τάιμ-άουτ Ζαλγκίρις Κάουνας Κράπικας
Ο κόουτς της Ζαλγκίρις βλέποντας τους "πράσινους" να ξεφεύγουν καλεί τάιμ άουτ
5' Δύο βολές Ζαλγκίρις Κάουνας Γουντς (10-5)
7' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπατίστ (14-5)
8' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (16-5)
8' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (18-5)
8' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Ντιν (18-7)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (20-7)
9' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γουντς (20-9)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (22-9)
10' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γουντς (22-11)
Μοναδική αξιόπιστη λύση ο Αμερικάνος που βοηθάει πολύ με τα επιθετικά ριμπάουντ και τους πόντους που σημειώνει
10' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (24-11)
10' Δύο βολές Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (26-11)
10' Λήξη 1ης περιόδου 26-11
Τέλος στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στο παιχνίδι
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (28-11)
11' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (30-12)
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Κέτσμαν (32-12)
12' Δύο βολές Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (34-12)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (36-12)
14' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γουντς (36-14)
15' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Σαλένγκα (36-16)
Σερί 0-4 για τη Ζαλγκίρις που μειώνει στους 20
15' Τρίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μασιούλις (36-19)
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (38-19)
17' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γιαναβίτσιους (38-21)
17' Καλάθι και φάουλ Ζαλγκίρις Κάουνας Γιαναβίτσιους (38-24)
17' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Βλέποντας την ομάδα του να ρίχνει λίγο τον ρυθμό της και τη Ζαλγκίρις να κάνει σερί 2-11 ο Ζοτς μαζεύει κοντά του τους παίκτες
18' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γουντς (38-26)
19' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Σαλένγκα (38-28)
Στους 10 μειώνει η Ζαλγκίρις που έχει εγκλωβίσει τον Παναθηναϊκό
20' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Σαλένγκα (38-30)
20' Λήξη ημιχρόνου 38-30
Εκπληκτικό σερί 2-18 από την Ζαλγκίρις που μπαίνει και πάλι στο παιχνίδι. Δυστοκία από πλευράς "πράσινων" που σημείωσαν 2 πόντους σε 6 λεπτά
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δύο βολές Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (40-30)
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (42-30)
22' Δύο βολές Ζαλγκίρις Κάουνας Γουντς (42-32)
24' Δύο βολές Παναθηναϊκός Νίκολας (44-33)
24' Τρίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Σαλένγκα (44-36)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (46-36)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (48-36)
26' Τρίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (51-37)
26' Δύο βολές Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (53-37)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (55-37)
28' Τάιμ-άουτ Ζαλγκίρις Κάουνας Κράπικας
28' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Νίκολας (57-37)
29' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γουντς (57-39)
29' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (59-39)
30' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (62-39)
30' Τρίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (65-39)
Η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα
30' Λήξη 3ης περιόδου 65-39
Πάρτυ έκανε ο ΠΑΟ στην τρίτη περίοδο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Κλιμαβίτσιους (65-41)
33' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (67-41)
33' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (70-41)
34' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Κλιμαβίτσιους (70-43)
35' Τάιμ-άουτ Ζαλγκίρις Κάουνας Κράπικας
36' Καλάθι και φάουλ Ζαλγκίρις Κάουνας Σαλένγκα (72-45)
36' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (74-65)
39' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (77-46)
39' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γουντς (77-48)
40' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γιαναβίτσιους (78-50)
40' Λήξη αγώνα 78-51
Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού και σπουδαίο ξεκίνημα στη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας