ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 3-0

ομαδικη πανηγυρικο για σωκρατη

Με δύο γκολ του Βύντρα και ένα του Μάντζιου μέσα σε 15 λεπτά, ο ΠΑΟ νίκησε 3-0 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ

Μετά τα όσα διαδραματίστηκαν από το 0-0 στις Σέρρες, με την "κατσάδα" του Τεν Κάτε αλλά και την επίσκεψη του Πατέρα στην Παιανία, ο Παναθηναϊκός αν και για ένα ημίχρονο δεν μπόρεσε να σκοράρει... ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο 15λεπτό της επανάληψης που πέτυχε τρία γκολ και "κλείδωσε" την νίκη.
Μια νίκη που έστειλε το "τριφύλλι" στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 42 βαθμούς, δύο μπροστά πλέον από τον "δικέφαλο του Βορρά".
Οι συνθέσεις των ομάδων
Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Βαβζίνιακ, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Σιμάο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης (46' Κλέιτον), Νίνης (84' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (74' Ρουκάβινα), Μάντζιος.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Δάρλας, Κονσεϊσάο, Λίνο (55' Μουσλίμοβιτς), Σορλέν (81' Βιεϊρίνια), Γκαρσία, Βερόν, Αναστασάκος (63΄Αθανασιάδης)
Διαιτητής: Κουκουλάκης Μ. (Ηρακλείου)
Κίτρινες: Βαβζίνιακ / Δάρλας, Γκαρσία, Σορλέν, Αθανασιάδης, Μουσλίμοβιτς
Κόκκινες: -
Με μια ματιά
Με τον νεοαποκτηθέντα Γιακούμπ Βαβζίνιακ και επιθετικές βλέψεις παρέταξε το "τριφύλλι" ο Χενκ Τεν Κάτε. Καραγκούνης και Νίνης στην μεσαία γραμμή είχαν σκοπό να βοηθούν το γνώριμο "δίδυμο" των Μάντζιο και Σαλπιγγίδη στην επίθεση.

Στην αντίπερα όχθη, ο Φερνάντο Σάντος με σύστημα 4-3-2-1 άφησε εκτός ενδεκάδας τον Μουσλίμοβιτς και την θέση του στην "γραμμή κρούσης" είχε πάρει ο Αναστασάκος που είχε βοήθεια από τα άκρα τους Λίνο Αλβες (αριστερά) και Κονσεϊσάο (δεξιά) ενώ σε επιτελικό ρόλο έπαιζε ο Γάλλος, Ολιβιέ Σορλέν.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πρώτοι πάτησαν την αντίπαλη άμυνα, ωστόσο η προσπάθεια του Λίνο από τα αριστερά σταμάτησε μετά από κόντρα του Βύντρα στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς, που έδειχνε να ελέγχει την φάση. Ενα λεπτό, αργότερα (4') ήρθε η απάντηση των "πράσινων" όταν ο Μάντζιος απέφυγε τον Κοντρέρας σούταρε στην κλειστή γωνία του Χαλκιά που απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 7' και πάλι ο Μάντζιος δοκίμασε να νικήσει με νέο σουτ τον πορτιέρο του "δικέφαλου του Βορρά" που είδε την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ. Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά έδειχνε ανοικτό από τις δύο ομάδες με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα και ο ΠΑΟΚ να απειλεί όσο μπορούσε και η ομάδα του Σάντος έχασε άλλη μια ευκαιρία όταν μετά το κόρνερ του Κονσεϊσάο, ο Αναστασάκος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και για περίπου δέκα λεπτά πίεζαν τους αντιπάλους τους από ψηλά, αλλά αυτό δεν είχε αντίκρυσμα στις επιθετικές τους πρωτοβουλίες αφού η άμυνα του ΠΑΟΚ, έλεγχε με τους Κοντρέρας και Μαλεζά την κατάσταση.

Στο 26' ο Καραγκούνης μετά από ατομική ενέργεια σούταρε δυνατά αλλά ο Χαλκιάς έδειξε την κλάση του και απομάκρυνε με τα δάχτυλα ωστόσο στο ριμπάουντ πρώτος πήγε ο Κοντρέρας αντί του Μάντζιου και απομάκρυνε, στην καλύτερη φάση του ματς μέχρι εκείνο το λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το ημίωρο ανέβασαν και πάλι τους ρυθμούς τους, ωστόσο τόσο στο 35' όσο και στο 37' από στημένες φάσεις με τον Λίνο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με τον Βύντρα και τον Γκαλίνοβιτς να δίνουν τέλος στην όποια απειλή.

Στο 40' μετά το τραγικό λάθος του Χαλκιά, από εκτέλεση κόρνερ ο Βαβζίνιακ έστρωσε στον Ζιλμπέρτο Σίλβα που ήταν σε καλή θέση έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα αουτ. Η τελευταία καλή φάση ήταν και πάλι για τους "πράσινους" στο 42', αλλά και πάλι ο Μάντζιος μετά από σπουδαία κίνηση απέφυγε τον Κοντρέρας σούταρε δυνατά αλλά ο Χαλκιάς έκανε εκπληκτική απόκρουση και διατήρησε το μηδέν για την εστία του.

Στην επανάληψη ο Χενκ Τεν Κάτε αποφάσισε πρώτος να κάνει αλλαγή στα πλάνα του αποσύροντας τον Καραγκούνη και βάζοντας στο παιχνίδι τον Κλέιτον, με τον Βραζιλιάνο να πηγαίνει αριστερά, τον Σαλπιγγίδη πίσω από τον Μάντζιο και τον Νίνη στο δεξί άκρο.

Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων είχε και ευτυχή κατάληξη, όταν στο 49' μετά από κόρνερ του Νίνη ο Βύντρα πρόλαβε την έξοδο του Χαλκιά και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ μέσα σε αποθέωση για τους "πράσινους". Στο 53' μετά από "κλέψιμο" στην μεσαία γραμμή, οι γηπεδούχοι βγήκαν παραπάνω στην επίθεση ο Κλέιτον βρήκε τον Σαλπιγγίδη αλλά το σουτ του διεθνή επιθετικού κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η ψυχολογία των γηπεδούχων ήταν στα ύψη και η πίεση συνεχή, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έρθει και το δεύτερο γκολ. Μετά από φάουλ του Κλέιτον στο δεύτερο δοκάρι ο αμαρκάριστος Βύντρα με νέα κεφαλιά νίκησε τον Χαλκιά για δεύτερη φορά, με τον αμυντικό του Παναθηναϊκού να γνωρίζει την αποθέωση από τους 30.000 οπαδούς του συλλόγου.

Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ανάγκασε τον Σάντος να "ρίξει" στο ματς τον Μουσλίμοβιτς αλλά και τον Αθανασιάδη, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν "καταιγιστικοί" και τελειώσαν το παιχνίδι στο 58', όταν μετά από σέντρα του Νίνη, ο Μάντζιος με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ, κάνοντας μέσα σε ένα 15λεπτο, το 3-0 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια στον πάγκο και στις εξέδρες.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους, και ο Χενκ Τεν Κάτε έβαλε στο ματς και τον Ρουκάβινα αντί του Σαλπιγγίδη και τον Χριστοδουλόπουλο αντί του Νίνη, με τους αποχωρήσαντες να αποθεώνονται από τους οπαδούς του "τριφυλλιού".

Στο 75' ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Λουκάς Βύντρα ήταν παρών και με τάκλιν απομάκρυνε τον κίνδυνο, κερδίζοντας και πάλι το χειροκρότημα της εξέδρας.

Ο Σορλέν στο 76' και ο Νίνης πριν αποχωρήσει στο 80' προσπάθησαν να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες αλλά δεν τα καταφεραν να βρουν στόχο, στις τελευταίες φάσεις στο παιχνίδι.

Συνέντευξη Τύπου
Χενκ Τεν Κάτε (προπονητής Παναθηναϊκός): "(για το ξέσπασμα σε β' μέρος): Παίξαμε με υψηλό ρυθμό στο πρώτο μέρος, η μπάλα κινούνταν γρηγορότερα και δημιούργησε πολλά προβλήματα σε αντίπαλο. Η ομοιότητα είναι ότι ΠΑΟΚ και Αρης παίζουν καλό ποδόσφαιρο, γι' αυτό επρεπε να είχαμε υπομονή. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο, αν δεν σταματούσαμε να παίζουμε στο 70'.

(για πριμαντόνες...) Αν πεις κάτι μια μέρα, εμφανίζεται στις εφημερίδες για τέσσερεις μέρες. Αν πω κάτι σήμερα, θα το δούμε και πάλι από αύριο και δεν θέλω. Δεν θέλω να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση.

(για απουσία διεθνών και συνέχεια ) Πάντα πρέπει να περιμένουμε να δούμε πως θα γυρίσουν οι διεθνείς. Δύο θα έρθουν Παρασκευή απόγευμα, όποτε θα είναι δύσκολη η περίοδος.

(για Λουκά Βύντρα) Δεν έπαιξε μόνο σήμερα καλά σε όλα τα παιχνίδια παίζει το ίδιο καλά. Δεν είναι πάντα τόσο εντυπωσιακός όσο σήμερα. Του δείχνουμε εμπιστοσύνη και εκείνος αντιστρέφει το πράγμα αυτό. Είναι ένας πολύ καλός αμυντικός και δικαιούνταν το χειροκρότημα της εξέδρας.

(για αλλαγή Καραγκούνη) Δεν ήταν τραυματίας.

(για Βαβζίνιακ) Δεν είναι ακόμα στο 100% του, είναι σε περίοδο προετοιμασίας. Πήγε πολύ καλά και έκανε φανταστική δουλειά και παίζει γιατί δεν έχουμε τους Γκούμα και Σαριέγκι, παρόλο που δεν είναι αρκετά έτοιμος. Ενα λάθος έκανε σήμερα και δύο στις Σέρρες στο τέλος από την κούραση. Ομως αυτό θ' αλλάξει με τις προπονήσεις. Αυτή την εβδομάδα επιστρέφει ο Γκούμας και μετά ο Σαριέγκι.

Είναι μια καλή νίκη. Ο ΠΑΟΚ είναι δυνατός αντίπαλος και δεν πιστεύω ότι θα χάσει πολλά ματς με 3-0. Κάναμε μια καλή εμφάνιση. Συγχαρητήρια στις πριμαντόνες μου."

"

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ): "Ξεκάθαρα ήταν μια δίκαιη νίκη του Παναθηναϊκού, σ'ενα παιχνίδι με πολλά λάθη από την αμυντική μας γραμμή. Ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο που το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, είμασταν αργοί και όχι τοσο καλοί. Δεν πιέζαμε, κάναμε τα αντίθετα από αυτά που έχουμε ως ταυτότητα. Και το ματς έμεινε ισορροπημένο από την άσχημη άμυνα αφού στην επίθεση είμασταν πιο εκδηλωτικοί.

Στο δεύτερο μέρος δεν μπορούμε να πούμε τίποτα, αφού σε 10 λεπτά φάγαμε 3 γκολ από στημένες φάσεις που εκεί στον τομέα αυτό είμαστε καλοί. Μετά το 3-0 το ματς ήταν φιλικό.

(για αίτια ήττας...) Το γιατί, το ξέρω αλλά θα τα πούμε με παίκτες μου. Δικαιολογίες τα περί κούρασης, φθηνές δικαιολογίες. Θα τα πόυμε με παίκτες.

(για Μουσλίμοβιτς...): Ναι σίγουρα, αν ήταν στο 100% θα έπαιζε από την αρχή, Λόγω πυρετού δεν μπορούσα να τον βάλω. Θα τον έβαζα αν ήταν πιο έτοιμος.

Εισιτήρια: 26430, Εισπράξεις: 349724

"
Όλα τα λεφτά...
Τα δύο γκολ του Λουκά Βύντρα, τα πρώτα του με την φανέλα του "τριφυλλιού" στο πρωτάθλημα. Ακόμα την εξέδρα των φίλων του Παναθηναϊκού και το πανό-μήνυμα για το γήπεδο στον Βοτανικό. "ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΟΝ ΠΑΟ ΤΩΡΑ. Θ 13"
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την εμφάνιση του ΠΑΟΚ, που για την εικόνα που έχει δείξει μέχρι τώρα στην Σούπερ Λίγκα δεν δικαιολογούνταν.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Χριστοφόρου
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: OAKA
Βοηθοί: Μπερσής Δ. (Αρκαδίας), Φαντόπουλος Ν. (Πειραιά)
Τέταρτος: Λαμπρόπουλος Μ. (Ηλείας)

Η 11άδα των γηπεδούχων
Τεν Κάτε: Γκαλίνοβιτς, Σπυρόπουλος, Νίλσον, Βύντρα, Βαβζίνιακ, Σιμάο, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης, Νίνης, Σάλπιγγίδης, Μάντζιος.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Σάντος: Χαλκιάς, Αραμπατζής, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Δάρλας, Κονσεϊσάο, Λίνο, Σορλέν, Γκαρσία, Βερόν, Αναστασάκος.
1' Έναρξη αγώνα
2' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Λίνο
Κούρσα του Λίνο από τα αριστερά που έκανε την μπαλιά στην περιοχή του ΠΑΟ, αλλά η μπάλα κόντραρε και πήγε στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς
4' Σουτ Παναθηναϊκός Μάντζιος
Μπαλιά του Καραγκούνη στον Μάντζιο μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, με τον επιθετικό του ΠΑΟ να γυρίζει το σώμα του και να σουτάρει με τον Χαλκιά όμως να μπλοκάρει δύσκολα.
7' Σουτ Παναθηναϊκός Μάντζιος
Σουτ του Μάντζιου από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε ψηλά αουτ
9' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Αναστασάκος
Κόρνερ του Λίνο από τα δεξιά, ο Αναστασάκος πήρε την κεφαλιά μόνος αλλά την έστειλε αουτ
17' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την ομάδα του ΠΑΟ
20' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός πιέζει ασφυκτικά την άμυνα του ΠΑΟΚ με Σαλπιγγίδη από αριστερά και Καραγκούνη από δεξιά, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στον Δικέφαλο του Βορρά .
26' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ με τον Χαλκιά να αποκρούει δύσκολα, ενώ στην συνέχεια της φάσης έγιναν δυο επικίνδυνες σέντρες στην άμυνα του Δικεφάλου.
29' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Δάρλας
Κίτρινη κάρτα στον Δάρλα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Νίνη.
39' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Ζιλμπέρτο Σίλβα
Τραγικό λάθος του Χαλκιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αφού δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα. Ο Ζιλμπέρτο που ήταν σε καλή θέση έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα αουτ.
42' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Μάντζιος
Σέντρα του Ζιλμπέρτο μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Μάντζιος κοντρόλαρε την μπάλα γύρισε το σώμα του και σούταρε, ο Χαλκιάς όμως έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Καραγκούνης έξω στην θέση του ο Κλέιτον
49' Γκολ Παναθηναϊκός Βύντρα
Κόρνερ του Νίνη, ο Χαλκιάς έκανε κακή έξοδο και ο Βύντρα με κεφαλιά έγραψε το 1-0
50' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία
53' Σουτ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Κάθετη μπαλιά του Κλέιτον στον Σαλπιγγίδη ο οποίος σούταρε χαμηλά αουτ
54' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα στον Σορλέν για σκληρό μαρκάρισμα στον Νίνη.
54' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Μουσλίμοβιτς μέσα στην θέση του Λίνο
55' Γκολ Παναθηναϊκός Βύντρα
Εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον στο αριστερό δοκάρι του Χαλκιά, ο Βύντρα πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 2-0.
58' Γκολ Παναθηναϊκός Μάντζιος
"Χορευτική" ενέργεια του Νίνη από τα δεξιά που σέντραρε στον Μάντζιο μέσα στην περιοχή του Χαλκιά και με κεφαλιά έκανε το 3-0.
62' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Βαβζίνιακ
Κίτρινη κάρτα στον Βαβζίνιακ.
63' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Αναστασάκος έξω στην θέση του ο Αθανασιάδης.
63' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Αθανασιάδης
Κίτρνη κάρτα στον Αθανασιάδη για σκληρό μαρκάρισμα στον Σιμάο.
65' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μουσλίμοβιτς που μπήκε μέσα στην περιοχή του ΠΑΟ, ξεπέρασε τον Βαβζίνιακ, αλλά το σουτ που έκανε απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γκαλίνοβιτς.
74' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Σαλπιγγίδης έξω στην θέση του ο Ρουκάβινα.
75' Σουτ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Σουτ του Μουσλίμοβιτς έξω από την περιοχή του ΠΑΟ με την μπλάλα να χτυπά πάνω στα σώματα.
76' Σουτ ΠΑΟΚ Σορλέν
Σουτ του Σορλέν μέσα από την περιοχή του ΠΑΟ, η μπάλα όμως πέρασε αουτ.
78' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Μάντζιος
Πάσα του Ρουκάβινα στον Μάντζιο από τα δεξιά, ο τελευταίος έκανε την πάσα αλλά ο Μαλεζάς έδιωξε σε κόρνερ.
80' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Σορλέν έξω στην θέση του ο Βιεϊρίνια.
82' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Κίτρινη κάρτα στον Μουσλίμοβιτς για διαμαρτυρία.
84' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Νίνη
87' Σουτ Παναθηναϊκός Χριστοδουλόπουλος
Καλό σουτ του Χριστοδουλόπουλου από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Χαλκιάς πέφτει και απομακρύνει σε κόρνερ
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 Λεπτά