ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Το κακό συνήθειο να κυνηγάει το σκορ

Μπούι Μέντες Κοστόλης

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος, μόνο που αυτή τη φορά την... πάτησε. Ίδιο ξεκίνημα με πέρσι οι πράσινοι (VIDEOS).

Η Καλλονή πήρε μία σπουδαίας σημασίας νίκη (στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή) με 1-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό, με τους πράσινους να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία, κυρίως για τη φάση του Χογκ με τον Κλωναρίδη.

Το ζητούμενο όμως είναι η ήττα και η προβληματική εμφάνιση των πράσινων στο πρώτο ημίχρονο, σημείο όπου προήλθε και το γκολ του Λεοζίνιο.

Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πίσω στο σκορ τη φετινή περίοδο. Συγκεκριμένα είναι η τρίτη σε τρεις αγωνιστικές πρωταθλήματος!

Αν μάλιστα βάλουμε μέσα όλα τα επίσημα παιχνίδι του "τριφυλλιού" στα οποία υπάρχει σκορ, τότε σε έξι ματς, οι πράσινοι βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ στα τέσσερα από αυτά.

Ας τα δούμε αναλυτικά...

30/07/14 CHL Σταντάρ Λιέγης - Παναθηναϊκός (0-0) 0-0

05/08/14 CHL Παναθηναϊκός - Σταντάρ Λιέγης (1-2) 1-2 (προηγήθηκε με αυτογκόλ και έχασε)

21/08/14 UCUP Παναθηναϊκός - Μίντιλαντ (3-1) 4-1 (βρέθηκε πίσω στο σκορ και νίκησε)

24/08/14 Α Λεβαδειακός - Παναθηναϊκός (0-0) 1-1 (βρέθηκε πίσω στο σκορ και έφερε "Χ")

28/08/14 UCUP Μίντιλαντ - Παναθηναϊκός (0-0) 1-2 (προηγήθηκε στο σκορ και νίκησε)

31/08/14 Α Παναθηναϊκός - Πανιώνιος (0-0) 2-1 (βρέθηκε πίσω στο σκορ και νίκησε)

14/09/14 Α Καλλονή ΑΕΛ - Παναθηναϊκός (1-0) 1-0 (βρέθηκε πίσω στο σκορ και έχασε)

* Σε παρένθεση το σκορ ημιχρόνου

Άλλο ένα στοιχείο που παρατηρούμε από τα αποτελέσματα του Παναθηναϊκού, είναι πως στα τελευταία τέσσερα επίσημα παιχνίδι, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεν έχει κατορθώσει να σκοράρει στο ημίχρονο.

Περσινά, ξινά τριφύλλια

Κλείνοντας ένα ακόμα ενδιαφέρον κομμάτι στο οποίο αξίζει να σταθούμε είναι πως και πέρσι ο Παναθηναϊκός μετά από τρεις αγωνιστικές είχε τέσσερις βαθμούς!

18/08/13 Α Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός (1-0) 2-0

24/08/13 Α Πανιώνιος - Παναθηναϊκός (1-0) 3-0

31/08/13 Α Παναθηναϊκός - Βέροια (1-0) 1-1

Συγκεκριμένα οι πράσινοι νίκησαν με 2-0 τον Παναιτωλικό εντός, έχασαν με 3-0 από τον Πανιώνιο και έφεραν "Χ" με την Βέροια εντός. Τη συνέχεια, βέβαια, τη γνωρίζουμε όλοι. Δεύτερη θέση και Κύπελλο Ελλάδας.