ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Έπαψε Panathinaikos να θυμίζει...

Την τελευταία πενταετία, ο Παναθηναϊκός της Ευρώπης μετράει 18 ήττες σε σύνολο 38 αγώνων. Έχει 12 νίκες και 8 ματς έληξαν ισόπαλα. Το Sport24.gr έχει το θέμα.

Μια ακόμη ευρωπαϊκή ήττα υπέστη ο Παναθηναϊκός, με την Αϊντχόφεν να περνάει με 2-3 από τη Λεωφόρο, σκορ που έβαλε οριστικά τέλος στα όποια όνειρα του "τριφυλλιού" για την ευρωπαϊκή του συνέχεια.

Κοιτάζοντας λίγο το τι έχει κάνει την τελευταία πενταετία, ιδιαίτερα την περίοδο που μπήκε ουσιαστικά σε μια νέα εποχή, το "τριφύλλι" έχει χάσει σχεδόν τα μισά παιχνίδια που έχει δώσει.

Καλύτερή του σεζόν βέβαια ήταν το 2009-10, όταν η "πολυμετοχικότητα" ήταν στα ντουζένια της και οι "πράσινοι" έφτασαν στους 16 του Europa League, έχοντας συνολικά έξι νίκες, με αποκορύφωμα τις δυο με τη Ρόμα.

Από 'κει και πέρα, σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει την ομάδα που πολλάκις πραγματοποίησε σπουδαίες πορείες εκτός συνόρων, μιας και από την επόμενη αγωνιστική περίοδο ως και σήμερα μετράει άλλες έξι νίκες. Μάλιστα, πέρυσι δεν έπαιξε καθόλου στην Ευρώπη, κάτι που είχε να συμβεί από το 1997.

Να πούμε επίσης πως για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός σε φάση ομίλων Champions League ή Europa League αποκλείστηκε από την 4η αγωνιστική και δεν διεκδικεί κάτι στα δυο τελευταία παιχνίδια του.

Το Sport24.gr έψαξε τα ευρωπαϊκά αποτελέσματα του Παναθηναϊκού όλο αυτό το διάστημα και σε σύνολο 38 αγώνων έχει χάσει 18 φορές, μετράει 12 νίκες, ενώ 8 ματς έληξαν ισόπαλα.