ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Το πράσινο σερί του Μήτρογλου

Μήτρογλου

Ο Κώστας Μήτρογλου συνεχίζει το δικό του σερί απέναντι στον Παναθηναϊκό, καθώς σκόραρε απέναντι στους πράσινους για τέταρτη συνεχόμενη σεζόν (videos)

Το Κυριακάτικο ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό δεν είχε νικητή, καθώς οι δυο ομάδες έμειναν σε ένα ακόμα 1-1, με τους πράσινους ωστόσο να κλέβουν την παράσταση.

Το γεγονός αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχουμε έντονες αντιδράσεις από τους φίλους του Ολυμπιακού με συνθήματα κατά της διοίκησης, που εξέδωσε ανακοίνωση μετά το τέλος του αγώνα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Κώστας Μήτρογλου ήταν ακόμα μία φορά ο άνθρωπος που είπε την τελευταία λέξη σε αγώνα των ερυθρολεύκων και με το γκολ του στο 87ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα.

Ψάχνοντας λίγο περισσότερου τα στατιστικά διαπιστώσαμε πως αυτή είναι η τέταρτη συνεχόμενη σεζόν που ο 25άχρονος επιθετικό σκοράρει εναντίον του Παναθηναϊκού! Μάλιστα το "τριφύλλι", μαζί με τον Λεβαδειακό, είναι οι ομάδες στις οποίες έχει βάλει τα περισσότερα γκολ, από 5 ( δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του Μήτρογλου)

Κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια

Ο Μήτρογλου ήρθε στον Ολυμπιακό το 2007-2008 σε ηλικία 18 ετών και δυο σεζόν αργότερα άνοιξε... λογαριασμό με δυο γκολ εναντίον του Παναθηναϊκού. Ήταν η περίοδος που έκαναν την εμφάνιση τους τα "πιστόλια".

Από τότε ο Μητρογκόλ σκόραρε ξανά με τη φανέλα του Πανιώνιου, του Ατρόμητου και του Ολυμπιακού (φέτος), φτάνοντας συνολικά τα πέντε γκολ εναντίον των πράσινων σε τέσσερα χρόνια.

Το παράξενο είναι πως τα τελευταία τρία γκολ του συνδυάστηκαν με το ίδιο σκορ (1-1)