ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τα πιο γρήγορα γκολ στο Καραϊσκάκης

Μανωλάς

Με αφορμή το τέρμα του Μπρίτο στο 1ο λεπτό στο Καραϊσκάκης το Sport24.gr θυμάται τα πιο γρήγορα γκολ που έχει δεχθεί ο Ολυμπιακός στην έδρα του στο πρωτάθλημα (videos)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα εντός έδρας από τον Ατρόμητο με σκορ 3-2, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ρεκόρ του Παναθηναϊκού το 1964 όπου κατέκτησε τον τίτλο δίχως να ηττηθεί.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι μπήκε ένα από τα πιο γρήγορα γκολ στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, καθώς ο Μπρίτο άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με σουτ!

Ψάχνοντας λίγο την προϊστορία στα ματς του ελληνικού πρωταθλήματος στο Καραϊσκάκης, βρήκαμε έντεκα γκολ τα οποία μπήκαν σχετικά νωρίς. Εντύπωση προκαλεί το γεγονός πως τα τρία από αυτά είναι την περσινή σεζόν, ενώ τρία έχει βάλει ο αιώνιος αντίπαλος Παναθηναϊκός.

Η λίστα ξεκινά από το πιο γρήγορο μέχρι το πιο αργό γκολ, ενώ από κάτω μπορείτε να διαβάζετε και τα τέρματα που δέχθηκε συνολικά στο πρωτάθλημα εντός ο Ολυμπιακός.

2012-2013: Ολυμπιακός - Ατρόμητος 2-3

Το πιο γρήγορο γκολ είναι αυτό που μπήκε την Κυριακή με αντίπαλο τον Ατρόμητο, όπου ο Μπρίτο σκόραρε μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης! Ο Ολυμπιακός μέχρι στιγμής έχει δεχθεί συνολικά 5 γκολ εντός.

2006-2007: Ολυμπιακός - Ξάνθη 2-1

Πάμε έξι πίσω με τον Γιώργο Μπάρκογλου να παγώνει το Καραϊσκάκης μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός εκείνη τη σεζόν δέχθηκε συνολικά 7 γκολ.

2004-2005: Ολυμπιακός - Άρης 2-1

Πρώτη σεζόν στο γήπεδο Καραϊσκάκης και ο Αγαπητός Αμπελάς έδειξε την αγάπη του μόλις στο 5ο λεπτό με σουτ. Ο Ολυμπιακός εκείνη τη σεζόν δέχθηκε συνολικά 5 γκολ.

2007-2008: Ολυμπιακός - ΟΦΗ 6-2, ΟΣΦΠ- ΠΑΟ 1-1

Δυο γκολ εκείνη τη σεζόν, όμως το πρώτο είναι το αμέσως πιο γρήγορο. Ο Σφακιανάκης σκόαρρε μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης! Στον εντός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ο Ν' Ντόι σκόραρε στο 15'. Ο Ολυμπιακός εκείνη τη σεζόν δέχθηκε συνολικά 9 γκολ.

2011-2012: Ολυμπιακός - Ξάνθη 2-1 - ΟΣΦΠ- ΠΑΟ 1-1, Ολυμπιακός - Αστέρας 7-2

Πάμε και στην περσινή σεζόν όπου ο Ολυμπιακός δέχθηκε γκολ πριν το 20' σε τρία διαφορετικά παιχνίδια! Ξεκινάμε με το Ολυμπιακός - Αστέρας, όπου Ναβάρο και Μάρτινς σκόραραν στο 13' και 17', βάζοντας με 2-0 μπροστά στο σκορ τους Αρκάδες. Στη συνέχεια βέβαια δέχθηκαν επτά γκολ!

Στο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής ο Μαρσελίνιο άγχωσε το Καραϊσκάκης στο 14ο λεπτό, ενώ ο Ζέκα σκόραρε στο 17' στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός εκείνη τη σεζόν δέχθηκε συνολικά 9 γκολ

2005-2006: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2

Πάλι ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με τον Γκονσάλες να σκοράρει από την άσπρη βούλα στο 20ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός εκείνη τη σεζόν δέχθηκε συνολικά 8 γκολ.

2009-2010: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 0-1

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης με τον Εντίνιο να είναι ο χρυσός σκόρερ στο 20ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός εκείνη τη σεζόν δέχθηκε συνολικά 10 γκολ εντός, η χειρότερη επίδοση.

2012-2013: Ολυμπιακός - Πανιώνιος 2-1

Τελευταία αγωνιστική της περσινής σεζόν με τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει τον Ολυμπιακό στο 20ο λεπτό με τον Ανδρέα Σάμαρη. Τελικά ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 χάρη στο γκολ του Αβραάμ Παπαδόπουλου.