ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Τζιμπούρ "τρομοκρατεί" τον Αναστόπουλο

Τζιμπούρ INTIME SPORTS

Ο Ραφίκ Τζιμπούρ ισοφάρισε τον Αναστόπουλο σκοράροντας σε 9 σερί παιχνίδια εντός έδρας και πάει να πιάσει τον Υβ Τριαντάφυλλο (videos)

Ότι και να πούμε για τον Ραφίκ Τζιμπούρ είναι λίγο, αφού πραγματικά πρόκειται, ίσως, για την πιο επιτυχημένη μεταγραφή επί εποχής Μαρινάκη στον Ολυμπιακό και αυτό είναι κάτι που αποδεικνύεται μέσα από τους αριθμούς.

Ο Αλγερινός δεν έχει πετύχει μόνο πολλά και σημαντικά γκολ, αλλά είναι μία ανάσα από το να ισοφαρίσει ένα απίστευτο ρεκόρ με 10 σερί ματς εντός έδρας στα οποία έχει σκοράρει.

Ξεκινάμε το θέμα μας δείχνοντας πόσο σημαντικός είναι ο Τζιμπούρ στον φετινό Ολυμπιακό. Από τα εννέα σερί ματς στα οποία έχει σκοράρει στο Καραϊσκάκης ο Αλγερινός χάρισε τους 17 από τους 27 συνολικά βαθμούς που θα μπορούσε να πάρει ο Ολυμπιακός!

Αυτό δείχνει ξεκάθαρα πως ο Τζιμπούρ εκτός του ότι σκοράρει και φτιάχνει το όνομα του, αποτελεί τον πιο πολύτιμο ποδοσφαιριστή των ερυθρόλευκων τη φετινή σεζόν.

Κυνηγάει τον Αναστόπουλο

Πάμε και στο βασικό μας θέμα. Με το γκολ που πέτυχε εναντίον του Παναιτωλικού έχει σκοράρει σε εννέα σερί ματς στο Καραϊσκάκης, πιάνοντας έτσι τον Νίκο Αναστόπουλου που έχει καταφέρει το συγκεκριμένο επίτευγμα δυο φορές στην καριέρα του με τον Ολυμπιακό (1985-1986 και 1990-1991)

Πρώτος με το ρεκόρ μέχρι στιγμής είναι ο Υβ Τριαντάφυλλο με δέκα σερί γκολ εντός έδρας τη σεζόν 1972-1973 και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν ο Τζιμπούρ καταφέρει να τον ισοφαρίσει στο Καραϊσκάκης στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Κλείνοντας να πούμε πως ο Τζιμπούρ ξεκίνησε το ρεκόρ του στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με γκολ οφσάιντ και το συνέχισε επίσης με γκολ οφσάιντ με τον Παναιτωλικό. Όχι ότι αυτό μειώνει την αξία του, αλλά για την ιστορία πρέπει να το αναφέρουμε.

Σεζόν 2011-2012

18/09/11 Ολυμπιακός - Ξάνθη: 2-1

Χάρισε τη νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις. Η Ξάνθη είχε προηγηθεί στο σκορ με τον Μαρσελίνιο και ο Πάντελιτς ισοφάρισε το 86ο λεπτό.

02/10/11 Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-1

Έκανε το 2-1 στο 42ο λεπτό και με το γκολ του ο Ολυμπιακός πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

19/10/11 Ολυμπιακός - Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-1

Έκανε και πάλι το 2-1 στο 40ο λεπτό με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει κεφάλι στο σκορ μετά την ισοφάριση του Λεβαντόφσκι στο 26ο λεπτό. (8' Χολέμπας το 1-0 και το 3-1 ο Μοδέστο στο 78')

** Αυτό δεν μετράει στη λίστα μας ως αγώνες πρωταθλήματος

29/10/11 Ολυμπιακός - ΟΦΗ 2-2

Άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό, ενώ ο Μιραλάς έκανε το 2-0 στο 62'. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε με γκολ του Μάντζιου στο 74' και του Γεωργίου στο 77'.

19/11/11 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-1

Με το γκολ του ισοφάρισε στο 48ο λεπτό το γκολ του Ζεκά στο 17ο λεπτό και χάρισε το βαθμό τις ισοπαλίας στον Ολυμπιακό.

03/12/11 Ολυμπιακός - Παναιτωλικός 2-0

Έκανε το 2-0 στο 75ο λεπτό αν και ήταν σε θέση οφσάιντ. Το σκορ άνοιξε ο Μάρκο Πάντελιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 62ο λεπτό.

Σεζόν 2010-2011

17/04/11 Ολυμπιακός - Λάρισα 6-0

Άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό και ακολούθησαν οι: Φουστέρ 15', 17, Μέλμπεργκ 62', Πάντελιτς 65', Φετφατζίδης 76'.

03/04/11 Ολυμπιακός - Καβάλα 3-1

Σε ακόμα ένα παιχνίδι γύρισε το σκορ. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε την ισοφάριση στο 63ο λεπτό από τον Νικουλάε (το σκορ είχε ανοίξει ο Φουστέρ στο 58'), με τον Τζιμπούρ να κάνει το 2-1 στο 65ο λεπτό. Το 3-1 έκανε ο Μιραλάς στο 67'.

20/03/11 Ολυμπιακός - ΑΕΚ 6-0

Ο Τζιμπούρ σκόραρε εις βάρος της πρώην ομάδα του. Άνοιξε το σκορ στο 2', ο Μέλμπεργκ έκανε το 2-0 στο 7', ο Φουστέρ έκανε το 3-0 στο 20' για να έρθει πάλι ο Τζιμπούρ να σκοράρει στο 61'. Το σκορ έκλεισαν οι Μιραλάς 68' και Χολέμπας 71'.

19/02/11 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 2-1

Ο Τζιμπούρ πάλι χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Ο σκορ άνοιξε για τους ερυθρόλευκους ο Μιραλάς στο 20', ο Λέτο στο 58' έκανε το 1-1 και ο Αλγερινός στο 88' με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό αν και ήταν οφσάιντ.