ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Πέντε χρόνια αήττητη στο "Καραϊσκάκης" η Εθνική

Φρούριο το "Καραϊσκάκης" για την Εθνική που δεν έχει χάσει στα τελευταία 15 ματς που έχει δώσει εκεί. Εξαιρετική επίδοση στα επίσημα με 8 νίκες σε 10 αγώνες. Το ρεκόρ του Καρνέζη.

Ο Φερνάντο Σάντος ήθελε μια μόνιμη έδρα για την Εθνική και επέλεξε το "Γεώργιος Καραϊσκάκης". Μια επιλογή που τον δικαιώνει απόλυτα καθώς επί των ημερών του, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν έχει χάσει παιχνίδι στο φαληρικό γήπεδο

Μάλιστα στα επίσημα παιχνίδια του Πορτογάλου, η Ελλάδα έχει νικήσει τα 8 από τα 10 εκεί, ενώ συνολικά είναι για 13 σερί ματς αήττητη. Αριθμός που ανεβαίνει στα 15 αν βάλουμε στους υπολογισμούς και τον Ότο Ρεχάγκελ.

Τελευταία ήττα της Εθνικής στο "Καραϊσκάκης" ήταν ακριβώς πριν 5 χρόνια και μία ημέρα. Η Ελβετία πέρασε από το Φάληρο με 2-1 στις 15/10/2008 και έκτοτε κανένας άλλος δεν πανηγύρισε νίκη.

Σε αυτά τα 15 ματς που δώσαμε, ο απολογισμός είναι 8 νίκες και 7 ισοπαλίες, με την επίδοση να τη χαλάνε τα φιλικά: 5 ισοπαλίες σε ισάριθμες αναμετρήσεις!

Φύλακας-άγγελος ο Καρνέζης

Το "Καραϊσκάκης" όμως δεν ταιριάζει μόνο στον Φερνάντο Σάντος αλλά και στον Ορέστη Καρνέζη. Ο 28χρονος τερματοφύλακας δεν έχει δεχθεί κανένα γκολ στο συγκεκριμένο γήπεδο. Έχει αγωνιστεί 6 αγώνες με την Εθνική, χωρίς να δει την μπάλα στα δίχτυα. Δηλαδή έχει κρατήσει για 540 λεπτά ανέπαφη την εστία του.

Το μοναδικό γκολ που έχει φάει στην Ελλάδα ο Καρνέζης ήταν και στο ντεμπούτο του με την Εθνική. Στο 1-1 με το Βέλγιο στο Παγκρήτιο, στο μόνο παιχνίδι έπαιξε εκτός "Καραϊσκάκης".

Όσον αφορά τη συνολικά αμυντική επίδοση της Εθνικής στο συγκεκριμένο γήπεδο, φτάνει τα 628 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ. Τελευταίο αυτό του Σιρόκοφ στο 2ο λεπτό του φιλικού με τη Ρωσία στον Αλέξη Τζόρβα.