ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

O απολογισμός της Εθνικής στα προκριματικά του Μουντιάλ

Οι 31 ποδοσφαιριστές που χρησιμοποιήθηκαν από τον Φερνάντο Σάντος στα προκριματικά, αυτός που δεν έχασε λεπτό, οι 7+1 σκόρερ. Δείτε τον απολογισμό της Εθνικής στον 7ο όμιλο που την έφερε στην δεύτερη θέση και τα μπαράζ του Νοεμβρίου.

Η επίδοση ρεκόρ σε συγκομιδή βαθμών για την Εθνική μας σε προκριματικά παγκοσμίου κυπέλλου (25 σε σύνολο 30) δεν έφτασε για την απευθείας πρόκριση στα τελικά της Βραζιλίας. Η Ελλάδα κέρδισε μέσα-έξω Λετονία, Λιθουανία, Σλοβακία, Λιχτενστάιν αλλά πήρε μόλις ένα βαθμό από τον βασικό της αντίπαλο, τη Βοσνία.

Παράλληλα σκόραρε με το... σταγονόμετρο (μόλις 12 γκολ στους 10 αγώνες), κάτι που το πλήρωσε αφού στο τέλος όπου έγινε και το ταμείο, έχασε τελικά την πρώτη θέση ελέω της χειρότερης διαφοράς τερμάτων από τους Βόσνιους.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με δύο νίκες στις οποίες πέτυχε από 2 γκολ και στη συνέχεια έκανε 13 μήνες για να ξαναβάλει 2 τέρματα. Συγκεκριμένα σήμερα με το Λιχτενστάιν όπου ο Σαλπιγγίδης με το γκολ που σημείωσε αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 3. Ακολούθησαν Γκέκας, Μήτρογλου με 2 ο καθένας.

Όσον αφορά τις συμμετοχές, ο Καρνέζης ήταν ο μόνος που αγωνίστηκε και στα 10 ματς χωρίς μάλιστα να χάσει λεπτό. Τοροσίδης και Παπασταθόπουλος μετρούσαν από 9 ενενηντάλεπτα, αλλά δεν χρησοποιήθηκαν απόψε με το Λιχτενστάιν.

Σε αυτό το ματς έκανε το ντεμπούτο τους στα προκριματικά οι Βύντρα, Σάμαρης και Αθανασιάδης ανεβάζοντας συνολικά τον αριθμό που χρησιμοποίησε ο Φερνάντο Σάντος στους 31. Από το σύνολο των παικτών που αγωνίστηκαν στα προκριματικά, οι 9 κατέγραψαν 8+ συμμετοχές.

Όπως αναφέραμε, ο Καρνέζης ήταν ο μόνος που έπαιξε και στα 10 ματς, κρατώντας ανέπαφη την εστία του στα 8. Δέχθηκε γκολ στο πρώτο ματς στη Λετονία και στα υπόλοιπα 9 μόνο αυτά στη Βοσνία στην μοναδική μας ήττα με 3-1.

► Οι 10 αγώνες

(πατώντας στα links μεταφέρεστε στις ανασκοπήσεις του Sport24.gr)

07/09/12 Λετονία - Ελλάδα 1-2 (41' Τσαούνα - 57' Σπυρόπουλος, 69' Γκέκας)

11/09/12 Ελλάδα - Λιθουανία 2-0 (55' Νίνης, 72' Μήτρογλου)

12/10/12 Ελλάδα - Βοσνία 0-0

16/10/12 Σλοβακία - Ελλάδα 0-1 (63' Σαλπιγγίδης)

22/03/13 Βοσνία - Ελλάδα 3-1 (29', 53' Ντζέκο, 36' Ιμπίσεβιτς - 90' Γκέκας)

07/06/13 Λιθουανία - Ελλάδα 0-1 (20' Χριστοδουλόπουλος)

06/09/13 Λιχτενστάιν - Ελλάδα 0-1 (72' Μήτρογλου)

10/09/13 Ελλάδα - Λετονία 1-0 (58' Σαλπιγγίδης)

11/10/13 Ελλάδα - Σλοβακία 1-0 (44' αυτ. Σκτρελ)

15/10/13 Ελλάδα - Λιχτενστάιν 2-0 (7' Σαλπιγγίδης, 81' Καραγκούνης)

▲ Μπήκε ως αλλαγή

Σημ: Στον πρώτο αγώνα ο Σαμαράς μπήκε ως αλλαγή και στη συνέχεια χτύπησε και αντικαταστάθηκε. Στον έβδομο αγώνα, ο Χολέμπας δεν έπαιξε 90λεπτο λόγω αποβολής.