Pregame: Παναιτωλικός - Ολυμπιακός

Σε μια έδρα στην οποία παραδοσιακά συναντά δυσκολίες, δοκιμάζεται απόψε ο Ολυμπιακός. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας φιλοξενούνται στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό, παιχνίδι με το οποίο πέφτει απόψε η αυλαία της πρώτης δόσης της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. (video)

Ωρα έναρξης: 21:30 - Novasports2

Γήπεδο: Αγρινίου

Διαιτητής: Παππάς Ανδρέας (Αθηνών)

Βοηθοί: Γρεβένης (Χαλκιδικής) – Γεωργαράκος (Αθηνών)

Ο Παναιτωλικός στάθηκε άτυχος στην πρεμιέρα, αφού χρειάστηκε να φτάσει στις καθυστερήσεις το παιχνίδι με τον ΟΦΗ για να νικηθεί από τον Πετρόπουλο ο εξαιρετικός τερματοφύλακας, Ράφαελ (1-0 τελικό αποτέλεσμα υπέρ των Κρητικών).

Από την άλλη ο Ολυμπιακός μπήκε σαν Πρωταθλητής στο παιχνίδι της πρεμιέρα με αντίπαλο τη Νίκη Βόλου στο Καραϊσκάκη. Μέσα σε διάστημα 21 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε 3 γκολ, με τους νεοαποκτηθέντες Κασάμι, Διαμαντάκο, Αφελάι και κατέβασε ταχύτητα, με αποτέλεσμα οι Θεσσαλοί να μειώσουν στην επανάληψη στο τελικό 3-1.

Όσον αφορά στην παράδοση των αγώνων μεταξύ των δύο ομάδων, είναι πράγματι εντυπωσιακό ότι ο Παναιτωλικός δεν έχει σκοράρει ποτέ στο γήπεδό του με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει περάσει με 2 νίκες και 2 ισοπαλίες (0-0) από το Αγρίνιο.

Συνολικά σε 8 ανεξαρτήτως έδρας ο Ολυμπιακός έχει 6 νίκες και 2 ισοπαλίες, ενώ στο περσινό 2-1 στο Καραϊσκάκη, ο Καμαρά πέτυχε το πρώτο γκολ του Παναιτωλικού σε βάρος του Ολυμπιακού μετά από αυτό του Κωστόπουλου στο 4-1 στον Πειραιά, που σημειώθηκε στις 21 Δεκεμβρίου 1975.

Κανείς από τους σκόρερ του περσινού αγώνα στο Καραϊσκάκη δεν θα αγωνιστεί απόψε. Ο Καμαρά μετεγγράφη στην Καλλονή, ο Ολαϊτάν δεν έχει ξεπεράσει το 100% το πρόβλημα υγείας που τον ταλαιπωρεί, ενώ ο Τζόελ Κάμπελ επέστρεψε στην Αρσεναλ.