ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Επτά στις επτά προκρίσεις για τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός και ΟΦΗ έχουν βρεθεί αντίπαλοι και στο παρελθόν σε αγώνες Κυπέλλου με τους πράσινους να έχουν προκριθεί όλες τις φορές και να έχουν μόλις μια ήττα σε δέκα ματς.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Τετάρτη το βράδυ τον ΟΦΗ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος στο πρώτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην Κρήτη και το "Γεντί Κουλέ". Οι δυο ομάδες έχουν βρεθεί και στο παρελθόν αντιμέτωπες σε παιχνίδια για τον θεσμό του Κυπέλλου και μάλιστα δέκα είναι συνολικά οι αναμετρήσεις των δυο ομάδων στις επτά προηγούμενες φορές που τέθηκαν αντιμέτωπες.

Το εντυπωσιακό στοιχείο είναι πως ο Παναθηναϊκός έχει το απόλυτο έχοντας πάρει επτά προκρίσεις επί του ΟΦΗ και μάλιστα σε αυτά τα δέκα ματς έχει 8 νίκες, 1 ήττα και 1 ισοπαλία. Μάλιστα η ήττα και η ισοπαλία ήταν σε παιχνίδια όπου το τριφύλλι είχε καθαρίσει την πρόκριση.

Από τις επτά φορές που οι δυο ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες τις τέσσερις που ο Παναθηναϊκός πέρασε τον ΟΦΗ κατέκτησε τελικά και το Κύπελλο Ελλάδας στο τέλος ενώ δεν αποκλείεται και φέτος να συμβεί κάτι αντίστοιχο από τη στιγμή που μετά θα ακολουθεί μόνο ο τελικός.

Επίσης το 0-9 του αγώνα της σεζόν 1952-53 είναι το μεγαλύτερο σκορ που έχει πετύχει το τριφύλλι στο θεσμό του Κυπέλλου και στην διάρκεια των χρόνων από το 1932 που ξεκίνησε η διοργάνωση μέχρι και σήμερα μοναχά το έχει ισοφαρίσει και δεν το έχει ξεπεράσει.

Η τελευταία φορά που οι δυο ομάδες είχαν βρεθεί αντιμέτωπες για το Κύπελλο ήταν πριν δέκα χρόνια όταν είχαν δώσει και πάλι διπλά παιχνίδια στο πλαίσιο του Γ' Γύρου της περιόδου 2003-04. Μάλιστα το πρώτο ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες που έγινε στις 17/12/2003 ήταν το τελευταίο ματς του Τάκη Φύσσα πριν φύγει για την Μπενφίκα.

Τα δυο αυτά παιχνίδια ήταν και τα πιο αμφίρροπα στην ιστορία των δυο ομάδων στο Κύπελλο Ελλάδος καθώς το πρώτο ματς στην Λεωφόρο είχε λήξει με το τριφύλλι να επικρατεί με 1-0 χάρη σε γκολ του Σανμαρτεάν και η ρεβάνς της Κρήτης είχε έρθει ισόπαλη 1-1 με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με τον Μπασινά και να δέχεται την ισοφάριση από τον Μπικόφσκι.

Οι αναμετρήσεις των δυο ομάδων

1952-53

Α' ΓΥΡΟΣ
8/2/1953
ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 0-9
10' Πανάκης, 15' Καζάκος, 30-86' Νεμπίδης, 34-68' Γ. Παπαντωνίου, 69-71-78' Ασημακόπουλος

1954-55

Β ΓΥΡΟΣ
10/4/1955
ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 1-2
11' Ζιέμης, 58' Πανάκης

1978-79

Β ΓΥΡΟΣ
31/1/1979
ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 2-3
11'-54' Ελευθεράκης 34' Γκόμεζ

1982-83

Β ΓΥΡΟΣ
16/2/1983

ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 0-1
34' Θ. Δημόπουλος

1992-1993

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
10-2-1993
Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 5-2

2', 40' Γ.Χ. Γεωργιάδης, 34' Αποστολάκης, 48'-65' Δώνης/3' Παυλόπουλος, 15' Τσιφούτης

24/2/1993

20' Βάβουλας/11' Αντωνίου, 52' Δώνης

1993-94

Β' ΓΥΡΟΣ
27/10/1993
Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 5-1

14' Καλιτζάκης, 45' Γ.Χ. Γεωργιάδης, 51' Βαζέχα, 64' Γιώτσας, 75' Μάρκος/89' Αλεξούδης

10/11/1993
ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 2-0

11' Αθανασιάδης, 82' Μαχλάς

2003-04

Γ' ΓΥΡΟΣ
17/12/2003
Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 1-0

55' Σανμαρτεάν

21/1/2004
ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 1-1
67' Μπικόφσκι/53' Μπασινάς