SUPER LIG

Ανατροπή με Ντρογκμπά η Γαλατάσαράι

Με δύο γκολ του Ντιντιέ Ντρογκμπά η Γαλατάσαράι νίκησε 3-1 την Μερσίν, αν και έχανε για περίπου μία ώρα και έπαιζε με 10 παίκτες από το 30'! (video)

Η Γαλατάσαράι βρέθηκε να χάνει μόλις στο 3ο λεπτό από την Μερσίν στο "Αλί Σαμί Γιεν", αλλά τελικά έκανε ανατροπή με νίκησε με 3-1.

Η πρωταθλήτρια Τουρκίας μάλιστα από το 30ό λεπτό έπαιζε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Νουνκέ.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Ντιντιέ Ντρογκμπά, καθώς πέτυχε δύο γκολ, ενώ κέρδισε και το πέναλτι με το οποίος ισοφάρισε ο Φελίπε Μέλο στο 61'.

Το πρώτο γκολ μάλιστα του Ντρογκμπά ήταν αρκετά εντυπωσιακό, κυρίως βέβαια γιατί ήταν τυχερό, καθώς η μπάλα πήρε ύψος και "κρέμασε" τον τερματοφύλακα, χωρίς ουσιαστικά αυτή να είναι η πρόθεση του Ιβοριανού.

Η σύνθεση της Γαλατάσαράι...

Μουσλέρα, Σαμπρί Σαριόγλου, Γκιοκχάν Ζαν, Νουνκέ, Χακάν Μπαλτά, Φελίπε Μέλο, Εμρέ Τσολάκ (46' Αμραμπάτ), Χαμίτ Αλτιντόπ, Σνάιντερ (46' Σεμίχ Καγιά), Ντρογκμπά, Μπουράκ Γιλμάζ (75' Εμπουέ).

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Αντάλιασπορ - Κασίμπασα 3-2 (30' και 61' Λαμίν Ντιαρά, 35' πέν. Γκιοκτσέκ / 41' Χουρματσί, 71' Κάλου Ούτσε)

Σάββατο

Ιστανμπούλ - Καράμπιουκσπορ 2-2 (21' Ντόκα Μαντουρέιρα, 26' πέν. Χόλμεν / 45' πέν. Παρλάκ, 58' Ουνάλ)

Κάισερισπορ - Ελάζιγκσπορ 4-1 (7' Μπομπό, 29' αυτο. Μπίλικα, 47' και 68' Μόουτσε / 33' πέν. Κάλογλου)

Γαλατάσαράι - Μερσίν 3-1 (61' πέν. Φελίπε Μέλο, 70' και 84' Ντρογκμπά / 3' Εσέρ)

Κυριακή

Γκεντσλέρμπιρλιγί - Γκαζιάντεπσπορ (13:30)

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Τράμπζονσπορ (16:00)

18. Μερσίν 21

*οι 2 πρώτοι Champions League (ο 2ος προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος Europa League

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****δείτε αναλυτική βαθμολογία ΕΔΩ, επιλέγοντας ποδόσφαιρο, Τουρκία, 1η κατηγορία