LA LIGA

Με λυτρωτή τον Κορέα η Ατλέτικο

Ο Άνχελ Κορέα μπήκε στο ματς στο 57' και με γκολάρα στο 62' λύτρωσε την Ατλέτικο, η οποία νίκησε με 1-0 τη Μάλαγα και περιμένει γκέλα της Μπαρτσελόνα για μείνει μόνη στην κορυφή (videos)

Η Μάλαγα δυσκόλεψε την Ατλέτικο, αλλά η ομάδα του Ντιέγκο Πάμπλο Σιμεόνε κατάφερε με γκολ του Άνχελ Κορέα να επικρατήσει με 1-0.

Ο Αργεντινός μπήκε στο ματς στο 57ο λεπτό αντί του Γιανίκ Φερέιρα-Καράσκο και πέντε λεπτά αργότερα λύτρωσε τους "ροχιμπλάνκος", σκοράροντας με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή.

Νωρίτερα η Ρεάλ είχε νικήσει την Ράγιο Βαγιεκάνο με σπουδαία ανατροπή, έτσι η Ατλέτικο παρέμεινε στο +1 από την συμπολίτισσά της, αλλά η Μπαρτσελόνα νίκησε 6-0 την Χιχόν και παραμένει πρωτοπόρος.

Οι Καταλανοί υπερτερούν σε κάθε ισοβαθμία λόγω των καλύτερων αποτελεσμάτων στα ματς με τους Μαδριλένους, ενώ εδώ μπορείτε να δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα των 3 "μονομάχων".

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, ΧΜ Χιμένες, Λούκας Ερνάντεθ, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Σαούλ, Κόκε, Φερέιρα Καράσκο (57' Κορέα), Γκριεζμάν (66' Αουγκούστο Φερνάντες), Φερνάντο Τόρες.

ΜΑΛΑΓΑ: Οτσόα, Ροσάλες, Αλμπεντόσα, Ουελίγκτον, Μιγκέλ Τόρες, Καμάτσο, Ρέθιο, Πάμπλο Φορνάλς (62' Ανιόρ), Ρικάρντο Όρτα (59' Γκονσάλο Κάστρο), Τσοπ (77' Σάντα Κρους), Σάρλες.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λας Πάλμας - Εσπανιόλ 4-0 (45' Ελ Ζαρ, 49' Χόναταν Βιέρα, 56' Πέδρο Μπίγκας, 75' Μουμπάρακ)

Σάββατο

Ράγιο Βαγιεκάνο - Ρεάλ 2-3 (7' Εμπάρμπα, 14' Φεδόρ / 35' και 81' Μπέιλ, 52' Λούκας Βάθκεθ)

Ατλέτικο - Μάλαγα 1-0 (62' Κορέα)

Μπαρτσελόνα - Χιχόν 6-0 (12' Μέσι, 63', 74' πέν., 77' πέν. και 88' Λουίς Σουάρες, 85' πέν. Νεϊμάρ)

Έιμπαρ - Ντεπορτίβο 1-1 (8' Αντριάν / 71' Καρτάμπια)

20. Λεβάντε 28

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων