LA LIGA

Κορυφή για Μπαρτσελόνα και Σουάρες

Luis Suarez, Lionel Messi and Neymar da Silva Junior celebrating the Luis Suarez first goal (2-0) during the Spanish League match, date 35, between FC Barcelona and Sporting de Dijon, played at the Camp Nou stadium, Barcelona on April 23/ 2016. BPI / BAGU BLANCO

Ο Λουίς Σουάρες πέτυχε 4 γκολ για δεύτερη σερί αγωνιστική και η Μπαρτσελόνα νίκησε με 6-0 την Χιχόν στο "Καμπ Νόου". Τρία πέναλτι σε 12 λεπτά εκτέλεσαν οι Καταλανοί που έμειναν στην κορυφή (videos)

Μετά το 8-0 επί της Ντεπορτίβο στο "Ριαθόρ", η Μπαρτσελόνα νίκησε με 6-0 την Σπόρτινγκ Χιχόν στο "Καμπ Νόου", με τον Λουίς Σουάρες να πετυχαίνει για δεύτερη σερί αγωνιστική 4 γκολ!

Έφτασε λοιπόν τα 34 τέρματα ο Ουρουγουανός στο πρωτάθλημα και έγινε το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση στον πίνακα των σκόρερς, καθώς ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει 31.

​​➤ Suarez - El Pistolero by footshirts

Τα δύο από τα 4 τέρματα κόντρα στην Χιχόν τα πέτυχε με πέναλτι και μάλιστα μέσα σε 4 λεπτά (74' και 77'), ενώ η "Μπάρτσα" πέτυχε και τρίτο γκολ από τα 11 βήματα στο 85', αυτήν την φορά από τον Νεϊμάρ (μέσα σε 12 λεπτά 3 πέναλτι δηλαδή).

Το σκορ είχε ανοίξει ο Μέσι, ενώ η Μπαρτσελόνα έμεινε στην κορυφή μαζί με την Ατλέτικο, η οποία νίκησε 1-0 την Μάλαγα, και στο +1 από την Ρεάλ που νίκησε την Ράγιο Βαγιεκάνο με σπουδαία ανατροπή.

Οι Καταλανοί υπερτερούν σε κάθε ισοβαθμία λόγω των καλύτερων αποτελεσμάτων στα ματς με τους Μαδριλένους, ενώ εδώ μπορείτε να δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα των 3 "μονομάχων".

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Σέρτζι Ρομπέρτο (46' Ντάνι Άλβες), Πικέ (66' Μπάρτρα), Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (75' Αρντά Τουράν), Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.

ΧΙΧΟΝ: Κουέγιαρ, Βράνιες, Λουίς Ερνάντεθ, Λιχτόβσκι, Ίσμα Λόπεθ (70' Κανέγια), Μασκαρέλ, Αΐτ-Ατμάν, Πάμπλο Πέρεθ (62' Σανάμπρια), Χαλίλοβιτς, Μενέντεθ, Γκερέρο (75' Κάρλος Κάστρο).

*κόκκινη 84' Βράνιες

© GETTY IMAGES

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λας Πάλμας - Εσπανιόλ 4-0 (45' Ελ Ζαρ, 49' Χόναταν Βιέρα, 56' Πέδρο Μπίγκας, 75' Μουμπάρακ)

Σάββατο

Ράγιο Βαγιεκάνο - Ρεάλ 2-3 (7' Εμπάρμπα, 14' Φεδόρ / 35' και 81' Μπέιλ, 52' Λούκας Βάθκεθ)

Ατλέτικο - Μάλαγα 1-0 (62' Κορέα)

Μπαρτσελόνα - Χιχόν 6-0 (12' Μέσι, 63', 74' πέν., 77' πέν. και 88' Λουίς Σουάρες, 85' πέν. Νεϊμάρ)

Έιμπαρ - Ντεπορτίβο 1-1 (8' Αντριάν / 71' Καρτάμπια)

20. Λεβάντε 28

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων