LA LIGA

Με ανατροπή η Ράγιο Βαγιεκάνο

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Έιμπαρ, αλλά η Ράγιο Βαγιεκάνο ολοκλήρωσε την ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο και με τα γκολ των Μπούενο και Μανούτσο έφυγε με τη νίκη (2-1) από την Ιπουρούα. (VIDEOS)

Η Ράγιο Βαγιεκάνο ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης στη Βασκωνία και πήρε δίκαια τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Έιμπαρ. Σκόραρε ο Αγκολέζος πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού, Μανούτσο Γκονσάλβες.

Στο "Μουνισιπάλ" της Ιπουρούα, ήταν η γηπεδούχος Έιμπαρ που πίεζε από την έναρξη της αναμέτρησης για φτάσει πρώτη στο γκολ. Και τα κατάφερε, όταν στο 34ο λεπτό ο Πιοβατσάρι ανατράπηκε από τον Κριστιάν Άλβαρες. Ο Αρουαμπαρένα εκτέλεσε ένα λεπτό αργότερα εύστοχα το πέναλτι κι άνοιξε το σκορ για την Έιμπαρ.

Στο 40', ο Αλμπέρτο Μπουένο με εξαιρετική κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, ενώ η Ράγιο Βαγιεκάνο έφτασε στην ανατροπή πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο με τον πρώην επιθετικό του Παναθηναϊκού, Μανούτσο Γκονσάλβες, ο οποίος νίκησε τον Χάιμε δύο λεπτά αργότερα.

Η Ράγιο ήταν ξεκάθαρα ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μανούτσο να χάνει μία σημαντική ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα, με τον Μανούτσο, στο 67ο λεπτό. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, αντίθετα η Έιμπαρ τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Νάβας. Κινδυνεύει όλο και πιο πολύ με υποβιβασμό, η βασκική ομάδα.

Έιμπαρ - Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2 (Goals)

ΕΙΜΠΑΡ: Χάιμε, Μπόβεδα, Ανίμπαρο, Νάβας, Ντίντακ, Εράστι (Λάρα), Γκαρθία, Κάπα (65'Δελ Μοράλ), Σαούλ, Αρουαμπαρένα (77' Λέκιτς), Πιοβακάρι

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Άλβαρες, Τίτο, Κάστρο (82' Μορθίγιο), Εμπά, Ινσούα (37' Νάτσο), Μπαένα (61' Μπαένα), Χοθαμπέθ, Εμπάρμπα, Μπουένο, Κακουτά, Μανούτσο

Αναλυτικά η 31η αγωνιστική της Primera División

Παρασκευή

Έιμπαρ - Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2 (35' πεν. Αρουαμπαρένα / 40' Μπουένο, 42' Μανούτσο)