ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Μπενφίκα πέντε αστέρων

Μόνη πρώτη είναι στη βαθμολογία η Μπενφίκα, που διέλυσε με 5-1 τη Ρίο Άβε, με πρωταγωνιστή τον Νολίτο (video)

Στα 5 γκολ σταμάτησε η Μπενφίκα στο "Estadio da Luz" με αντίπαλο τη Ρίο Άβε, που έκανε το λάθος να προηγηθεί.

Αυτό συνέβη στο 24ο λεπτό με τον Άτσου, αλλά δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση για τους "αετούς" με πέναλτι του Όσκαρ Καρντόσο.

Μάλιστα, στην αμέσως επόμενη φάση έγινε και το 2-1, με σκόρερ τον Νολίτο, ενώ λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο, ο Χαβιέρ Σαβιόλα έκανε το 3-1.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ήταν η σειρά ενός αμυντικού του Εσεκιέλ Γκαράι να διαμορφώσει το 4-1, ενώ το τελικό σκορ έγραψε και πάλι ο Νολίτο στο 70ό λεπτό.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Περέιρα, Ζαρντέλ, Γκαράι, Έμερσον, Γκαρθία, Βιτσέλ, Αϊμάρ (64' Γκαϊτάν), Νολίτο, Καρντόσο (77' Ολιβέιρα), Σαβιόλα (69' Ροντρίγκο)

ΡΙΟ ΑΒΕ: Ουάντερσον, Ζε Γκόμες, Ζεφέρσον, Έντερ, Πίντο, Ουίρες, Ταραντίνο, Τσίνα (46' Μπράγκα), Γιαζάλντε, Τομάς, Άτσου (62' Κέλβιν)

Παρασκευή 16/12

Μπενφίκα - Ρίο Άβε 5-1 (34' πέν. Καρντόσο, 35', 70' Νολίτο, 44' Σαβιόλα, 46' Γκαράι / 24' Άτσου)