ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ματσάρα το Μπενφίκα - Πόρτο

Benfica´s argentinian midfield  player Nicolas Gaitan(C) fights for the ball with FC Porto argentinian midfielder Lucho Gonzalez (L) during their first league soccer match held at Luz Stadium in Lisbon, 13 January 2013. MIGUEL A. LOPES/LUSA
Benfica´s argentinian midfield player Nicolas Gaitan(C) fights for the ball with FC Porto argentinian midfielder Lucho Gonzalez (L) during their first league soccer match held at Luz Stadium in Lisbon, 13 January 2013. MIGUEL A. LOPES/LUSA LUSA

Μπενφίκα και Πόρτο αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο "Εστάντιο ντα Λουζ", με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 17'! "Δύο στα δύο" η Σπόρτινγκ με Ζεζουάλντο Φερέιρα (videos)

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν Μπενφίκα και Πόρτο στο ντέρμπι κορυφής της Πορτογαλίας, έτσι οι "αετοί" διατηρήθηκαν πρώτοι με +3, αλλά έχοντας ματς περισσότερο (ουσιαστικά διατηρήθηκαν ισόβαθμοι).

Το ματς στο "Εστάντιο ντα Λουζ" ήταν καταπληκτικό στο 17λεπτό, καθώς το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 17'!

Στο 8ο λεπτό ο Ελιακίμ Μανγκαλά προωθήθηκε για εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Μοουτίνιο και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Πόρτο.

Δύο λεπτά αργότερα απάντησε ο Νεμάνια Μάτιτς για την Μπενφίκα με καταπληκτικό αριστερό σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, κάνοντας το 1-1 στο 10'.

Από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Αρτούρ, οι "δράκοι" προηγήθηκαν ξανά στο 15', καθώς ο Τζάκσον Μαρτίνες του έκλεψε την μπάλα και έκανε το 1-2 με το 12ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Και για την δεύτερη ισοφάριση χρειάστηκε μόνο δύο λεπτά η Μπενφίκα, καθώς στο 17' ο Νικολάς Γκαϊτάν έκανε το 2-2 με κοντινό σουτ, έπειτα από αδράνεια την άμυνας να διώξει έπειτα από σέντρα από δεξιά.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία από εκεί και πέρα στο ματς ήταν για την Μπενφίκα, με τον Όσκαρ Καρντόσο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Έλτον, να πλασάρει, αλλά την μπάλα να χτυπά δοκάρι στο 77'.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Ζαρντέλ, Γκαράι, Μελγκαρέχο, Μάτιτς, Ένσο Πέρες (58' Κάρλος Μαρτίνς), Σάλβιο, Γκαϊτάν (88' Όλα Τζον), Λίμα (69' Αϊμάρ), Όσκαρ Καρντόσο.

ΠΟΡΤΟ: Έλτον, Ντανίλο, Οταμέντι, Μανγκαλά, Αλέξ Σάντρο, Φερνάντο, Λούτσο Γκονσάλες (92' Αντρέ Κάστρο), Ζοάο Μοουτίνιο, Ντεφούρ (75' Ιζμάιλοβ), Σιλβέστρε Βαρέλα (88' Αμπντουλάγ Μπα), Τζάκσον Μαρτίνες.

"2 στα 2" ο Ζεζουάλντο με Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ νίκησε με 2-0 στην έδρα της Ολιανένσε, έτσι έκανε ιδανικό ντεμπούτο στο πρωτάθλημα ο Ζεζουάλντο Φερέιρα.

Ο πρώην τεχνικός του Παναθηναϊκού μάλιστα έχει "δύο στα δύο" στον πάγκο της ομάδας της Λισαβόνας, καθώς είχε ξεκινήσει λίγες μέρες πριν με νίκη επί της Πάσος Φερέιρα για το Λιγκ Καπ.

Αυτή ήταν μόλις η τρίτη νίκη της Σπόρτινγκ στο πρωτάθλημα σε 14 ματς, ενώ σκόρερς ήταν οι Ζακαριά Λαμπιάντ και Αντριέν Σίλβα.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ...

Ρουι Πατρίσιο, Μιγκέλ Λόπες (86' Έρικ Ντάιερ), Μπουλαρούζ, Ρόχο, Εμιλιάνο Ινσούα, Αντριέν Σίλβα, Ρινάουντο, Χεφρέν (66' Καρίγιο), Λαμπιάντ (75' Ζεζίνιο), Ντιέγκο Καπέλ, Φαν Βόλφσβινκελ.

Sporting mostra a Cajuda quem é o favorito

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γκιμαράες - Μαρίτιμο 1-1 (95' Αμιντό Μπαλντέ / 2' Ντανίλο Ντίας)

Νασιονάλ - Μπράγκα 3-2 (58' Μέξερ, 60' Ντιέγκο Μπαρσέλος, 77' αυτ. Ισμαΐλι / 36' Έλντερ Μπαρμπόζα, 83' Έντερ)

Κυριακή

Σετούμπαλ - Μορεϊρένσε 5-0 (25', 30' και 46' Μεγιόνγκ Ζε, 53' Πέδρο Σάντος, 84' Μπρουνίνιο)

Πάσος Φερέιρα - Ακαντέμικα 1-0 (51' Παολο Ουρτάδο)

Ζιλ Βισέντε - Ρίο Άβε 0-1 (34' Μάρσιο)

Ολιανένσε - Σπόρτινγκ 0-2 (3' Λαμπιάντ, 55' Αντριέν Σίλβα)

Μπενφίκα - Πόρτο 2-2 (10' Μάτιτς, 17' Γκαϊτάν / 8' Μανγκαλά, 15' Τζάκσον Μαρτίνες)

*ματς λιγότερο Πόρτο και Σετούμπαλ

*δείτε αναλυτική βαθμολογία ΕΔΩ, επιλέγοντας ποδόσφαιρο, Πορτογαλία, 1η κατηγορία