ΟΛΛΑΝΔΙΑ

"Φωτιά" έβαλε ο Άγιαξ, 2-1 τη Φέγενοορντ

Το φινάλε στο ολλανδικό πρωτάθλημα θα είναι... θρίλερ, καθώς ο Άγιαξ νίκησε 2-1 τη Φέγενοορντ, την πλησίασε στους 3 βαθμούς και 2 βαθμούς πίσω από τον Αίαντα είναι η Αϊντχόφεν (videos)

Ο Άγιαξ νίκησε 2-1 τη Φέγενοορντ στο μεγάλο ολλανδικό ντέρμπι, έτσι την πλησίασε στους 3 βαθμούς, με 6 αγωνιστικές να απομένουν στο ολλανδικό πρωτάθλημα.

Το φινάλε αναμένεται συναρπαστικό, καθώς η Αϊντχόφεν έχει 2 βαθμούς λιγότερους από τον Αίαντα, δηλαδή είναι στο -5 από την κορυφή και υποδέχεται την ομάδα του Άμστερνταμ την 32η αγωνιστική.

Το σκορ στο "Amsterdam ArenA" άνοιξε μόλις στο 1ο λεπτό ο Σένε με τρομερή εκτέλεση φάουλ και το 2-0 έκανε στο 36' ο 20άχρονος Βραζιλιάνος, Νταβίντ Νέρες, με το παρθενικό του τέρμα (απόκτημα με 12.000.000 ευρώ από τη Σάο Πάουλο).

Η Φέγενοορντ, για την οποία ο Νίκολαϊ Γιόργκενσεν είχε τραυματιστεί στα πρώτα λεπτά (πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος), μείωσε στο 91' ο Μίχιλ Κράμερ, ο οποίος έχει 3 γκολ φέτος, όλα στις καθυστερήσεις!

Καλύτερος του αγώνα ψηφίστηκε ο Τζάστιν Κλάιφερτ του Άγιαξ, ο 17άχρονος επιθετικός που είναι γιος του Πάτρικ Κλάιφερτ.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Φέλτμαν, Ντάβινσον Σάντσες, Φίρχεφερ, Σινκχράφεν, Σένε, Κλάασεν, Ζιγές, Νταβίντ Νέρες (64' Νουρί), Κλάιφερτ (81' Τσέρνι), Μπερτράν Τραορέ (89' Κασιέρα).

ΦΕΓΕΝΟΟΡΝΤ: Μπραντ Τζόουνς, Κάρσντορπ (46' Τάπια), Ερίκ Μποτεγκίν, Φαν ντερ Χάιντεν, Νελόμ, Ελ Αχμαντί, Νίουβκουπ (89' Χάμερ), Μπέρχαους, Τούρνστρα, Γέργκενσεν (11' Κράμερ).

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άλκμααρ - Χρόνινχεν 0-0

Τσβόλε - Εξέλσιορ 1-1 (26' Βάρμερνταμ / 34' Μπράινς)

Σπάρτα Ρότερνταμ - Αϊντχόφεν 0-2 (21' Λοκάντια, 42' Φαν Χίνκελ)

Χεράκλες - Χέρενφέν 4-1 (9' Νίμαϊερ, 20' Αρμεντέρος, 26' Κούβας, 44' Πέτερσον / 5' πέν. Γκουτσάνεζαντ)

Ουτρέχτη - Βίλεμ 2-0 (10' Αλέ, 93' Ζίβκοβιτς)

Κυριακή

Φιτέσε - Νάιμεχεν 2-1 (51' και 84' πέν. Φαν Βόλφσβινκελ / 66' Καντιόγλου)

Ντεν Χάαχ - Ρόντα 4-1 (1' Μπέκερ, 28' πέν. Ελ-Χαγιατί, 62' Χάφενααρ, 87' Χούγιον Φερνάντες / 89' Ελ-Μακρινί)

Άγιαξ - Φέγενοορντ 2-1 (1' Σένε, 36' Νταβίντ Νέρες / 91' Κράμερ)

Τβέντε - Γκόου Αχέντ Ιγκλς 1-2 (45' Ενές Ουνάλ / 53' Χέντρικς, 66' Ρίτσμαϊερ)