ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Νικήτρια στη ματσάρα η Χόφενχαϊμ

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Χόφενχαϊμ πήρε μία σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Η Χόφενχαϊμ προερχόταν από κακές εμφανίσεις και τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία παιχνίδια της όμως στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας με 3-2 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Φόλαντ και Σαλάι και ισοφαρίστηκαν ισάριθμες φορές από τους Άιγκνερ και Σεφέροβιτς, με τον Φιρμίνο να έχει τον... τελευταίο λόγο στο ματς και να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του στο 87ο λεπτό.

Σημειώνεται πως ο Τίμο Χίλντεμπραντ έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Χόφενχαϊμ παίρνοντας φανέλα βασικού μετά τον τραυματισμό του βασικού και του αναπληρωματικού κίπερ, ενώ η ομάδα της Φρανκφούρτης γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από τρεις διαδοχικές νίκες.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Μπεκ, Σούλε (10' Στρομπλ), Μπίτσαξιτς, Κιμ, Σβέγκλερ, Πολάνσκι, Φόλαντ, Φιρμίνο, Ελιουνούσι (87' Σίπλοκ), Μοντέστε (63' Σαλάι)

ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ: Χίλντεμπραντ, Τσάντλερ, Ρους, Άντερσον, Οτσίπκα, Χασέμπε, Άιγκνερ (90' Κίτελ), Στεντέρα (82' Μάντλουνγκ), Ινούι (75' Πιατσόν), Σεφέροβιτς, Μάιερ

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χόφενχαϊμ - Φρανκφούρτη 3-2 (43' Φόλαντ, 65' Σαλάι, 87' Φιρμίνο / 58' Άιγκνερ, 77' Σεφέροβιτς)