ΓΑΛΛΙΑ

Πρόκριση στην παράταση για τη Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ "λύγισε" τη Λιόν στην παράταση, καθώς με γκολ του Ντόρια στο 109' νίκησε 2-1 στο "Vélodrome" και προκρίθηκε στους "16" του γαλλικού κυπέλλου (video)

Η Μαρσέιγ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της φάσης των "32" του γαλλικού κυπέλλου (Coupe de France), καθώς επικράτησε 2-1 της Λιόν στην παράταση.

Ήρωας στο "Vélodrome" ήταν Βραζιλιάνος κεντρικός αμυντικός, Ντόρια, καθώς πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 109, ενώ ο Τολισό είχε απαντήσει στο 64' για τη Λιόν στο γκολ ενός άλλου στόπερ της Μαρσέιγ, του Ροντ Φανί, από το 24'.

Ντεμπούτο έκανε για τους γηπεδούχους ο Ντιμιτρί Παγέτ, περνώντας στο ματς στο 94', ενώ ο Μέμφις Ντεπάι είχε μπει από το 61' για τη Λιόν.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Γιοάν Πελέ, Σακάι, Φανί, Ρολάντο, Εβρά (48' Ντόρια), Βενκέρ, Μαξίμ Λοπέζ, Σανσόν (74' Ζαμπό Ανγκισά), Τοβέν (94' Παγέτ), Καμπελά, Γκομίς.

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ραφαέλ, Μαμάνα, Μορέλ, Ρίμπους, Τουσάρ, Τολισό, Νταρντέρ (104' Γκοναλόν), Γκεζάλ (61' Ντεπάι), Βαλμπουενά (61' Φεκίρ), Κορνέ.

Μαρσέιγ - Λιόν 2-1 [παρ.]