EUROPA LEAGUE

Το θρίλερ του Europa League

Συγκλονιστική η εξέλιξη των δεύτερων ημιτελικών του Europa League. Δείτε πώς η Σεβίλλη προκρίθηκε στις καθυστερήσεις και πώς η Μπενφίκα έμεινε όρθια με 9 παίκτες στο Τορίνο (videos)

Με κομμένη την ανάσα η ποδοσφαιρική Ευρώπη παρακολούθησε την εξέλιξη των δύο ημιτελικών του Europa League που καθόρισαν το ζευγάρι του τελικού. Σεβίλλη και Μπενφίκα θα αναμετρηθούν στο Τορίνο, παίρνοντας την πρόκριση με συγκλονιστικό τρόπο.

Ο Στεφάν Εμπιά "σκότωσε" τη Βαλένθια στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο "Μεστάγια" και χάρισε στη Σεβίλλη την πρόκριση καθώς στο πρώτο ματς είχε νικήσει με 2-0.

Αναλυτικά η ανασκόπηση του Βαλένθια-Σεβίλλη 3-1

Αν και έπαιζε με 10 παίκτες από το 67', και με 9 στα 7 λεπτά καθυστερήσεων λόγω τραυματισμού του Γκαράι- η Μπενφίκα πήρε "λευκή" ισοπαλία από τη Γιουβέντους και χάρη στο υπέρ της 2-1 από τον πρώτο αγώνα θα βρεθεί στον τελικό του Europa League για δεύτερη σερί χρονιά.

Αναλυτικά η ανασκόπηση του Γιουβέντους-Μπενφίκα 0-0