ΑΓΓΛΙΑ

Στους "16" Τότεναμ, Τσέλσι & Σίτι

Η Τότεναμ νίκησε με 4-0 την Άστον Βίλα, η Μάντσεστερ Σίτι με 5-0 την Γουίγκαν και η Τσέλσι με 2-0 την Σουίντον, έτσι προκρίθηκαν στους "16" του League Cup. Απέκλεισε την Έβερτον η Φούλαμ, "τρελή" ανατροπή η Νόριτς (videos)

Τότεναμ, Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι προκρίθηκαν στους "16" του αγγλικού League Cup.

Οι "σπερς" επικράτησαν με 4-0 στην έδρα της Άστον Βίλα με δύο γκολ του Ντεφόου και από ένα των Παουλίνιο και Σαντλί.

Με τέρματα των Τόρες και Ραμίρες η Τσέλσι νίκησε 2-0 στην έδρα της Σουίντον, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 5-0 της Γουίγκαν, με τον Γιόβετιτς να σκοράρει δύο φορές και από μία τους Ντζέκο, Γιαγιά Τουρέ και Χεσούς Νάβας.

Ντάρμπισιρ, Μαυρίας και Καραγκούνης

Ο Ματ Ντάρμπισιρ έδωσε προβάδισμα στην Νότιγχαμ Φόρεστ, αλλά η Μπέρνλι προκρίθηκε κάνοντας ανατροπή με δύο γκολ του Ινγκς (2-1).

Ο Χάρης Μαυρίας έμεινε στον πάγκο και η Σάντερλαντ στο πρώτο ματς μετά την απόλυση του Ντι Κάνιο νίκησε με 2-0 την Πίτερμπρο με τέρματα των Τζακερίνι και Ρομπέρζ.

Με τον Γιώργο Καραγκούνη βασικό η Φούλαμ νίκησε 2-1 την Έβερτον και την απέκλεισε, κάνοντας μάλιστα ανατροπή, καθώς στο τέρμα του Νέισμιθ απάντησαν οι γηπεδούχοι με αυτά των Μπερμπάτοφ και Ντάρεν Μπεντ.

Super ανατροπή με Γκάρι Χούπερ

Στο μοναδικό ματς που πήγε παράταση η Γουότφορντ προηγήθηκε με 2-0, αλλά τελικά ηττήθηκε στην έδρα της με 2-3 από την Νόριτς. Αφού μείωσε στο 77' ο Μέρφι, ισοφάρισε στο 95' ο Γκάρι Χούπερ και ο ίδιος σκόραρε και στην παράταση (115'), χαρίζοντας την πρόκριση στα "καναρίνια".