ΑΓΓΛΙΑ

Από την Ραφήνα ξανά στην Άρσεναλ;

Ο Ρομπέρ Πιρές ένα μήνα μετά την εμφάνιση του σε φιλικό με την Θύελλα Ραφήνας προπονήθηκε με την Άρσεναλ. Ρεπόρτερ του αγγλικού συλλόγου ρώτησαν τον Αρσέν Βενγκέρ αν σκοπεύει να προχωρήσει στην απόκτηση του.

Ο παλαίμαχος άσος στα 39 του επέστρεψε στο Λονδίνο παίρνοντας μέρος σε προπόνηση της Άρσεναλ.

Η παρουσία του Ρομπέρ Πιρές πυροδότησε όργιο φημών με τους εκπρόσωπους του Τύπου να ρωτούν τον Αρσέν Βενγκέρ στη συνέντευξη Τύπου ενόψει του ματς με τη Νάπολι στο Τσάμπιονς Λιγκ αν σκέφτεται να τον υπογράψει.

"Όχι δεν θα αποκτηθεί. Πάντως βρίσκεται σε καλή κατάσταση και ενίοτε προπονείται με την ομάδα", ήταν η απάντηση του Αλσατού τεχνικού.

Ο Ρομπέρ Πιρές προπονήθηκε από κοινού με τον Σολ Κάμπελ.

Σημειώνεται ότι ο άλλοτε πρωταθλητής κόσμου (1998) και Ευρώπης (2000) με την Εθνική Γαλλίας στα 45 λεπτά που αγωνίστηκε σε φιλικό με την Θύελλα Ραφήνας πριν από ένα μήνα πρόλαβε να σημειώσει ένα γκολ, στο 50ο λεπτό, αλλά και να βγάλει και ασίστ για το νικητήριο τέρμα της ομάδας της Ραφήνας στο 85ο λεπτό (3-2).