PREMIER LEAGUE

Κόλλησαν στο μηδέν Λίβερπουλ και Τότεναμ

Το μεγάλο ντέρμπι του "Άνφιλντ" δεν έβγαλε νικητή, με τη Λίβερπουλ να μένει στο 0-0 με την Τότεναμ. Επανεμφάνιση Σουάρες στους "κόκκινους" μετά την τιμωρία 8 αγωνιστικών που του είχε επιβληθεί (video)!

Το αποτέλεσμα αυτό δεν εξυπηρέτησε ουσιαστικά καμία ομάδα, αφού η μεν Τότεναμ έμεινε επτά πόντους πίσω από την κορυφή και δείχνει ότι δύσκολα θα μπει σφήνα στις δύο ομάδες του Μάντσεστερ ενώ η Λίβερπουλ είναι στο -4 από την προνομιούχο 4η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του νέου Champions League.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης είναι φυσικά το γεγονός της επιστροφής του Λουίς Σουάρες (μπήκε αλλαγή στο 66' αντί του Κάιτ) μετά την ποινή οκτώ αγωνιστικών που του είχε επιβληθεί για την ρατσιστική επίθεση στον Εβρά, με τον Ουρουγουανό να αγωνίζεται για πρώτη φορά μετά τις 26 Δεκεμβρίου.

Δείτε την εισβολή γάτας στον αγωνιστικό χώρο του "Άνφιλντ".

Εντυπωσιακό είναι φυσικά το γεγονός ότι οι "κόκκινοι" δεν... σταματούν να φέρνουν ισοπαλίες μέσα στο σπίτι τους, φτάνοντας πλέον στις 8 (!) στη φετινή Premier League.

Το πρώτο ημίχρονο στο "Άνφιλντ" προσέφερε ελάχιστες συγκινήσεις, με Λίβερπουλ και Τότεναμ να έχουν παρόμοιο στήσιμο στον αγωνιστικό χώρο και ουσιαστικά να αλληλοεξουδετερώνονται.

Χρειάστηκε να περάσουν 32 ολόκληρα λεπτά για να υπάρχει κάτι το αξιόλογο, με το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Κράνιτσαρ να καταλήγει στην αγκαλιά του Ρέινα, με τους γηπεδούχους να έχουν από την πλευρά τους τρία καλά σουτ προς την εστία των Λονδρέζων.

Το εξαιρετικό δεξί σουτ του Σπίρινγκ στο 33' πέρασε σύριζα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Φρίντελ, στο 41' ο έμπειρος κίπερ απέκρουσε στην αριστερή του γωνία την σέντρα-σουτ του Τζόνσον, ενώ στο πρώτο λέπτό των καθυστερήσεων έδιωξε σε σε κόρνερ ευθύβολο σουτ του ίδιου παίκτη.

Το μοτίβο παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο μέρος, με τις μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να βγαίνουν με το... σταγονόμετρο, αλλά τη Λίβερπουλ να έχει πάντως περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της.

Στο 59' ο Μπραντ Φρίντελ έδειξε τα αντανακλαστικά του αποκρούοντας σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Κέλι, ενώ στο 74' ο Κάρολ έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του έφυγε απελπιστικά άουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς "άνοιξε" λίγο περισσότερο και οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες από μία μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, χωρίς επιτυχία.

Η Τότεναμ είχε τη "χρυσή" ευκαιρία να πάρει το "τρίποντο" στο 85' όταν ο Μπέιλ βγήκε σε ιδανικό τετ α τετ με τον Ρέινα, όμως ο Ισπανός γκολκίπερ πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Ένα λεπτό αργότερα η Λίβερπουλ βρέθηκε και εκείνη με τη σειρά της κατάφατσα με το 1-0 αλλά η κεφαλιά του Σουάρες από το ύψος της μικρής περιοχής κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Φρίντελ.

Λίβερπουλ (Νταλγκλίς): Ρέινα, Κέλι, Άγκερ, Σκρτελ, Τζόνσον, Σπίρινγκ, Άνταμ, Τζέραρντ, Κάιτ (66' Σουάρες), Μπέλαμι (73' Ντάουνινγκ), Κάρολ

Τότεναμ (Μποντ-Τζόρνταν): Φρίντελ, Γουόκερ, Ντόουσον, Κινγκ, Ασού-Εκοτό, Λίβερμορ, Πάρκερ, Κράνιτσαρ (88' Ρόουζ), Μόντριτς, Μπέιλ, Αντεμπαγιόρ (71' Σαχά)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άρσεναλ - Μπλάκμπερν 7-1 (2', 38' και 62' Φαν Πέρσι, 40' και 54' Οξλέιν-Τσάμπερλεϊν, 51' Αρτέτα, 93' Ανρί / 32' Πέντερσεν)

Νόριτς - Μπόλτον 2-0 (70' Σούρμαν, 85' Πίλκινγκτον)

ΚΠΡ - Γουλβς 1-2 (16' Ζαμόρα / 46' Τζάρβις, 71' Ντόιλ)

Στόουκ - Σάντερλαντ 0-1 (40' ΜακΚλιν)

Γουέστ Μπρομ - Σουόνσι 1-2 (56' Φορτουνέ / 55' Σίγκουρντσον, 59' Γκρέιαμ)

Γουΐγκαν - Έβερτον 1-1 (76' Φιλ Νέβιλ / 83' Ανιτσέμπε)

Μάντσεστερ Σίτι - Φούλαμ 3-0 (10' πέν. Αγκουέρο, 30' αυτ. Μπέιρντ, 72' Ντζέκο)

Κυριακή

Νιούκαστλ - Άστον Βίλα 2-1 (30' Ντεμπά Μπα, 71' Παπίς Σισέ / 45' Ρόμπι Κιν)

Τσέλσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-3 (35' αυτ. Έβανς, 46' Μάτα, 51' Νταβίντ Λουΐζ / 58' πέν. και 69' πέν. Ρούνεϊ, 84' Χαβιέρ Ερνάντες)