PREMIER LEAGUE

Πήρε το ντέρμπι η Άρσεναλ, 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι

Η Άρσεναλ νίκησε με 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι στο Λονδίνο και την άφησε 4 βαθμούς πίσω, έτσι διατηρήθηκε στο -2 από την Λέστερ. Σκόρερς οι Γουόλκοτ και Ζιρού από ασίστς του Μεσούτ Εζίλ, μείωσε ο Γιαγιά Τουρέ (videos)

Η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής στην Premier League, καθώς επικράτησε με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι στο Λονδίνο, έτσι την άφησε 4 βαθμούς πίσω της και διατηρήθηκε δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο, Λέστερ.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, ο Μεσούτ Εζίλ έκανε και τις δύο ασίστς (σε Γουόλκοτ και Ζιρού), ενώ μείωσε ο Γιαγιά Τουρέ για τους "πολίτες" που "ξύπνησαν" αργά.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε την υπεροχή στα πρώτα λεπτά και στο 32' έχασε την πρώτη σπουδαία ευκαιρία του ματς, με τον Κέβιν Ντε Μπράινε να βγαίνει στην αντεπίθεση από δεξιά και να αστοχεί σε διαγώνιο σουτ, με τον Νταβίντ Σίλβα να περιμένει στο 2ο δοκάρι, αλλά τον Βέλγο να επιλέγει να τελειώσει μόνος του την φάση.

Αυτή ήταν η 6η τελική προσπάθεια των "πολιτών", οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία, αλλά στην πρώτη τους, μόλις ένα λεπτό αργότερα, άνοιξαν το σκορ, με τον Θίο Γουόλκοτ να κάνει το 1-0 στο 33' με τρομερό σουτ, έπειτα από πάσα του Μεσούτ Εζίλ.

Η Άρσεναλ είχε πλέον την ψυχολογία και κατάφερε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να διπλασιάσει τις επιτυχίες της. Ο Μεσούτ Εζίλ έκανε άλλη μία ασίστ, την 15η του στο πρωτάθλημα και ο Ολιβιέ Ζιρού με αριστερό πλασέ που πέρασε κάτω από τα πόδια του Τζο Χαρτ έκανε το 2-0 με το 10ο φετινό του γκολ (45'+1).

© ANDY HOOPER

Με αυτήν την ασίστ μάλιστα ο Μεσούτ Εζίλ έφτασε τις 29 στην καριέρα του στην Premier League, όσες ο Εντέν Αζάρ, μόνο που ο Τουρκογερμανός έχει παίξει 59 λιγότερα ματς! Επίσης 15 ασίστς είναι το ρεκόρ του Νταβίντ Σίλβα σε μία ολόκληρη σεζόν, ενώ μόνο 5 παίκτες στην ιστορία έχουν περισσότερες από 15 σε μία σεζόν.

Όσον αφορά στον Ολιβιέ Ζιρού, έφτασε τα 19 γκολ στο 2015, όσα οι Αγκουέρο και Βάρντι, ενώ μόνο ο Χάρι Κέιν έχει περισσότερα με 25.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πελεγκρίνι να περνά στο ματς τον Στέρλινγκ αντί του Ντελφ, αλλά η Άρσεναλ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Τζόελ Κάμπελ στο 53' και στο 56', αλλά με τον Ράμσεϊ στο 59', έπειτα από τρομερό passing-game.

© BPI / JAVIER GARCIA

Οι περισσότεροι πίστευαν πως δεν θα άλλαζε κάτι μέχρι το τέλος του ματς, αλλά στο 82' η Σίτι κατάφερε να μειώσει (2-1) με το καταπληκτικό αριστερό πλασέ του Γιαγιά Τουρέ, ο οποίος έκανε το "ένα-δύο" με τον Σανιά και πλάσαρε στην κίνηση.

Στο 84' μάλιστα λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν οι "πολίτες", με τον Ουλφρίντ Μπονί να κάνει κοντινό σουτ, αλλά τον Λοράν Κοσιελνί με σωτήριο τάκλιν να σώζει, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 87' η ομάδα του Μάντσεστερ έφτασε ακόμη πιο κοντά στην ισοφάριση με τον Τουρέ από κοντά να μην μπορεί να πλασάρει.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγιερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Φλαμινί, Ράμσεϊ, Μεσούτ Εζίλ (77' Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν), Γουόλκοτ, Τζόελ Κάμπελ (70' Γκιμπς), Ζιρού.

ΜΑΝ.ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροβ, Φερναντίνιο, Ντελφ (46' Στέρλινγκ), Γιαγιά Τουρέ, Νταβίντ Σίλβα (72' Χεσούς Νάβας), Ντε Μπράινε, Αγκουέρο (63' Μπονί).

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Τσέλσι - Σάντερλαντ 3-1 (5' Ιβάνοβιτς, 13' Πέδρο, 50' πέν. Οσκάρ / 53' Μπορίνι)

Έβερτον - Λέστερ 2-3 (32' Λουκακού, 89' Μιραλάς / 27' πέν. και 65' πέν. Μαχρέζ, 69' Οκαζάκι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νόριτς 1-2 (66' Μαρσιάλ / 38' Τζερόμ, 54' Τέτε)

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 0-2 (40' Κέιν, 43' Άλι)

Στόουκ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (76' πέν. Μπόγιαν / 45' πέν. Γουίκαμ, 88' Λι Τσουνγκ-Γιονγκ)

Γουέστ Μπρομ - Μπόρνμουθ 1-2 (79' ΜακΌλεϊ / 52' Σμιθ, 87' πέν. Ντάνιελς)

Νιούκαστλ - Άστον Βίλα 1-1 (38' Κολοτσίνι / 61' Τζόρνταν Αγιού)