PREMIER LEAGUE

Ανατροπή στις καθυστερήσεις για Άρσεναλ

Η Άρσεναλ σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κάθε ημιχρόνου και με λυτρωτή τον Ράμσεϊ νίκησε 2-1 την Κρίσταλ Πάλας στην πρεμιέρα (videos)

Ο Άαρον Ράμσεϊ λύτρωσε την Άρσεναλ στο 91', χαρίζοντάς της τη νίκη με 2-1 στο "Άσμπαρντον Γκρόουβ" επί της Κρίσταλ Πάλας.

Ολοκλήρωσε μάλιστα την ανατροπή για τους "κανονιέρηδες", καθώς είχε βρεθεί να χάνουν από το 35ο λεπτό με το γκολ του Χάνγκελαντ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου είχε ισοφαρίσει ο Λοράν Κοσιελνί με εξαιρετική κεφαλιά.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Άρσεναλ παίρνει νίκη σε πρεμιέρα της Premier League έπειτα από 4 χρόνια χωρίς επιτυχία, ενώ το γκολ ήρθε δύο λεπτά αφού είχε πάρει αριθμητικό πλεονέκτημα από την αποβολή του Πάντσεον.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέσνι, Ντεμπουσί, Στέιμπερς, Κοσιελνί, Γκιμπς (53' Μονρεάλ), Αρτέτα, Γουίλσιρ (69' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Ράμσεϊ, Αλέξις Σάντσες, Καθόρλα, Σανογκό (62' Ζιρού).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Σπερόνι, Κέλι, Σκοτ Νταν (75' Ντιλέινι), Χάνγκελαντ, Γουάρντ, Τζέντινακ, Λέντλεϊ, Πάντσεον, Μπολασί (91' Ο'Κίφι), Σαμάκ, Φρέιζερ Κάμπελ (85' Γκέιλι).

*κόκκινη 89' Πάντσεον

***για την μεγάλη νίκη της Σουόνσι επί της ManUtd στο "Ολντ Τράφορντ" διαβάστε ΕΔΩ

***για το "διπλό" της Τότεναμ στο 93' και όλα τα υπόλοιπα ματς του Σαββάτου διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σουόνσι 1-2 (53' Ρούνεϊ / 28' Κι, 72' Σίγκουρντσον)

Λέστερ - Έβερτον 2-2 (22' Ουγιόα, 86' Γουντ / 20' ΜακΓκίντι, 45' Νέισμιθ)

ΚΠΡ - Χαλ 0-1 (52' Τσέστερ)

Στόουκ - Άστον Βίλα 0-1 (50' Βάιμαν)

Γουέστ Μπρομ - Σάντερλαντ 2-2 (42' πέν. και 74' Μπεραϊνό / 5' Κάτερμολ, 85' Σεμπάστιαν Λάρσον)

Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 0-1 (93' Ντάιερ)

Άρσεναλ - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (45'+1 Κοσιελνί, 91' Ράμσεϊ / 35' Χάνγκελαντ)