ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Οι Έλληνες σκοράρουν παντού

Ο Μήτρογλου τερμάτισε με 16 γκολ, ο Τάσος Δώνης σκόραρε δύο φορές στη Λιόν, ενώ ο Σκόνδρας πέτυχε το παρθενικό του τέρμα στην Σκωτία. Στόπερ ο Χολέμπας, νέα ασίστ ο Ταχτσίδης (videos)

Ο Τάσος Δώνης σκόραρε δύο φορές για τη Νις στην έδρα της Λιόν, ολοκληρώνοντας ιδανικά την χρονιά, ενώ αν δεν είχε αντικατασταθεί ίσως να είχε αναλάβει αυτός την εκτέλεση του πέναλτι στο 94' για να κάνει χατ-τρικ.

Με γκολ ολοκλήρωσε τη σεζόν στην Πορτογαλία και ο Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος πέτυχε το 16ο του τέρμα στο πρωτάθλημα, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μποαβίστα.

Σε ένα κρισιμότατο ματς για τη Χάμιλτον, ο Γιάννης Σκόνδρας πέτυχε το παρθενικό του γκολ στην Σκωτία και μάλιστα με εξαιρετικό σουτ, ενώ ο Χοσέ Χολέμπας έπαιξε στόπερ στο φινάλε της Premier League και ο Παναγιώτης Ταχτσίδης έκανε ασίστ για δεύτερη σερί αγωνιστική.

photos: ogcnice.com / SL Benfica twitter

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Στο φινάλε της σεζόν έπαιξε στόπερ μαζί με τον Μπεχράμι, στο 58' είχε διαμορφωθεί το τελικό 0-5

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε απ'τον πάγκο την ήττα απ'τη Λίβερπουλ (3-0)

Θάνος Πέτσος (Φούλαμ / Championship): Έχει ολοκληρωθεί η Championship

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έχει ολοκληρωθεί η Championship

Γουότφορντ - Μάντσεστερ Σίτι 0-5

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Ολοκλήρωσε εντυπωσιακά την περιπέτειά του ως δανεικός στη Νις (απ'τη Γιουβέντους). Ξεκίνησε βασικός για 3η φορά στο 3-3 με τη Λιόν και πρώτη φορά πέτυχε δύο γκολ σε ένα ματς, φτάνοντας τα 5 στη Ligue 1 (αντικαταστάθηκε στο 75')

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός στο 2-2 με την Μποαβίστα και μάλιστα μείωσε στο 71' με το 16ο του φετινό γκολ (ισοφάρισε ο Καλάιτσα στο 90')

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Όπως και ο Μήτρογλου, ήταν στην 11άδα και αγωνίστηκε σε όλο το ματς

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Έμεινε στον πάγκο

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Βασικός για 16η φορά, έπαιξε για 14η σε όλο το ματς, στο 1-1 με την Αλαβές

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Για 31η φορά στην 11άδα, για 24η έπαιξε σε όλο το ματς της Βερόνα, όπου η Ρόμα νίκησε 5-3

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Κόντρα στη Μίλαν ήταν για 22η φορά στην 11άδα και έπαιξε 90 λεπτά στο "San Siro" (3-0)

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Για δεύτερη σερί φορά στον πάγκο (βασικός ο Σκουφέτ)

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Βαριά ήττα στην έδρα της Σασουόλο, έπαιξε ξανά 90 λεπτά και μάλιστα έκανε ασίστ για δεύτερη σερί αγωνιστική

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Για 22η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς για 20ή φορά, η ομάδα του έχασε στην έδρα της ΣΠΑΛ

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Κιέβο - Ρόμα 3-5

Μίλαν - Μπολόνια 3-0

Σασουόλο - Κάλιαρι 6-2

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Δεν έδωσε αμυντικό ρεσιτάλ η Ντόρτμουντ με τον Παπασταθόπουλο στην αμυντική τριάδα μαζί με Μπάρτρα και Γκίντερ, αλλά νίκησε 4-3 τη Βέρντερ

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Για 26η φορά βασικός, αντικαταστάθηκε στο 52' στο 0-0 με τη Χόφενχαϊμ

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε στον πάγκο

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Απόλυτα πετυχημένος ο δανεισμός του στο Αμβούργο, στο ματς της τελευταίας αγωνιστική ήταν βασικός για 15η φορά και πανηγύρισε την παραμονή στην κατηγορία (2-1 τη Βόλφσμπουργκ)

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Μπήκε στο 61ο λεπτό στην αναμέτρηση με τη Γάνδη (1-1)

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν ξανά βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ'την Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ (3-0)

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Πέτυχε το παρθενικό του γκολ στο πιο σημαντικό ματς... μέχρι το επόμενο. Με εξαιρετικό σουτ έκανε το 2-0 για τη Χάμιλτον, η οποία νίκησε 4-0 την Νταντί και απέφυγε τον απευθείας υποβιβασμό, ενώ τώρα θα παίξει μπαράζ με τη Νταντί Γιουνάιτεντ

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Έμεινε στον πάγκο

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Βασικός στο φινάλε της σεζόν στην έδρα της πρωταθλήτριας, χειροκρότησε τη Σέλτικ, η οποία νίκησε 2-0 και εν συνεχεία σήκωσε την κούπα

Χάμιλτον - Νταντί 4-0

Σέλτικ - Χαρτς 2-0

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Την προηγούμενη Τετάρτη ήταν βασικός στην εκτός αναμέτρηση με την Μπότεφ Πλόβντιφ, αλλά αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο 13'.

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Για 33η φορά στην 11άδα στην 34η αγωνιστική, για 32η φορά έπαιξε 90 λεπτά. Ήττα στην έδρα της Ραπίντ Βιέννης (1-0)

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 62 λεπτά στο 6-0 επί της Ίντερ Ζάπρεσιτς

Χάιντουκ Σπλιτ - Ίντερ Ζάπρεσιτς 6-0

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με τη Χόρσενς (1-1)

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Έμεινε στον πάγκο

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Ίλβες

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Χάρης Χατζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Μπήκε στο 73ο λεπτό στη νίκη με 2-1 επί της Κάλμαρ

Σλοβενία

Φάνης Τζανδάρης (Κόπερ): Έπαιξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, στο 1-1 στην έδρα της Κρσκο

Λιθουανία

Ανέστης Καρακώστας (Ζάλγκιρις Κάουνας): Τρακάι - Ζάλγκιρις Κάουνας την Τρίτη στις 20:00

Μαυροβούνιο

Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ'τη Ζέτα (0-3)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Την Δευτέρα στις 20:45 κόντρα στην Αλ-Αχλί του Ντουμπάι για το ασιατικό CL

Κύπρος

Με τον Σκοπελίτη να αγωνίζεται 90 λεπτά, η Νέα Σαλαμίνα νίκησε 3-0 στην έδρα της Δόξας, για την οποία έπαιξε στα τελευταία λεπτά (78') ο Αρετάς.

Ο Σάλιακας έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο στο 5-1 της Καρμιώτισσας επί του Άρη, για τον οποίο αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Μαραγκουδάκης.

Ως αλλαγή έπαιξε ο Χατζάρας για την Ομόνοια στην ήττα απ'την ΑΕΛ, όπως και ο Γιαννιώτας στο 2-2 του ΑΠΟΕΛ με τον Απόλλωνα.

ΑΠΟΕΛ - Απόλλων 2-2