ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Οι Έλληνες "ματώνουν" τα ευρωπαϊκά δίχτυα

Ο Μήτρογλου με το 14ο γκολ του στο ντέρμπι της Λισαβόνας έφερε την Μπενφίκα στην κορυφή, ο Καρέλης νίκησε τον Βίκτορ Βαλντές, ενώ γκολάρα πέτυχε ο Χριστοδουλόπουλος στην πρώην ομάδα του. Ασίστ ο Διαμαντάκος, ντεμπούτο ο Γιάννου

Τα ευρωπαϊκά γκολ των Ελλήνων συνεχίζονται, καθώς Κώστας Μήτρογλου και Νίκος Καρέλης πρόσθεσαν ένα ακόμη τέρμα στο ενεργητικό τους, ενώ το πρώτο με την φανέλα της Σαμπντόρια πέτυχε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος.

Ο Μήτρογλου σκόραρε για 14η φορά στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, χάρισε στην Μπενφίκα την εκτός έδρας νίκη στο ντέρμπι της Λισαβονας με την Σπόρτινγκ και την έφερε στην κορυφή.

Ο Καρέλης νίκησε τον Βίκτορ Βαλντές και άνοιξε το σκορ στην Λιέγη, αλλά ο Γιάννης Μανιάτης και οι συμπαίκτες τους έφυγαν νικητές με ανατροπή.

Τον εφιάλτη του Βαγγέλη Μόρα στην Βερόνα συμπλήρωσε ο Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος με εντυπωσιακό τρόπο πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την Σαμπντόρια.

Ο Διαμαντάκος έκανε την ασίστ στον ελληνικό εμφύλιο με τον Μαυρία, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Απόστολος Γιάννου στην Κίνα.

Genk's Nikolaos Karelis scoring the 0-1 goal during the Jupiler Pro League match between Standard de Liege and RC Genk, in Liege, Saturday 05 March 2016, on day 29 of the Belgian soccer championship. BELGA PHOTO YORICK JANSENS BELGA

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ο κυρίαρχος της Λισαβόνας. Με δικό του γκολ η Μπενφίκα νίκησε με 1-0 την Σπόρτινγκ μέσα στο "Ζοζέ Αλβαλάδε" και την προσπέρασε, ανεβαίνοντας στην κορυφή. Ο Έλληνας στράικερ έφτασε τα 14 γκολ στο πρωτάθλημα και οι "αετοί" αναμένεται να δώσουν στην Φούλαμ 7.000.000 ευρώ και να τον αποκτήσουν

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μία ακόμη καλή εμφάνιση από τον Σάμαρη, ο οποίος πλέον δεν βγαίνει από την 11άδα (έπαιξε σε όλο το ματς). Από δικό του σουτ που κόντραρε η μπάλα έφτασε στον Μήτρογλου για να σκοράρει

Σπόρτινγκ - Μπενφίκα 0-1

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Λέστερ (0-1), έπαιξε σε όλο το ματς και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο λεπτό

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Η 34η εμφάνιση σε ισάριθμες αγωνιστικές, δέχτηκε τέρμα με αυτογκόλ στο 89', η "Μπόρο" νίκησε με 2-1 την Γουλβς

Μίντλεσμπρο - Γουλβς 2-1

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς, η Βαγιαδολίδ ηττήθηκε στην έδρα της από την Ουέσκα (0-1)

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Εκτός αποστολής

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ο μόνος από τους τρεις Έλληνες που αγωνίστηκε στο Ρόμα - Φιορεντίνα. Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς (4-1)

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δεν έχει χάσει λεπτό σε 28 αγωνιστικές, δέχτηκε δύο γκολ από την Φροζινόνε (2-0), γενικά η Ουντινέζε έκανε κακή εμφάνιση

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Επέστρεψε στην 11άδα, ξανά ο καλύτερος της άμυνας της Βερόνα που υπέφερε, καθώς στο 30' με Χριστοδουλόπουλο η Σαμπντόρια προηγήθηκε με 3-0! Μόνο ο Μόρας δεν φταίει για τα γκολ, ενώ είναι πραγματικά άτυχος στο 0-2 από Κασάνο, κάνει ακριβώς αυτό που πρέπει, αλλά η τύχη ήταν με τον Ιταλό επιθετικό (δείτε το video)

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Ο Έλληνας που χάρηκε στην Βερόνα. Ξεκίνησε βασικός ως αριστερό μπακ-χαφ και στο 30' διαμόρφωσε το τελικό 0-3 με εξαιρετικό γυριστό σουτ στην κίνηση. Το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Σαμπντόρια το πέτυχε κόντρα στην πρώην ομάδα του

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Επέστρεψε στην 11άδα, ξεκίνησε για 5η φορά φέτος και αγωνίστηκε μέχρι το 82ο λεπτό στη νίκη με 1-0 επί της Έμπολι. Είχε και μία καλή ευκαιρία για, αλλά το μακρινό αριστερό του σουτ πήγε πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο (0-0 με Κάρπι)

Κρις Οικονομίδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε μέχρι το 63' στην ήττα (2-0) από την Βίρτους Εντέλα

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Έμεινε εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Μπήκε στο 85ο λεπτό και στις καθυστερήσεις αν ο Χούβελεου δεν είχε απομακρύνει με το χέρι (πέναλτι και 3-3), ίσως ο Σταφυλίδης να είχε καταφέρει στην γραμμή να σώσει στην ομάδα του

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός και αγωνίστηκε 73 λεπτά στην εντός έδρας ήττα από την Καρλσρούη (0-1)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Και αυτός ήταν βασικός, έπαιξε μέχρι το 80' και μάλιστα δύο λεπτά αφού βγήκε ο Μαυρίας έκανε την ασίστ στον Γιαμάντα που πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Σκόραρε για 4η σερί αγωνιστική ο 17άχρονος επιθετικός, φτάνοντας τα 13 γκολ. Άνοιξε το σκορ στο 6-0 επί της Σπρόκεβελ (U19)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Καρλσρούη 0-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Η 26η εμφάνιση σε 26 αγωνιστικές, άντεξε 42 λεπτά κόντρα στον Άγιαξ, ο οποίος επικράτησε με 4-0

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Βίλεμ - Άγιαξ 0-4

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός για 6η σερί αγωνιστική, σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη, κάνοντας το 0-1 στην Λιέγη, αλλά η Σταντάρ νίκησε με 2-1. Ο Καρέλης έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Μπήκε στο 13ο λεπτό, βοήθησε αρκετά στο κέντρο και ήταν ίσως η καλύτερη εμφάνισή του με τη νέα του ομάδα

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Για τρίτη φορά βασικός μετά την επιστροφή του στην Λόκερεν, έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη με 2-1 επί της Βέστερλο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Τέταρτη σερί αγωνιστική στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά, δεν σκόραρε, αλλά η ομάδα του νίκησε 1-0 την Ζούλτε Βάρεχεμ

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεύτερη σερί αγωνιστική στην 11άδα, έπαιξε 66 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα από την Οστάνδη (2-1)

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Σταντάρ Λιέγης - Γκενκ 2-1

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Για 17η φορά στην 11άδα της Ραπίντ Βιέννης, έπαιξε για 15η φορά σε όλο το 90άλεπτο και η ομάδα του έμεινε στο 0-0 με την Ράιντολφ Άλταχ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Στην 11άδα για 10η φορά, έπαιξε 90 λεπτά, η Στουρμ έχασε στη έδρα της Μάτερσμπουργκ (1-0)

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς, η 6η του συμμετοχή στην 11άδα σε 6 αγωνιστικές

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Ήταν βασικός και έπαιξε 89 λεπτά στη νίκη (2-0) επί της Φαντούτς, αλλά δεν σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Αναβλήθηκε το ματς με την Βασιλεία (την Τετάρτη είχε πετύχει και τα δύο γκολ στη νίκη με 2-1 επί της Λουκέρνης για το κύπελλο)

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Αναβλήθηκε το ματς με την Βασιλεία

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Δεύτερη συμμετοχή με τη νέα του ομάδα, έπαιξε ξανά 90 λεπτά στο "διπλό" επί της Ποντμπρεζόβα

Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν): Για πρώτη φορά βασικός με τη νέα του ομάδα ο 20άχρονος μέσος, έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο, η Ζέμπλιν νίκησε με 3-2 στην έδρα της Τρέντσιν

Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν): Ο 19άχρονος επιθετικός βρέθηκε για πρώτη φορά στον πάγκο της ομάδας του, αλλά δεν έκανε ντεμπούτο

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερστουντς): Το πρωτάθλημα στην Σουηδία ξεκινά 2 Απριλίου

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Έκανε ντεμπούτο μπαίνοντας στο 62ο λεπτό, η ομάδα του έχασε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από την Hebei (1-2)

Guangzhou R&F - Hebei 1-2

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν ξανά στην 11άδα στη νίκη με 3-1 επί της Αλ-Σαμπάμ, αντικαταστάθηκε στο 73ο λεπτό

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Πρώτη συμμετοχή στο 2016, μπήκε στο ματς στο 91ο λεπτό

Κύπρος

Ο αρχηγός του Απόλλωνα, Φώτης Παπουλής, μείωσε στο 78' με το 5ο φετινό του γκολ και η ομάδα του με γκολ στο 87' πήρε εκτός έδρας ισοπαλία από την ΑΕΚ. Είχε μπει στο ματς 3 λεπτά πριν σκοράρει.

Για 10η φορά στην 11άδα του ΑΠΟΕΛ ο Γιαννιώτας, έπαιξε 83' λεπτά από δική το εκτέλεση φάουλ προήλθε το γκολ του Καρλάο με το οποίο ήρθε η εκτός έδρας νίκη με τη Νέα Σαλαμίνα (0-1).

Στην ήττα της Ανόρθωσης από την Ομόνοια (3-0) ο Κουλούρης μπήκε στο ματς στο 77' και ο Τζανακάκης έμεινε στον πάγκο της "κυρίας".

Μαραγκουδάκης και Ράνος έπαιξαν 90 λεπτά για τον Άρη, άλλα δεν έβαλαν γκολ στον Παναγόπουλο, με τον Ερμή να επικρατεί με 3-1, με τον δεύτερο Έλληνα που ήταν στη 11άδα, τον Βασιλόγιαννη, να σκοράρει για 4η φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΕΚ - Απόλλων 2-2

Νέα Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ 0-1

Ερμής - Άρης 3-1