ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Μόνο "Μητρογκόλ" στο 2017

Ο Μήτρογλου σκόραρε και στο 3ο του ματς στο 2017, ο Χολέμπας προκάλεσε εκνευρισμό, ο Γκέκας έκανε ντεμπούτο, όπως και ο Παπάζογλου που βρήκε μπροστά του τον Ατζαγκούν! (videos)

Για μία ακόμη εβδομάδα ο Κώστας Μήτρογλου είναι ο πρωταγωνιστής στους Έλληνες του εξωτερικού, καθώς σκόραρε και στην τρίτη του εμφάνιση στο 2017.

Μπήκε μάλιστα στο ματς με την Μποαβίστα στο 38' και πέτυχε γκολ 3 λεπτά μετά, έτσι όσον αφορά μόνο στο πρωτάθλημα, βρίσκει δίχτυα για 3η σερί αγωνιστική.

Ο Φάνης Γκέκας έκανε ντεμπούτο με τη Σίβασπορ, όπως και ο Θανάσης Παπάζογλου με τη Ρόντα, ενώ ο Χοσέ Χολέμπας προκάλεσε αντιδράσεις απ'τους οπαδούς της ομάδας του!

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν στην 11άδα, αντικαταστάθηκε στο 89' και αποδοκιμάστηκε διότι δεν βγήκε γρήγορα απ'τον αγωνιστικό χώρο. Η Γουότφορντ "κυνηγούσε" το γκολ και τελικά έμεινε στο 0-0 με τη Μίντλεσμπρο

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Γουότφορντ - Μίντλεσμπρο 0-0

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Δεν πάει και άσχημα στο 2017! Σκόραρε και στο τρίτο του ματς στο νέο έτος, ήταν αρχικά στον πάγκο, η Μποαβίστα προηγήθηκε 3-0 στην Λισαβόνα στο 25' και στο 38' ο "Μητρογκόλ" μπήκε στο ματς. Σκόραρε 3 λεπτά αργότερα (41'), κάνοντας την αρχή για να αποφύγουν την ήττα οι "αετοί". Χρίστηκε σκόρερ για 3ο σερί ματς πρωταθλήματος, φτάνοντας τα 7 στην φετινή Primeira Liga

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ήταν βασικός κι έπαιξε σε όλο το ματς

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Έπαιξε σε όλο το ματς της Φεϊρένσε με την Γκιμαράες (0-0)

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 81' αντί του Πλεά, αλλά ούτε αυτός κατάφερε να σκοράρει (0-0 με Μετς)

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Έμεινε στον πάγκο (0-0 με Μπιλμπάο), έτσι θα πρέπει να περιμένει για το ντεμπούτο του

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Ο Σαντιάγο Σολάρι τον έβαλε στο ματς με την Ρεάλ Ουνιόν στο 62' (εντός έδρας ήττα με 1-2)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Η 18η συμμετοχή του στην 18η αγωνιστική, η ομάδα του έχασε απ'τη Νάιμεχεν διότι δέχτηκε γκολ απ'τον Χροτ στο 76', ενώ 3 λεπτά νωρίτερα έκανε μεγάλη γκάφα, αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα του

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Ήταν βασικός και έκανε ντεμπούτο στην εντός έδρας ήττα απ'την Φέγενοορντ (0-2), ενώ ο Αναστασίου τον αντικατέστησε στο 89'. Την καλύτερη ευκαιρία που είχε να σκοράρει (40') του την χάλασε ο Ατζαγκούν που μπήκε μπροστά του!

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έπαιξε σε όλο το ματς, η Άλκμααρ ΙΙ νίκησε 2-0 στην έδρα της Κάτβαϊκ

Ρόντα - Φέγενοορντ 0-2

Βίλεμ - Νάιμεχεν 0-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Επέστρεψε στην 11άδα, η Ρόμα έπαιξε τρία στόπερ και νίκησε 1-0 στην έδρα της Ουντινέζε

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Όπως και ο Μανωλάς, έπαιξε σε όλο το ματς και ήταν ο χαμένος του ελληνικού εμφυλίου, καθώς νικήθηκε απ'τον Ναϊνγκολάν

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Επέστρεψε στην 11άδα, ήταν η "καρδιά" της Κάλιαρι στην σπουδαία νίκη με ανατροπή (4-1) επί της Τζένοα (έπαιξε σε όλο το ματς)

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ήταν βασικός στη νίκη στην έδρα της Κροτόνε, αλλά στο 29' αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού, ο οποίος θα τον αφήσει εκτός του ματς με την Ίντερ για το Coppa Italia (Τρίτη)

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Δεν ήταν βασικός, αλλά στο 42' μπήκε στο ματς αντί του Γκασταλντέλο, ο οποίος τραυματίστηκε όπως και ο Τοροσίδης

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Η Serie B "επιστρέφει" στις 21 Ιανουαρίου

Γιώργος Μακρής (Πίζα / Serie B): Η Serie B "επιστρέφει" στις 21 Ιανουαρίου

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Η Serie B "επιστρέφει" στις 21 Ιανουαρίου

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Η Bundesliga "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Η Bundesliga "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Η Bundesliga "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Η 2. Bundesliga "επιστρέφει" στις 27 Ιανουαρίου

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Η 2. Bundesliga "επιστρέφει" στις 27 Ιανουαρίου

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Η 2. Bundesliga "επιστρέφει" στις 27 Ιανουαρίου

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Το πρωτάθλημα Βουλγαρίας "επιστρέφει" τον Φεβρουάριο

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Το πρωτάθλημα Βουλγαρίας "επιστρέφει" τον Φεβρουάριο

Τουρκία

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Έκανε ντεμπούτο με τη Σίβασπορ, μπήκε στο 56' στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γενί Μαλάτισπορ (0-0)

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Το πρωτάθλημα της Δανίας "επιστρέφει" τον Φεβρουάριο

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής έπαιξε 63 λεπτά στην σπουδαία εκτός έδρας νίκη του Απόλλωνα επί της Ομόνοιας, για την οποία βασικοί ήταν οι Βύντρα, Κωνσταντινίδης και Σοϊλέδης (πάγκο ο Παντελιάδης).

Με Γιαννακόπουλο στο τέρμα και Μαραγκουδάκη στην επίθεση, ο Άρης νίκησε 3-2 στην έδρα της ΑΕ Ζακακίου, ενώ ο Γιαννιώτας μπήκε στο 81' στο 2-0 του ΑΠΟΕΛ στην έδρα της Δόξας (πάγκο ο Αρέτας).

Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα, για την οποία ο Βεργέτης είχε στην 11άδα τους Σκοπελίτη και Τσαμπούρη, ενώ 90 λεπτά έπαιξε και ο Γεωργιάδης για την ΑΕΛ (0-0 με Ανόρθωση).

Αυτογκόλ πέτυχε ο Ταραλίδης στην ήττα της Καρμιώτισσας από τον Ερμή, ενώ 90 λεπτά έπαιξε και ο Σάλιακας, όπως και ο Νατσιόπουλος στην ήττα της Αναγέννησης Δερύνειας από τον Εθνικό Άχνας.

Ομόνοια - Απόλλων 1-2

ΑΕΛ - Ανόρθωση 0-0

Δόξα - ΑΠΟΕΛ 0-2

ΑΕΚ - Νέα Σαλαμίνα 2-0