ΚΥΠΡΟΣ

Νέα σφαλιάρα στην Ομόνοια

Η Ομόνοια προερχόταν από δύο σερί ήττες, προηγήθηκε 2-0 στην έδρα του Ερμή, αλλά δέχτηκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (2-2), έτσι απέτυχε για 3η σερί αγωνιστική (videos)

Δύο γκολ πέτυχε στα τελευταία λεπτά ο Ερμής και υποχρέωσε την Ομόνοια σε τρίτη σερί αποτυχία, με το "τριφύλλι" να έχει έντονα παράπονα από την διαιτησία.

Ο Μαργκάσα άνοιξε το σκορ στο 38' και στο 47' ο Κλέιτον έκανε το 0-2, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το 90'. Στο 90' λοιπόν μείωσε ο Λίλλης και στο 93' ισοφάρισε ο Μαζίνουα, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ στην φάση (στον τερματοφύλακα).

Η Ομόνοια προερχόταν από ήττες από ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ, ενώ παρέμεινε στην 5η θέση μαζί με τον Απόλλωνα και στην κορυφή πέρασε η ΑΕΛ, βέβαια με ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ να έχουν ματς λιγότερο.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Απόλλων - Νέα Σαλαμίνα 1-1 (14' Πιχ / 52' Μακρίεβ)

Αναγέννηση Δερύνειας - ΑΕΛ 1-3 (32' Ουέσλεμ / 23' Μέσκα, 44' Ντανίλο Μπουένο, 81' Λούκας Σόουζα)

Ερμής - Ομόνοια 2-2 (91' Λίλλης, 93' Μαζίνουα / 38' Μαργκάσα, 47' Κλέιτον)