CHAMPIONS LEAGUE

Μονακό - Άρσεναλ 0-2

Arsenal's French striker Olivier Giroud reacts during the UEFA Champions League football match Monaco vs Arsenal, on March 17, 2015 at Louis II stadium in Monaco. AFP PHOTO / VALERY HACHE        (Photo credit should read VALERY HACHE/AFP/Getty Images)
Arsenal's French striker Olivier Giroud reacts during the UEFA Champions League football match Monaco vs Arsenal, on March 17, 2015 at Louis II stadium in Monaco. AFP PHOTO / VALERY HACHE (Photo credit should read VALERY HACHE/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Η Άρσεναλ νίκησε 2-0 στο "Λουί ΙΙ", όμως η Μονακό πέρασε στα προημιτελικά του Champions League, καθώς είχε επικρατήσει με 3-1 στο Λονδίνο (videos)

Η Μονακό προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League έπειτα από 11 χρόνια, παρά την ήττα της με 0-2 από την Άρσεναλ, καθώς είχε επικρατήσει με 3-1 στο πρώτο ματς του Λονδίνου.

Μετά τα τέρματα των Ζιρού και Ράμσεϊ οι "κανονιέρηδες" πήραν το "διπλό", αλλά χρειάζονταν άλλο ένα για πρόκριση, έτσι αποκλείστηκαν στην φάση των "16" για 5η συνεχόμενη χρονιά!

Όσον αφορά στην Μονακό, ο Λεονάρντο Ζαρντίμ την οδήγησε στους "8" της Ευρώπης για την 4η φορά στην ιστορία της, με την τελευταία το 2004 να έχει φτάσει στον τελικό (έχασε από την Πόρτο).

MONACO - MARCH 17:  Olivier Giroud of Arsenal evades goalkeeper Danijel Subasic of Monaco before scoring their first goal during the UEFA Champions League round of 16 second leg match between AS Monaco and Arsenal at Stade Louis II on March 17, 2015 in Monaco, Monaco.  (Photo by Michael Steele/Getty Images)
MONACO - MARCH 17: Olivier Giroud of Arsenal evades goalkeeper Danijel Subasic of Monaco before scoring their first goal during the UEFA Champions League round of 16 second leg match between AS Monaco and Arsenal at Stade Louis II on March 17, 2015 in Monaco, Monaco. (Photo by Michael Steele/Getty Images) GETTY IMAGES

Σκόρερς: 36' Ζιρού, 79' Ράμσεϊ

Γήπεδο: "Λουί ΙΙ", Μονακό

Διαιτητής: Σβέιν Όντβαρ Μόεν (Νορβηγία)

Μόνο μία φορά απείλησε στο πρώτο ημίχρονο η Μονακό, όταν στο 3ο λεπτό πλάσαρε και αστόχησε ο Ζοάο Μοουτίνιο, ενώ ο Ολιβιέ Ζιρού στο 14' απείλησε με κεφαλιά.

Ο Γάλλος στράικερ κατάφερε τελικά στο 36' να ανοίξει το σκορ με διπλή προσπάθεια, καθώς ο Σούμπασιτς απέκρουσε το πρώτο πλασέ του, όμως κέρδισε την κόντρα, είχε και δεύτερη ευκαιρία, στην οποία χωρίς τερματοφύλακα πλέον απέναντί του έκανε το 0-1.

Η πίεση των Άγγλων συνεχίστηκε και είχαν δύο ακόμη καλές στιγμές πριν το ημίχρονο, με το σουτ του Γουέλμπεκ να εξουδετερώνει με τύχη ο πεσμένος, Αμπντενούρ, στο 38', ενώ στο 44' ο κοντινό πλασέ του Ζιρού μπλόκαρε ο Σούμπασιτς.

Δύο φορές απείλησε ο Μεσούτ Εζίλ, στο 53' ο Σουμπασιτς απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Τουρκο-Γερμανού και στο 63' ο σουτ του πέρασε άουτ, ενώ στο δεκάλεπτο ενδιάμεσα η Μονακό άσκησε πίεση στους Άγγλους για πρώτη φορά στο ματς.

Στο 79' το σουτ του Γουόλκοτ χτύπησε στο δοκάρι, εν συνεχεία πήγε στον Ράμσεϊ που με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2, όμως αυτό ήταν το τελικό σκορ, η ομάδα του Ζαρντίμ άντεξε και πήρε την πρόκριση με τα εκτός έδρας γκολ, με ήρωα τον Κροάτη τερματοφύλακα, Ντάνιελ Σούμπασιτς, που έκανε εξαιρετική εμφάνιση, με κορυφαία επέμβαση αυτή σε κοντινή προβολή του Ζιρού στο 83'.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Αμπντενούρ, Ουάλας, Κουρζαουά, Κοντογκμπιά, Τουλαλάν, Ζοάο Μοουτίνιο, Ντιράρ (86' Ετσιετζίλε), Μαρσιάλ (60' Φερέιρα-Καράσκο), Μπερμπάτοφ (70' Μπερνάρντο Σίλβα).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγιερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ (83' Γκιμπς), Κοκελέν (63' Ράμσεϊ), Καθόρλα, Μεσούτ Εζίλ, Αλέξις Σάντσες, Γουέλμπεκ (72' Γουόλκοτ), Ζιρού.

MONACO - MARCH 17:  Alexis Sanchez of Arsenal holds off Layvin Kurzawa of Monaco during the UEFA Champions League round of 16 second leg match between AS Monaco and Arsenal at Stade Louis II on March 17, 2015 in Monaco, Monaco.  (Photo by Michael Steele/Getty Images)
MONACO - MARCH 17: Alexis Sanchez of Arsenal holds off Layvin Kurzawa of Monaco during the UEFA Champions League round of 16 second leg match between AS Monaco and Arsenal at Stade Louis II on March 17, 2015 in Monaco, Monaco. (Photo by Michael Steele/Getty Images) GETTY IMAGES