CHAMPIONS LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Μπαρτσελόνα 1-2

Barcelona's Uruguayan forward Luis Suarez (L) celebrates scoring the opening goal with Barcelona's Brazilian defender Dani Alves (C) and Barcelona's Argentinian forward Lionel Messi (R) during the UEFA Champions League round of 16 first leg football match between Manchester City and Barcelona at the Etihad Stadium in Manchester, northwest England, on February 24, 2015.  AFP PHOTO / LLUIS GENE        (Photo credit should read LLUIS GENE/AFP/Getty Images)
Barcelona's Uruguayan forward Luis Suarez (L) celebrates scoring the opening goal with Barcelona's Brazilian defender Dani Alves (C) and Barcelona's Argentinian forward Lionel Messi (R) during the UEFA Champions League round of 16 first leg football match between Manchester City and Barcelona at the Etihad Stadium in Manchester, northwest England, on February 24, 2015. AFP PHOTO / LLUIS GENE (Photo credit should read LLUIS GENE/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Όπως και πέρσι στους "16", η Μπαρτσελόνα νίκησε (2-1) την Σίτι στο Μάντσεστερ και δύσκολα δεν θα προκριθεί στα προημιτελικά. Δύο γκολ ο Σουάρες, ο Μέσι στο 94' σε πέναλτι δε νίκησε τον Χαρτ (videos)

Με πρωταγωνιστή τον Λουίς Σουάρες η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-1 την Σίτι στο Μάντσεστερ, έτσι είναι το μεγάλο φαβορί για πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Ο Ουρουγουανός πέτυχε και τα δύο γκολ των "μπλαουγκράνα", σκοράροντας για 3ο σερί ματς της διοργάνωσης, αλλά στο 94' ο Μέσι έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-3 (πέναλτι και επαναφορά).

Οι Άγγλοι "ξύπνησαν" στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσαν με τον Αγκουέρο, αλλά ακολούθησε η αποβολή του Κλισί. Ο Χαρτ τους κράτησε ζωντανούς στην τελευταία φάση και τώρα πάνε στην Βαρκελώνη για το... θαύμα.

Θυμίζουμε πως και πέρσι στους "16" η Μπαρτσελόνα είχε νικήσει στο Μάντσεστερ (0-2) στο πρώτο ματς, με τον Μέσι τότε να ευστοχεί σε πέναλτι, ενώ είχε νικήσει και στην ρεβάνς με 2-1 (τρεις νίκες δηλαδή σε ισάριθμα ματς με τους "πολίτες").

Σκόρερς: 69' Αγκουέρο / 16' και 30' Λουίς Σουάρες

Γήπεδο: "Σίτι οφ Μάντσεστερ", Μάντσεστερ

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Ο Λουίς Σουάρες έπαιξε στην Αγγλία για πρώτη φορά μετά την αποχώρησή του από την Λίβερπουλ και κατάφερε να σκοράρει μετά από 16 λεπτά.

Ο Ουρουγουανός άσος με εξαιρετικό πλασέ από πλάγια αριστερά μέσα από την περιοχή νίκησε τον Τζο Χαρτ, έπειτα από λάθος του Βενσάν Κομπανί, ενώ "χτύπησε" ξανά στο 30', κάνοντας το 0-2 με κοντινό πλασέ έπειτα από προσπάθεια και ασίστ του Τζόρντι Άλμπα από αριστερά.

Στο 44' ο Ντάνι Άλβες έκανε σέντρα-σουτ και είδε την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ οι Άγγλοι ουσιαστικά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Μαρκ-Αντρέ τερ Στέγκεν στο πρώτο ημίχρονο.

Οι "πολίτες" μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν στα πρώτα λεπτά και στο 49' έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Τζέκο να είναι μόνος λίγο έξω από την μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Τερ Στέγκεν, ενώ νωρίτερα, πριν το κόρνερ, το σουτ του Νασρί κόντραρε στον Μαστσεράνο.

Λίγο αργότερα, στο 54ο λεπτό, απείλησε και για πρώτη φορά ο Σέρχιο Αγκουέρο, με καλό σουτ εκτός περιοχής, αλλά άστοχο, όμως στο 69' ο Αργεντινός κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Μπαρτσελόνα, μειώνοντας σε 1-2, έπειτα από ασίστ του Νταβίντ Σίλβα με "τακουνάκι".

Εκεί που οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία και έδειχναν να μπορούν να πιέσουν για δεύτερο γκολ και ισοφάριση, έμειναν με 10 παίκτες στο 73', με τον Γκαέλ Κλισί σε διεκδίκηση να χτυπά τον Ντάνι Άλβες και παίρνει δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 93' ο Λιονέλ Μέσι κέρδισε πέναλτι από τον Σαμπαλέτα, ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Χαρτ απέκρουσε και εν συνεχεία ο Αργεντινός αστόχησε σε κεφαλιά "ψαράκι".

MANCHESTER, ENGLAND - FEBRUARY 24:  Lionel Messi of Barcelona's penalty is saved by Joe Hart of Manchester City during the UEFA Champions League Round of 16 match between Manchester City and Barcelona at Etihad Stadium on February 24, 2015 in Manchester, United Kingdom.  (Photo by Alex Livesey/Getty Images)
MANCHESTER, ENGLAND - FEBRUARY 24: Lionel Messi of Barcelona's penalty is saved by Joe Hart of Manchester City during the UEFA Champions League Round of 16 match between Manchester City and Barcelona at Etihad Stadium on February 24, 2015 in Manchester, United Kingdom. (Photo by Alex Livesey/Getty Images) GETTY IMAGES
Barcelona's Argentinian forward Lionel Messi heads the ball wide off the rebound from his penalty that was saved by Manchester City's English goalkeeper Joe Hart during the UEFA Champions League round of 16 first leg football match between Manchester City and Barcelona at the Etihad Stadium in Manchester, northwest England, on February 24, 2015.  AFP PHOTO / LLUIS GENE        (Photo credit should read LLUIS GENE/AFP/Getty Images)
Barcelona's Argentinian forward Lionel Messi heads the ball wide off the rebound from his penalty that was saved by Manchester City's English goalkeeper Joe Hart during the UEFA Champions League round of 16 first leg football match between Manchester City and Barcelona at the Etihad Stadium in Manchester, northwest England, on February 24, 2015. AFP PHOTO / LLUIS GENE (Photo credit should read LLUIS GENE/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES
MANCHESTER, ENGLAND - FEBRUARY 24:  Lionel Messi of Barcelona lies on the pitch after his penalty iwas saved by Joe Hart of Manchester City during the UEFA Champions League Round of 16 match between Manchester City and Barcelona at Etihad Stadium on February 24, 2015 in Manchester, United Kingdom.  (Photo by Alex Livesey/Getty Images)
MANCHESTER, ENGLAND - FEBRUARY 24: Lionel Messi of Barcelona lies on the pitch after his penalty iwas saved by Joe Hart of Manchester City during the UEFA Champions League Round of 16 match between Manchester City and Barcelona at Etihad Stadium on February 24, 2015 in Manchester, United Kingdom. (Photo by Alex Livesey/Getty Images) GETTY IMAGES

ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμιτσέλις, Κλισί, Φερνάντο, Μίλνερ, Νασρί (62' Φερναντίνιο), Νταβίντ Σίλβα (78' Σανιά), Τζέκο (68' Μπονί), Αγκουέρο.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ντάνι Άλβες (75' Αντριάνο), Μαστσεράνο, Πικέ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (71' Ματιέ), Ινιέστα, Νεϊμάρ (80' Πέδρο), Μέσι, Λουίς Σουάρες.