ΒΕΛΓΙΟ

Ο Καρέλης νίκησε τον Βίκτορ Βαλντές

Στο 19ο λεπτό του ημιτελικού του βελγικού κυπέλλου ο Νίκος Καρέλης νίκησε τον Βίκτορ Βαλντές και άνοιξε το σκορ για την Γκενκ επί της Σταντάρ Λιέγης (video)

Το γκολ του Νίκου Καρέλη έδωσε ελπίδες ανατροπής στην Γκενκ, αλλά τελικά η Σταντάρ Λιέγης πήρε ισοπαλία με 1-1 στο "Κριστάλ Αρένα" και την πρόκριση στον τελικό του βελγικού κυπέλλου.

Ο Έλληνας άσος στο 19ο λεπτό της ρεβάνς για τα ημιτελικά νίκησε τον Βίκτορ Βαλντές με δεύτερη προσπάθεια (δοκάρι το πρώτο πλασέ) και άνοιξε το σκορ.

Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του στο Βέλγιο (έχει και ένα στο πρωτάθλημα), ενώ στο 27' απάντησε ο Τρεμπέλ και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος.

Η Σταντάρ είχε νικήσει με 2-0 στην Λιέγη στο πρώτο ματς, ο Ματιέ Ντοσεβί ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 82' (ο Καρέλης μέχρι το 85'), ενώ βέβαια ο Γιάννης Μανιάτης ήταν εκτός 18άδας.