ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ

Οι νικητές του μαραθωνίου "Μ.Αλέξανδρος"

Ο Κενυάτης Βίκτορ Κιπρόνο Κιμέλι και η Μάγδα Γαζέα πρώτευσαν στον 9ο Μαραθώνιο "Μέγας Αλέξανδρος" με τη συμμετοχή 14.800 δρομέων από 54 διαφορετικές χώρες.

Με νικητές τον Κενυάτη Βίκτορ Κιπρόνο Κιμέλι και τη Μάγδα Γαζέα ολοκληρώθηκε ο 9ος Μαραθώνιος "Μέγας Αλέξανδρος", ο μαραθώνιος που ενώνει την Πέλλα με τη Θεσσαλονίκη.

Ο Κιμέλι τερμάτισε σε χρόνο δύο ώρες, 21 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα, αφήνοντας δεύτερο τον νικητή τα προηγούμενα δύο χρόνια, τον Αιθίοπα Τέκλου Γκέτου Μεταφέρια (2:26.33)

Ο Αιθίοπας προπορευόταν από νωρίς και επιχείρησε να επιταχύνει γύρω στο 25ο χιλιόμετρο, αλλά σύντομα έμεινε από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να κρατηθεί στην κορυφή μετά το 30ό χιλιόμετρο. Την τριάδα του βάθρου στο Μαραθώνιο ανδρών συμπλήρωσε ο Κυριάκος Συμιριώτης, με χρόνο 2:33:24.

Στο Μαραθώνιο των γυναικών, η Μάγδα Γαζέα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πρώτευσε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, με χρόνο 2:47:07, έστω και αν δεν κατάφερε να κατέβει κάτω από τις 2 ώρες 41 λεπτά και να πετύχει νέο ατομικό ρεκόρ, όπως θα ήθελε. Την 37χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια πλαισίωσαν στην τριάδα των νικητριών οι Ρουμάνες Λούκα Μαρία Μαγκνταλένα (ήταν 2η και στον αντίστοιχο περσινό αγώνα) με χρόνο 2:53:46 και Αλίνα Νιτουλεάσα (νικήτρια το 2012) με 2:59:54.

Νικητές στα 10.000μ. ανδρών και γυναικών ήταν ο Δήμος Μαγγίνας με χρόνο 31:01 και η Παρασκευή Κατσακιώρη με 38:08 αντίστοιχα.

Ο αγώνας είχε την υποστήριξη 23 φορέων κοινωνικής προσφοράς που συμμετείχαν με τις δικές τους ομάδες.