ΒΟΛΕΪ

Πάλεψε αλλά αποκλείστηκε η Εθνική Ελλάδας

Η Εθνική Ελλάδας πάλεψε για την μεγάλη ανατροπή στο Βέλγιο, νίκησε 3-2 και οδήγησε το ματς στο "χρυσό" σετ, όμως εκεί δεν τα κατάφερε και έχασε την πρόκριση για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

HEθνική βόλει έχασε 3-0 στην Ορεστιάδα, ήθελε 4 σετ στο Βέλγιο για να προκριθεί στα τελικά του Ευρωβόλει, κέρδισε 3-2, αλλά στο χρυσό σετ έχασε την αυτοσυγκέντρωση της και με ήττα 3-2 έμεινε εκτός των τελικών.

Η ελληνική ομάδα παρουσίασε διαφορετική εικόνα σε μια εβδομάδα, ο Τζούριτς μεταμορφώθηκε, ο Φράγκος και ο Κοκκινάκης έβγαζαν φωτιές, αλλά το ματς γύρισε κατά το ήμισυ.

Στο ται μπρεικ ο Τζούριτς ήταν θηρίο, αφού πήρε την ομάδα στις πλάτες του και δικές του επιθέσεις έγινε το 11-12, 11-13 και 13-15.

Στο χρυσό σετ, ένας άσος του Βεράντεμαν έκανε το 4-3, αμφισβητήθηκε έντονα, οι παίκτες μας έχασαν τον ρυθμό τους, το σκορ πήγε στο 8-4, αλλά η Εθνική έκανε το καμ μπακ, μείωσε σε 10-9 με άσο του Προύσαλη, δεν κατάφερε όμως να κάνει το θαύμα, έχασε 15-12 και στο Ευρωβόλει της Δανίας θα πάει το Βέλγιο.

Tα σετ: 2-3 (25-19, 21-25, 25-18, 21-25, 13-15. Χρυσό σετ 15-12)

*Οι πόντοι του Βελγίου προήλθαν: 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 6 άσοι, 35 λάθη του αντιπάλου και της Ελλάδας από: 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 8 άσοι και 27 λάθη του αντιπάλου

ΒΕΛΓΙΟ (Μπάιενς):Βαν Ντεν Ντρίες 17, Βερχάνεμαν 9, Ντερό 15, Ντεπέστελε 1, Βέρχες 8,Βαν ντε Βόρντε 8, / Ντεγιονκερί (λ 57%), Κλίνκεμπεργκ 1, Βερσούρεν 15, Τούρλινκχ 9, Κούλμαν

ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης):Φράγκος 24, Κοκκινάκης 9, Τζούριτς 24, Πετρέας 9, Σμαραγδής 7, Προύσαλης 2 / Παπαδημητρίου (λ), Στεφάνου (λ. 65%), Κουμεντάκης 1, Φιλίποφ