Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ζωντανές οι "πράσινες"

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ στο Μετς, υποχρεώνοντας την Ένωση στην πρώτη της φετινή ήττα, ενώ παράλληλα έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο στην εξάδα.

Το παιχνίδι είχε δραματική εξέλιξη, αφού οι "πράσινες" προηγήθηκαν με 2-0 σετ, αλλά η ΑΕΚ απέδειξε πόσο σπουδαία ομάδα είναι φέτος, παίρνοντας με εντυπωσιακό τρόπο τα επόμενα δύο σετ και οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Εκεί, με την Μπριζίτκα Μόλναρ να είναι εξαιρετική στα τελειώματά της, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανατρέψει το 8-5 με το οποίο προηγήθηκε η ΑΕΚ και να φτάσει στη νίκη με 15-12.

Στο 1ο σετ, με τη Μλαντένοβιτς να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική στις επιθέσεις της, οι γηπεδούχες προηγήθηκαν από νωρίς με 10-4. Ωστόσο, το πολύ καλό μπλοκ της ΑΕΚ (συνολικά 5 στο 1ο σετ) έφεραν την ανατροπή για τις "κιτρινόμαυρες", που πέρασαν μπροστά με 19-18. Όμως, με ένα σερί 5-0 για τον Παναθηναϊκό, σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη της ΑΕΚ (8 στο 1ο σετ), έγινε το 23-19 και το σετ κατέληξε σε "πράσινα" χέρια με 25-20.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες έφτασαν μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ πολύ κοντά στο σκορ (16-15), αλλά ένα σερί 3-0 του Παναθηναϊκού έκανε το σκορ 19-15. Η διαφορά "άνοιξε" κι άλλο, φτάνοντας στο +5 (23-18), για να λήξει το σετ με 25-21, χάρη σε δύο σερί πόντους της Μόλναρ.

Η ψυχολογία ήταν σαφώς υπέρ του Παναθηναϊκού, που ξεκίνησε με 4 μπλοκ το 3ο σετ, παίρνοντας προβάδισμα με 4-2. Όμως, ένα σερί 6-0 της ΑΕΚ την έφερε στο 4-8. Από εκεί και πέρα το "τριφύλλι" δεν ξαναμπήκε ποτέ στο σετ, αφού η διαφορά μεγάλωνε διαρκώς (6-12, 8-16) για να λήξει τελικά το σετ με 25-12.

Εν τω μεταξύ, από τα μισά του 3ου σετ είχε περάσει στο παιχνίδι η Ελευθερία Χατζηνίκου, στην επίσημη επανεμφάνισή της με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Η έμπειρη πασαδόρος όμως δεν βοήθησε σημαντικά την ομάδα της, αφού βρισκόταν εκτός ρυθμού. Αυτό φάνηκε και στο 4ο σετ, που ήταν "καρμπόν" με το 3ο. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-0, ενώ στη συνέχεια ξέφυγαν με 7 πόντους (9-2). Η διαφορά αυξήθηκε στο +11 (21-10) και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-13.

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε σαν χαμένος μέσα στον αγωνιστικό χώρο και με την ψυχολογία στο... πάτωμα ενόψει του τάι μπρέικ. Και όντως, η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα στο 5ο σετ, με τις Μποροβίντσεκ και Κις να τελειώνουν τις περισσότερες επιθέσεις. Η Ένωση προηγήθηκε με 8-5, αλλά η Μπριζίτκα Μόλναρ κράτησε ζωντανή την ομάδα της ισοφαρίζοντας σε 8-8. Οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι-χέρι μέχρι το 12-12, όπου η ΑΕΚ πήρε και πάλι προβάδισμα με 13-12. Όμως, ένας πόντος από κάθε ξένη του "τριφυλλιού" (Μλαντένοβιτς, Μαχόν, Μόλναρ) έδωσε ένα σερί 3-0 στον Παναθηναϊκό, που έφτασε στη νίκη με 15-13.

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Καρπουζά 1 (1/4 επ.), Μλαντένοβιτς 16 (13/37 επ., 3 μπλοκ), Μαχόν 11 (8/24 επ., 34% υπ., 3 μπλοκ), Τζανακάκη 10 (1 άσος, 6/15 επ., 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 1 (1 άσος), Μόλναρ 24 (1 άσος, 23/41 επ., 54% υπ.), Μυλωνά (λ, 55% υπ.) / Δηλαβέρη (50% υπ.)

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς): Κις 24 (3 άσοι, 19/33 επ., 2 μπλοκ), Παπαγεωργίου 8 (7/15 επ., 41% υπ., 1 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 19 (15/24 επ., 4 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (2 άσοι, 1/1 επ.), Ντελ Ρίο 1 (1 άσος, 30% υπ.), Λαμπρινίδου 14 (1 άσος, 7/12 επ., 6 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 68% υπ.) / Καλαϊτζίεβα 6 (5/15 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Παυλοπούλου 1 (1 άσος), Γκιουζέλη 1 (1 μπλοκ)

" Δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα. Πρέπει να κερδίσουμε και στη Θεσσαλονίκη γιατί ο Παναθηναϊκός πρέπει να πρωταγωνιστεί για το καλό του ελληνικού βόλεϊ. Δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος γιατί μπορούσαμε να πάρουμε μια «καθαρή» νίκη. Χαλαρώσαμε στο τρίτο σετ και η φύση του αθλήματος δεν συγχωρεί τέτοια λάθη. Από το Μαρκόπουλο και μετά, λόγω δύσκολης βαθμολογικής θέσης, παίζουμε με την πλάτη στον τοίχο και όχι απελευθερωμένα. Με αυτή τη νίκη η ψυχολογία μας θα ανέβει. Από εδώ και πέρα θα δείτε έναν άλλον Παναθηναϊκό", δήλωσε ο προπονητής των "πρασίνων", Σπύρος Χουντουμάδης.

Από την πλευρά του, ο τεχνικός της ΑΕΚ, Γιώργος Σαμαράς, τόνισε: " Η ΑΕΚ είναι μια καινούρια ομάδα. Δουλεύουμε πολύ και μας βγαίνει. Κάποια στιγμή θα ερχόταν και η ήττα. Δεν σημαίνει τίποτα για εμάς. Συνεχίζουμε. Στα δύο πρώτα σετ δεν ήμασταν μέσα στο παιχνίδι. Όταν μπήκαμε, τα πήραμε εύκολα. Στο τάι μπρέικ δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος, κερδίζει ο τυχερότερος".

Για τη νέα παίκτρια της ΑΕΚ, Νικόλ Ντελ Ρίο, η οποία δεν βοήθησε ιδιαίτερα και αντικαταστάθηκε από την Καλαϊτζίεβα, είπε: " Προσαρμόζεται. Σήμερα ήταν καλύτερη από το προηγούμενο παιχνίδι και θα μας βοηθήσει πολύ. Όλες οι αθλήτριες της ΑΕΚ είναι υψηλού επιπέδου. Οι αλλαγές άλλωστε βοήθησαν και γύρισαν το παιχνίδι".

Δείτε παρακάτω τις δηλώσεις της Αθηνάς Παπαφωτίου και της Ελευθερίας Χατζηνίκου στην κάμερα του Sport24.gr: