Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πράσινη απόβαση στα Μεσόγεια

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού δεν επέτρεψαν να πάει το ματς στο τάι μπρέικ απέναντι στο Μαρκόπουλο, παίρνοντας το τέταρτο σετ με 25-23 και μπήκαν στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών με το δεξί.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς στα Μεσόγεια επικρατώντας με σχετική άνεση του Μαρκοπούλου στα πρώτα δύο σετ.

Στη συνέχεια όμως η γηπεδούχος ομάδα έδειξε ότι δικαίως είναι μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος.

Με πρωταγωνίστριες τις Τσίμα και Ντα Σίλβα, το Μαρκόπουλο έκανε το 1-2, δίνοντας στην αναμέτρηση νέο ενδιαφέρον.

Στο τέταρτο σετ, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με αυτό να εναλλάσσεται συνεχώς, αλλά το Μαρκόπουλο κατάφερε να πάρει διαφορά με 20-15 και στη συνέχεια 23-19.

Σκορ το οποίο έδινε την ελπίδα στα κορίτσια των Μεσογείων να διεκδικήσουν τη νίκη στο τάι μπρέικ. Στο τέλος όμως οι Μαχόν και Τζανακάκη δήλωσαν "παρούσες", δίνοντας στον Παναθηναϊκό μια νίκη μεγάλης σημασίας για τη συνέχεια της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος.

Μετά το ματς η Άννα Καρπουζά δήλωσε στην κάμερα του... μετρ στο γυναικείο βόλεϊ Κουρκουτιού :

Από την πλευρά της η Γεωργία Τζανακάκη είπε: " Χρειαζόμασταν αυτή την εκτός έδρας νίκη γιατί θα παίξουμε και στο Κύπελλο εδώ, σε μια έδρα που είχαμε χάσει στην πρώτη φάση. Όλη η πορεία μας φέτος έχει σκαμπανεβάσματα, αλλά δόξα τω Θεώ ανακάμψαμε, ειδικά στο τέταρτο σετ που ήταν χαμένο".

Όσο για τη συνέχεια και αν ο Παναθηναϊκός είναι φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, επεσήμανε: " Φαβορί δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε πως είμαστε. Σίγουρα εμφανιζόμαστε όλο και καλύτερες και βλέπουμε πως και οι άλλες ομάδες χάνουν, αν και πρώτες".

Οι πόντοι:

Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης):Κοσμά 6 (4/25 επ., 50% υπ., 2 μπλοκ), Σαπαρέφσκα 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Ντα Σίλβα 16 (2 άσοις, 14/38 επ.), Τσαπράλη 5 (5/8 επ.), Σιμάνκοβα 2 (2/3 επ.), Τσίμα 15 (1 άσος, 10/29 επ., 61% υπ., 4 μπλοκ), Κονόμη (λ, 38% υπ.), Κουτσιβίτη 1 (1 άσος), Μαρκοπούλου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Πίντζου

Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης):Μαχόν 17 (1 άσος, 14/29 επ., 50% υπ., 2 μπλοκ), Τζανακάκη 10 (2 άσοι, 6/15 επ., 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Καρπουζά 8 (4 άσοι, 3/7 επ., 1 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 11 (3 άσοι, 7/34 επ., 1 μπλοκ), Μόλναρ 14 (2 άσοι, 11/32 επ., 81% υπ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 62% υπ.), Χατζηνίκου 1 (1 μπλοκ), Δηλαβέρη, Χριστοδούλου