ΠΟΛΟ

Για τρία οκτάλεπτα ήταν Ελλάδα

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών για τρία οκτάλεπτα ήταν εξαιρετική απέναντι στην Ολλανδία, προηγήθηκε με τέσσερα γκολ διαφορά, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 11-10.

Την καλύτερη της εμφάνισης έκανε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Για τρία οκτάλεπτα τα κορίτσια της αντιπροσωπευτική μας ομάδας ήταν εξαιρετικά, αλλά στο τέλος η Ολλανδία με αντεπίθεση διαρκείας και με την ανοχή των διαιτητών πήρε τη νίκη με 11-10.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι δευτεραθλήτριες κόσμου πίεσαν περισσότερο παίζοντας στο όριο του φάουλ και με ένα επί μέρους 4-0 στο τέλος πετυχαίνοντας τρία γκολ στην κόντρα κατάφεραν να ανατρέψουν το 10-6 και να φτάσουν στη νίκη.

Το παιχνίδι δεν είχε κανέναν βαθμολογικό ενδιαφέρον για τις δύο ομάδες, ωστόσο ο Σάκης Κεχαγιάς και τα κορίτσια της Εθνικής πρέπει να κρατήσουν αυτά τα τρία οκτάλεπτα και να πατήσουν πάνω τους για τον κρίσιμο προημιτελικό που ακολουθεί.

Εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν είτε την Ισπανία είτε την Ιταλία κάτι που θα μάθουμε την Τρίτη (149/1).

Το ματς: Η Εθνική μπήκε στο ματς πιο συγκεντρωμένη και εντελώς διαφορετική σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της στο τουρνουά. Με δύο γκολ της Αβραμίδου και με ένα της Ασημάκη προηγήθηκε με 3-0 παίζοντας παράλληλα καλή άμυνα στην παίκτρια λιγότερη. Τελικά η Γκένε κατάφερε να σκοράρει λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου διαμορφώνοντας το 3-1.

Η Κλάασεν μείωσε αμέσως σε 3-2, αλλά η Εθνική σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια της παρέμεινε συγκεντρωμένη και κατάφερε όχι μόνο να παραμείνει μπροστά στο σκορ, αλλά και να διατηρήσει τη διαφορά της. Μανωλιουδάκη και Ελευθερία Πλευρίτου πέτυχαν από δύο τέρματα και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 6-4.

Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν και εκείνο εξαιρετικό για την εθνική. Με καθαρό μυαλό στην παίκτρια παραπάνω και σαφέστατα μεγαλύτερη αποφασιστικότητα κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά κλείνοντας την τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 10-7.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτριες της Ολλανδίας έπαιξαν πιο δυνατά, εκνεύρισαν τα κορίτσια της εθνικής με την ανοχή και των διαιτητών που χρέωναν συνεχώς με επιθετικά φάουλ την Ασημάκη και την Ξενάκη και άρχισαν την αντεπίθεση. Με τρία γκολ στην κόντρα κατάφερνα να ισοφαρίσουν και η Μέγκενς 1.03 πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 11-10.