ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το κύπελλο στη Νέα Ιωνία

Το πρώτο κύπελλο στην ιστορία της κατέκτησε η Νέα Ιωνία. Στον τελικό του φάιναλ φορ επικράτησε 26-23 της πολυνίκη του θεσμού, Αναγέννησης Άρτας.

Η Νέα Ιωνία "αφαίρεσε" το στέμμα από την Ορμή, αποκλείοντας την στα προημιτελικά! Τι ποιο ταιριαστό για την ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου να ήταν εκείνη που θα τη διαδεχθεί στο θρόνο του κυπέλλου.

Όπερ και εγένετο, η Νέα Ιωνία κατέκτησε το πρώτο κύπελλο στην ιστορία της, επικρατώντας 26-23 της πολυνίκη του θεσμού (με δέκα) Αναγέννησης Άρτας στον τελικό του φάιναλ φορ στο "Δαΐς".

Ήταν η πρώτη νίκη της Νέας Ιωνίας σε έξι προσπάθειες και ο τρίτος τελικός τα τελευταία τρία χρόνια. Η Αναγέννηση είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά τεσσάρων γκολ (12-8 στο 28:33). Η Λαφάρα μείωσε τη διαφορά στα δύο γκολ (12-10) για τη Νέα Ιωνία στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκηνικό αντιστράφηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τη Νέα Ιωνία να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα. Λίγο η κούραση των παικτριών της Αναγέννησης και λίγο οι επεμβάσεις της Πέντσεβα, βοήθησαν την ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου να τρέξει σερί 7-1 (15-13 στο 35:44). Στο 49:36 η 17χρονη Τσάκαλου διαμόρφωσε το 20-16 υπέρ της Νέας Ιωνίας.

Στο 56' η Αναγέννηση μείωσε στα δύο γκολ (23-21), όμως μέχρι εκεί έφταναν οι δυνάμεις της.

Τα δεκάλεπτα: 3-4, 6-8, 10-12 (ημχ.), 17-15, 20-16, 26-23.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σ.Ναϊσίδου): Πέντσεβα, Κρούμοβα 5, Ζουμπουνέλη, Λαφάρα 6, Παπανικολάου 3, Μπότσμαν 3, Λογδανίδου 1, Χρονοπούλου, Σλιάκοβα 5, Αμαξινεσέι, Κοντοστεργίου, Τσάκαλου 4, Βοίτοβιτς, Γκεργκίνα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Σ.Ντάλλας): Μπαλάφα 2, Σκουτέλα 2, Χήτα, Βέμη 4, Σκάρα 4, Δήμου, Αποστόλου, Βράτσεβα 6, Μπρίκα 4, Γκορντίεβα, Στανκούτε 1, Καλασνίκοβα.