ΣΤΗΛΕΣ

Το σκορ της χρονιάς!

Αυτό δεν ήταν επίσημος αγώνας αλλά διαπόμπευση αντιπάλου... Η Μαμελόντι Σάνταουνς προηγήθηκε 10-0 στο ημίχρονο της Πάουερλαϊνς και τελείωσε το ματς με το στρατοσφαιρικό 24-0. Δείτε το απίστευτο video!

O εν λόγω αγώνας έλαβε χώρα το απόγευμα της Κυριακής για τη φάση των "32" του Κυπέλλου Νότιας Αφρικής, με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Μαμελόντι Σάνταουνς να κάνει επίδειξη δύναμης με τον πλέον οδυνηρό τρόπο για τη δύστυχη Πάουερλαϊνς.

Πρώτος σκόρερ για τους θριαμβευτές ήταν ο Κεκάνα με 7 γκολ (!), ο Μουσεκούι έστειλε έξι φορές τη μπάλα στα δίχτυα (τα τέσσερα μάλιστα εξ αυτών από το 41' μέχρι το φινάλε των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους), ενώ τρίτος σκόρερ της ομάδας-πολυβόλου ήταν ο Χενιεκάνε με 5 γκολ.

Να σημειωθεί ότι το σκορ αυτό είναι το μεγαλύτερο στην ιστορία της χώρας καθώς το προηγούμενο ήταν το 16-0 στην αναμέτρηση AmaZulu-Bizana Lucky Stars το 1976, ενώ πλησίασε αρκετά το ανεπανάληπτο 31-0 στο Αυστραλία-Αμερικανική Σαμόα.